Aklidyna, Aclidinium - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o aklidynie

Rok wprowadzenia na rynek
2012
Substancje aktywne
aklidyna, bromek aklidyny
Działanie aklidyny
rozszerza oskrzela (rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli)
Postacie aklidyny
aerozol wziewny, proszek do inhalacji
Układy narządowe
układ oddechowy
Specjalności medyczne
Choroby płuc, Pulmonologia
Wzór sumaryczny aklidyny

C26H30NO4S2

Spis treści

Wskazania do stosowania aklidyny

Aklidyna jest stosowana w celu redukcji objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Celem leczenia jest zmniejszenie nasilenia duszności, kaszlu, polepszenie wydolności fizycznej, ogólna poprawa jakości życia pacjenta, zmniejszenie liczby zaostrzeń choroby i konieczności hospitalizacji.

Dawkowanie aklidyny

Aklidynę stosuje się wziewnie.
Maksymalna dawka dobowa stosowana u osób dorosłych to 644 mikrogramy.
Aklidyny nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Przeciwskazania do stosowania aklidyny

Przeciwskazaniem jest nadwrażliwość na aklidynę, atropinę i inne pochodne leki (itratropium, tiotropium, oksytropium).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania aklidyny

Wystąpienie paradoksalnego skurczu oskrzeli po zastosowaniu aklidyny wskazuje na konieczność zaprzestania przyjmowania leku i rozważenia innych metod leczenia.
Leku nie należy stosować w ostrych epizodach skurczu oskrzeli. Jeżeli u pacjenta dojdzie do zaostrzenia objawów, należy zgłosić się do lekarza celem ponownej oceny skuteczności leczenia i ewentualnej modyfikacji leczenia.
Szczególną ostrożność należy zachować u osób ze współistniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza po przebytym zawale mięśnia sercowego w ciągu ostatnich 6 miesięcy, z zaburzeniami zdiagnozowanymi w ciągu ostatnich 3 miesięcy, z niestabilną chorobą wieńcową i u pacjentów hospitalizowanych w ciągu ostatniego roku z powodu niewydolności serca klasy III i IV.
Aklidynę należy stosować ostrożnie u osób z rozrostem gruczołu krokowego, ze zwężeniem szyi pęcherza moczowego lub z jaskrą z wąskim kątem przesączania.
Oprócz suchości w jamie ustnej może dojść do rozwoju próchnicy zębów po dłuższym stosowaniu aklidyny.

Wpływ aklidyny na prowadzenie pojazdów

Aklidyna może w niewielkim stopniu wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów poprzez występowanie działań niepożądanych takich jak bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.

Wpływ aklidyny na ciążę

Stosowanie aklidyny u zwierząt w dawkach znacznie przekraczających maksymalne dawki stosowane u ludzi wykazało fetotoksyczne działanie leku (opóźnienie kostnienia czaszki, małowodzie, zaburzenia czynności nerek). Brak dostępnych badań u kobiet ciężarnych, dlatego stosowanie aklidyny w ciąży należy ograniczyć do przypadków, gdy korzyści znacznie przewyższające potencjalne ryzyko.

Wpływ aklidyny na laktację

U zwierząt potwierdzono przenikanie aklidyny i metabolitów do mleka. Nie wiadomo, czy badania te można odnieść do ludzi, dlatego nie można wykluczyć szkodliwego wpływu aklidyny na karmione dziecko. Zaleca się przerwanie stosowania leku w okresie laktacji lub zaprzestanie karmienia piersią.

Wpływ aklidyny na płodność

Stosowanie aklidyny u szczurów w dawkach znacznie przekraczających maksymalne dawki stosowane u ludzi wykazało nieznaczne obniżenie płodności. Podawanie aklidyny w zalecanych dawkach u ludzi prawdopodobnie nie ma wpływu na płodność.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie wziewne: nudności, biegunka, ból głowy, zapalenie zatok i jamy nosowogardłowej, kaszel, zawroty głowy, kołatanie serca, tachykardia, niewyraźne widzenie, dysfonia, suchość w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zatrzymanie moczu, świąd, wysypka, nadwrażliwość, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioworuchowy.

Mechanizm działania aklidyny

Aklidyna to antagonista receptorów muskarynowych, który wykazuje większe powinowactwo do receptorów M3 niż M2. Receptory M3 zlokalizowane są przede wszystkim w mięśniówce gładkiej m.in. oskrzeli. Na skutek blokowania receptora dochodzi do hamowania skurczu oskrzeli indukowanego acetylocholiną. Aklidyna ulega szybkiemu rozkładowi w osoczu, dlatego ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest niewielkie. Działanie aklidyny w mięśniach gładkich dróg oddechowych jest szybkie i długotrwałe.

Wchłanianie aklidyny

Aklidyna jest szybko wchłaniana z płuc i osiąga stężenie maksymalne w ciągu 15 minut u pacjentów chorych na POChP. Aklidyna w postaci niezmienionej przedostaje się do krążenia dużego w ilości <5%.

Dystrybucja aklidyny

Do płuc przedostaje się około 30% podanej dawki aklidyny. Metabolity aklidyny wiążą się głównie z albuminami. Stopień wiązania z białkami wynosi 85% dla pochodnej kwasu karboksylowego i 15% dla pochodnej alkoholu.

Metabolizm aklidyny

Aklidyna ulega szybkiej hydrolizie nieenzymatyczniej i enzymatycznej przy udziale esteraz, zwłaszcza butyrylocholinoesterazy. Metabolitami są pochodne kwasu karboksylowego i pochodne alkoholu, które nie wykazują aktywności farmakologicznej. Najwyższe stężenia w osoczu osiągają pochodne kwasu.

Wydalanie aklidyny

Aklidyna jest wydalana prawie całkowicie w postaci metabolitów. W moczu wydalane jest 65% dawki leku, zaś z kałem do 33% dawki. W postaci niezmienionej wydalane jest około 1% dawki, z czego w moczu znajduje się około 0,1% dostarczanej dawki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.