×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Na co cukrzycy typu 1 powinni uważać ćwicząc?

Biorąc pod uwagę fakt, iż wysiłek fizyczny wpływa na spadek ilości glukozy we krwi, osoby chorujące na ten rodzaj cukrzycy powinny uważnie obserować swój organizm w trakcie ćwiczeń.

Na co diabetycy powinni uważać w szczególności?

  • zwiększone zapotrzebowanie organizmu na cukier (zbyt duże pobierane glukozy przez komórki, w stosunku do jej produkcji),
  • powikłania w małych i większych naczyniach krwionośnych.

Do najgorszych powikłań treningu u chorych na cukrzycę typu I należy niedocukrzenie organizmu, które może przybrać postać:

  • hipoglikemii powysiłkowej- jej objawy mogą pojawić się w ciągu 3-4 godzin po wysiłku i należą do nich m.in. uczucie niepokoju, drżenie rąk, zaburzenia wzroku, nielogiczne myślenie czy zawroty i bóle głowy;
  • hipoglikemii opóźnionej- jej negatywne objawy uwidaczniają się około doby od stosowanych ćwiczeń. Może skutkować m.in. zimnymi potami, zaburzeniami oddechu, rozszerzeniem źrenic, a nawet śpiączką.
By uniknąć tego typu nieprzyjemności i konsekwencji wysiłku fizycznego, który tak naprawdę ma przecież pozytywnie, a nie negatywnie wpływać na nasz organizm, należy pamiętać o jednej prostej zasadzie: diabetyk typu I podczas ćwiczeń zawsze powinien mieć przy sobie butelkę mocno słodzonego napoju.

Podziel się: