×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dieta Dukana – zalety i wady najmodniejszej diety ostatnich lat

Czy dieta doktora Dukana jest panaceum na zalewającą kraje cywilizacji zachodniej epidemię otyłości? Jakie ma wady i zalety? Dowiedz się jak to wygląda okiem dietetyka – praktyka.

Niewątpliwą zaletą tej diety, jest fakt, że działa bardzo szybko. W pierwszej fazie codziennie można zauważyć wyraźny ubytek na wadze. Jest to bardzo motywujące i zachęca do kontynuacji działań. Szybko ubrania stają się luźne, a otoczenie zaczyna dostrzegać zmiany wyglądu, przez co motywacja wzrasta jeszcze bardziej. Ponadto wyraźnie spada apetyt, zasady diety nie ograniczają ilości jedzenia a jedynie jakość, dzięki czemu nie odczuwa się głodu.

Następna zaletą są jasne i proste zasady, wyraźne ramy których należy się trzymać. Świetnie napisana książka, nie pozostawiająca żadnych wątpliwości i dylematów.

Na co warto uważać w diecie proteinowej?

Pierwsza i druga faza jest bardzo restrykcyjna i nie jest dietą zbilansowaną. Nie uwzględnia np. konieczności dostarczenia organizmowi tłuszczów roślinnych, zawiera mało błonnika co powoduje skłonność do zaparć.

Dieta nie zakłada ograniczeń ilościowych jedzenia, zatem nie wyrabia nawyku kontroli wielkości porcji. Może to mieć negatywne skutki w trzeciej i czwartej fazie, kiedy apetyt powraca i trzeba panować również nad ilością jedzenia. Część osób przerwało dietę i wróciło do starych nawyków z tego właśnie powodu, co zaowocowało efektem jo-jo. Następną wadą jest monotonia posiłków, szczególnie w dni białkowe. Dotyczy to szczególnie osób, które nie maja czasu na przygotowanie wymyślnych dań urozmaicających dietę i jedzą „na okrągło” pierś z kurczaka, jajka gotowane i serek granulowany. Włączając po wielu tygodniach drugiej fazy produktów o tak wyrazistym i wyrafinowanym smaku jak pieczywo, czy truskawki, trudno jest zjeść ich bardzo małe porcje.

Doktor Dukan obiecuje że w czwartej fazie można jeść „normalnie” z wyjątkiem jednego białkowego dnia w tygodniu, co u większości osób ze skłonnością do nadwagi nie może być prawdą – osoby które dotrwały do tej fazy twierdzą, że aby utrzymać wagę muszą znacznie się ograniczać ilościowo i jakościowo. Daje to złudne nadzieje osobom które nie chcą zrezygnować na zawsze z beztroskiego jedzenia.


Podziel się: