Awokado – właściwości lecznicze i kalorie. Dlaczego warto jeść awokado?
Awokado to dość dyskusyjny owoc – albo się go lubi, albo nie. Z jednej strony zawiera wiele wartości odżywczych i właściwości leczniczych, z drugiej zaś – według niektórych – smakuje nijako, niczym „mydło”. Czy warto je jeść? Tak. A jak przyrządzać, aby smakowało?
Awokado – wartości odżywcze
Awokado, zwane także smaczliwką wdzięczną, to jeden z bardziej kalorycznych owoców – 100 g produktu zawiera aż 160 kcal. Jednym z jego głównych składników jest woda – stanowi od 67% nawet do 78% miąższu. Awokado charakteryzuje się także wysoką zawartością tłuszczu – 13-24%, natomiast zawiera małą ilość białka (1-3%), a także niewielką ilość węglowodanów (0,8-4,8%). Jego istotną zaletą jest także dość duża ilość błonnika – 1,4-3%.
Awokado – właściwości lecznicze
Właściwości awokado sprawiają, że jest ono uważane za jeden z najzdrowszych owoców świata. Jego miąższ ma cztery razy większą gęstość odżywczą niż jakikolwiek inny owoc. W tradycyjnej medycynie awokado było stosowane w takich schorzeniach, jak: bóle brzucha, biegunki, wrzody żołądka i wątroby, a także cukrzycę czy hipercholesterolemię. Owoc, dzięki bogactwu składników odżywczych, stanowi świetne uzupełnienie codziennej diety.
Awokado a cukrzyca
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się hiperglikemią, która wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Dieta w cukrzycy powinna zawierać jak najmniej cukrów prostych i obfitować w produkty o niskim indeksie glikemicznym. Awokado należy do obu tych kategorii, więc jest szczególnie zalecane w diecie dla cukrzyków. Dzięki dużej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika reguluje glikemię poposiłkową, zapobiega niebezpiecznym wahaniom glukozy we krwi oraz wspomaga obniżenie insulinooporności.
Awokado a cholesterol
Awokado zawiera sterole roślinne, które sprzyjają zmniejszeniu stężenia cholesterolu we krwi, a tym samym zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym. Fitosterole, a szczególnie β-sitosterol, są w stanie zmniejszyć ich wchłanianie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL (złego cholesterolu) z przewodu pokarmowego. Mechanizm działania fitosteroli opiera się na podobieństwie budowy ich cząsteczek do cholesterolu. Przez to sterole roślinne hamują jelitowe wchłanianie tzw. złego cholesterolu i zmniejszają jego syntezę w wątrobie
Awokado a odchudzanie
Wydawać by się mogło, że awokado nie jest zalecane w odchudzaniu, ponieważ ma dużo tłuszczu i kalorii. Nic bardziej mylnego. Jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe powodują, że posiłki bogate w awokado nie dość, że są zdrowe, to jeszcze zmniejszają uczucie głodu, co jest niezwykle istotne w dietach redukcyjnych. Należy jedynie uwzględnić kaloryczność owocu w jadłospisie. Wspomagająco na odchudzanie działa także błonnik, którego w awokado jest sporo. Błonnik wspiera proces odchudzania poprzez zwiększanie sytości po posiłku oraz zapobieganie napadom głodu. Dodatkowo reguluje perystaltykę jelit, zwiększa objętość masy stolca i ułatwia wypróżnianie.
Jak jeść awokado? Poznaj proste przepisy z awokado
Awokado to bardzo uniwersalny owoc; sprawdzi się zarówno w potrawach wytrawnych, jak i słodkich. Można go dodać do koktajlu, ciasta, ale świetnie będzie smakować także z dodatkiem czosnku czy płatków chili. Poniżej kilka przepisów z wykorzystaniem awokado.
Deser czekoladowy z malinami
Zdrowy, aksamitny deser, który nie zawiera ani grama dodanego cukru, a jest słodki i mocno czekoladowy. Maliny można zamienić na inne, sezonowe owoce.
Składniki na 2 porcje:
- 2 banany,
- 1 awokado,
- 3 łyżki kakao,
- 2 łyżki jogurtu greckiego,
- 2 garści malin,
- 1 łyżka pestek słonecznika.
Sposób przygotowania:
Awokado i banany umyj, obierz ze skórki, zmiksuj na gładką masę razem z kakao i jogurtem. Zjedz z malinami i prażonymi pestkami słonecznika.
Guacamole z płatkami chili
Oryginalne meksykańskie guacamole to awokado roztarte z solą i sokiem z limonki. Poniższy przepis jest ostrzejszą wersją klasyku.
Składniki na 2 porcje:
- 1 awokado,
- 1-2 łyżeczki soku z limonki,
- 2 ząbki czosnku,
- szczypta soli,
- szczypta płatków chili.
Sposób przygotowania:
Awokado umyj, przetnij na pół, usuń pestkę i łyżką wydrąż środek. Posiekaj nożem na drobną kostkę. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z limonki, sól i płatki chili. Wymieszaj. Jedz od razu, najlepsze jest świeżo zrobione.
Masło z awokado z suszoną cebulką
Świetny zamiennik klasycznego masła, proste w przygotowaniu i dużo zdrowsze, szczególnie dla osób z podwyższonym cholesterolem.
Składniki:
- 1 awokado,
- ½ łyżeczki suszonej cebuli,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Awokado umyj, przekrój na pół i usuń pestkę. Wydrąż środek, dopraw solą, pieprzem i suszoną cebulą, a następnie rozgnieć widelcem na gładkie masło.