Przewlekłe zapalenie zatok. Jak wyleczyć chore zatoki?
Katarzyna Kuśmierska

Przewlekłe zapalenie zatok. Jak wyleczyć chore zatoki?

Ból i zawroty głowy, katar, zatkany nos czy trudności z oddychaniem skutecznie mogą uprzykrzyć życie. Jeśli to przeziębienie czy grypa, objawy mijają po kilku lub kilkunastu dniach. Niestety, jeśli borykasz się z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych (PZZP), ból i dyskomfort mogą trwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Znacznie pogarsza się wtedy twoja jakość życia i codzienna aktywność. Dowiedz się, jak wyleczyć chore zatoki. 

Chore zatoki – dlaczego to takie groźne? 

Zatoki przynosowe to wyściełane błoną śluzową przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki, które są połączone z jamą nosową. Wyróżniamy zatoki czołowe, sitowe, klinowe, szczękowe. Spełniają one wiele ważnych funkcji, które przewlekłe zapalenie zatok może zaburzać. Między innymi nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, wyrównują ciśnienie podczas oddychania, chronią mózgoczaszkę przed urazami, odpowiadają za prawidłowe funkcje węchowe, ogrzewają podstawę czaszki i oczodoły, a także stanowią przestrzeń rezonacyjną – chronią ucho wewnętrzne przed przewodzeniem kostnym głosu. Chore zatoki zmuszają do częstszego oddychania przez usta, przez co wdychane powietrze jest mniej oczyszczone, bardziej suche i mniej ogrzane. To powoduje wysuszenie gardła i jego infekcje, a także zaburzenia węchu. Utrudnione oddychanie sprawia, że krew nie jest odpowiednio natleniona.

Długotrwałe zapalenia błony śluzowej zatok nie dość, że powodują dyskomfort psychiczny, to mogą jeszcze prowadzić do wielu powikłań w obrębie twarzy i czaszki, a także całego organizmu.

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny

Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, które trwa ponad 12 tygodni i nawraca przynajmniej cztery razy w ciągu roku – w odróżnieniu od zapalenia ostrego, charakteryzującego się gwałtownym przebiegiem i utrzymywaniem się nie dłużej niż trzy tygodnie. 

Przyczyny przewlekłego zapalenia zatok mogą być wirusowe (wywoływane najczęściej przez rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy czy wirus grypy), bakteryjne (najczęstsze to Streptococcus pneumoniae, Haemofilus influenzae, Moraxella catarrhalis), grzybicze oraz o podłożu alergicznym. Te ostatnie to najczęściej nierozpoznana lub źle rozpoznana alergia. Przewlekłe zapalenie zatok mogą także powodować długotrwałe podrażnienia błony śluzowej przez czynniki fizyczne, takie jak np. dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze czy drażniące substancje chemiczne. Niekiedy zdarza się, że przyczyną są infekcje zębów lub skrzywienie przegrody nosowej.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Objawy przewlekłego zapalenia zatok są bardzo podobne jak ostrego, jednak o trochę mniejszym nasileniu. Do najczęstszych należą: 

 • wodnisty, śluzowy lub ropny wyciek z nosa; 
 • trudności w oddychaniu przez nos; 
 • zatkany nos oraz zaburzenia węchu; 
 • obrzęk błony śluzowej w przewodzie nosowym; 
 • stale spływająca z nosa do gardła wydzielina; 
 • napady suchego kaszlu
 • ból lub rozpieranie twarzy; 
 • ból zębów i nieświeży oddech w przypadku zapalenia zatok szczękowych; 
 • występowanie polipów w nosie; 
 • ból głowy (bardziej dokuczliwy przy zapaleniu zatok czołowych), który nasila się przy schylaniu głowy, kaszlu oraz podczas wysiłku fizycznego); 
 • ciągłe zmęczenie oraz stany podgorączkowe. 

Główną różnicą pomiędzy PZZP a zapaleniem ostrym jest występowanie przy zapaleniu przewlekłym zgrubień, polipów, przerostu śluzówki, metaplazji nabłonka (zmiany typu komórek) oraz zaniku gruczołów błony śluzowej i rzęsek. 

Jak wyleczyć zatoki?

Leczenie chorych zatok zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza laryngologa, który zastosuje odpowiednią terapię. Mamy do wyboru środki farmakologiczne oraz leczenie chirurgiczne.

Farmakologia to zazwyczaj antybiotykoterapia; najlepiej, jeśli jest celowana, po wcześniejszym pobraniu wymazu. Kuracja trwa zazwyczaj cztery-sześć tygodni i opiera się na podawaniu choremu kortykosteroidów doustnie oraz miejscowo (szczegóły leczenia ustala lekarz) oraz leku mukolitycznego (upłynniającego wydzielinę śluzową). Dodatkowo terapię uzupełnia się płukaniem zatok roztworem soli fizjologicznej.

Leczenie farmakologiczne można wspomagać lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi na bazie preparatów zawierających ibuprofen czy paracetamol. Można również zastosować działające miejscowo krople do nosa, aerozole, irygatory czy płyny do inhalacji. Należy też pamiętać o probiotykach i prebiotykach, które wzmocnią układ odpornościowy i poprawią wyjałowioną przez antybiotyk florę bakteryjną jelit. Podczas przewlekłego zapalenia zatok istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody, aby rozrzedzać gęsty śluz i utrzymywać nawilżoną błonę śluzową chorych zatok.

Endoskopowa operacja przewlekłego zapalenia zatok to jedna z nowocześniejszych metod leczenia tego schorzenia. Polega na usunięciu zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok. Endoskopy optyczne i specjalne narzędzia mikrochirurgiczne dają lekarzowi możliwość precyzyjnego usunięcia wszystkich zmian chorobowych blokujących ujście zatok przynosowych, nie naruszając struktur anatomicznych.

Powikłania wynikające z przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok często jest lekceważone i chory leczy się sam bez wizyty u specjalisty. Oczywiście domowe sposoby przynoszą chwilową ulgę, jednak na dłuższą metę PZZP może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Podczas przewlekłego stanu zapalnego zmienia się błona śluzowa zatok, osłabiony zostaje mechanizm transportu przez rzęski, których funkcja zanika, a w dłuższej perspektywie komórki rzęskowe ulegają zniszczeniu. To powoduje większą produkcję gęstego i lepkiego śluzu, a w błonie śluzowej zatok powstają trwałe obrzęki. Taki długo utrzymujący się stan zapalny powoduje ryzyko rozprzestrzenienia się zapalenia przez układ krwionośny i chłonny. Najbardziej narażone są struktury leżące najbliżej – oczodoły, nerwy i struktury wewnątrzczaszkowe. Może dojść do ropowicy oczodołu, ropnia podokostnowego czy pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Gdy zauważymy obrzęk powiek i spojówek, wytrzeszcz oczu, pogorszenie wzroku czy ból podczas ucisku na gałkę oczną, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Do objawów wewnątrzczaszkowych, związanych zazwyczaj z przewlekłym zapaleniem zatok czołowych i klinowych, które są dużo groźniejsze, zaliczyć możemy: ropień mózgu (podtwardówkowy, nadtwardówkowy), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku kości czaszki oraz zakrzepowe zapalenie zatok żylnych opony twardej. Zaniepokoić mogą takie objawy jak silne bóle głowy, światłowstręt, sztywności karku, nudności, wymioty oraz wysoka gorączka. Oczywiście i w tym przypadku wizyta u specjalisty jest niezbędna, a leczenie najprawdopodobniej odbywać się będzie w warunkach szpitalnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij