Polip w nosie – jak leczyć?
Michał Posmykiewicz

Polip w nosie – jak leczyć?

Początkiem drogi oddechowej jest nos. Zbudowany jest on z dwóch jam nosowych, które oddzielone są od siebie przegrodą chrzestno-kostną. Jamy nosowe są wysłane błoną śluzową. Jej zewnętrzna warstwa zbudowana jest z nabłonka rzęskowego (migawkowego), który razem z gruczołami śluzowymi odpowiedzialny jest za samooczyszczanie się nosa. Nos pozostaje "w ścisłym kontakcie" z zatokami przynosowymi, które są parzystymi powietrznymi jamami zlokalizowanymi w kościach twarzoczaszki.

Jaka funkcje spełnia nos?

Nos, będący początkiem drogi oddechowej, spełnia duża ilość funkcji, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nos bierze udział w procesie niezbędnego do życia oddychania. Jako pierwszy odcinek układu oddechowego odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza 100 do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Poza tym powietrze dostające się do nosa, zanim "przejdzie" do dalszych odcinków dróg oddechowych, zostaje oczyszczone i nawilżone. Za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń odpowiedzialny jest nabłonek migawkowy (rzęskowy), który filtruje powietrze z drobnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te następnie gromadzone są na wydzielinie śluzowej, produkowanej przez gruczoły śluzowe – dzięki temu zanieczyszczenia nie przechodzą do niższych partii dróg oddechowych i mogą zostać z nosa usunięte poprzez jego oczyszczenie. Dodatkowo, wydzielina śluzowa produkowana w nosie odpowiedzialna jest za nawilżanie dostającego się do nosa powietrza. Można zatem śmiało stwierdzić, że nos spełnia funkcje bariery ochronnej, która filtruje przepływające przez niego powietrze i oczyszcza je z  bakterii, wirusów, cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one niższych partii układu oddechowego, co z kolei chroni układ oddechowy przed infekcjami. 

Zdarzają się jednak sytuacje, w przebiegu których prawidłowe funkcjonowanie nosa zostaje upośledzone, przede wszystkim przez przewlekłe stany zapalne czy też alergie, co z kolei może pociągać za sobą konsekwencje pod postacią różnorodnych chorób. Jedna z nich, związana z przewlekłym stanem zapalnym lub alergią, są polipy nosa.

Czym są polipy nosa?

Polipy nosa są strukturami powstałymi w wyniku przerostu błony śluzowej nosa, zwykle na skutek przewlekłego stanu zapalnego lub alergii.  Polipy nosa zwykle są spotykane u ludzi dorosłych, zdecydowanie częściej można je stwierdzić u mężczyzn. Największa ilość polipów nosa rozpoznaje się zwykle u pacjentów pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. 

Jakie są objawy obecności polipów nosa? 

  • Ograniczenie drożności nosa.
  • Pacjenci bardzo często skarżą się też na przewlekłe i nawracające bóle głowy, które zwykle obecne są w godzinach porannych.
  • Często zdarzają się też zaburzenia węchu – od niewielkich zaburzeń do znacznego upośledzenia węchu, co bardzo utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.
  • U pacjentów z polipami nosa zwykle obecny jest też przewlekły śluzowo-ropny nieżyt nosa.
  • Zdarza się też, że pacjenci z polipami nosa bardzo często chrapią, jak również skarżą się na nadmierne łzawienie oczu.

Czy istnieją stany chorobowe, które predysponują do rozwoju polipów nosa?

  • Zdecydowanie częściej polipy nosa można rozpoznać u pacjentów z przewlekłym alergicznym i niealergicznym nieżytem nosa.
  • Polipy znacznie częściej są obecne u ludzi chorujących na astmę oraz u pacjentów cierpiących z powodu mukowiscydozy.
  • Zdecydowanie większy odsetek polipów nosa stwierdza się u osób z wrodzonymi niedoborami odporności, jak również u chorych na atopowe zapalenie skóry. 

Z czym można różnicować polipy nosa?

Przede wszystkim polipy nosa należy różnicować z ewentualnym guzem nowotworowym jamy nosowej, zarówno łagodnym, jak i złośliwym. Poza tym w różnicowaniu należy brać pod uwagę gruczolaki przysadki mózgowej, jak również przepuklinę oponowo-mózgową. 

W jaki sposób rozpoznaje się polipy nosa?

Pacjent, który cierpi z powodu przewlekle upośledzonej drożności nosa lub z powodu zaburzeń węchu albo z powodu przewlekłego nieżytu nosa czy też alergii w pierwszej kolejności trafia zwykle do swojego lekarza POZ. Lekarz początkowo zaleca kurację, jednak ponieważ nie ma wyraźnej poprawy, zaleca pacjentowi wizytę u specjalisty – laryngologa. Laryngolog natomiast stawia rozpoznanie na podstawie dokładnie zebranego wywiadu, badania laryngologicznego oraz badań dodatkowych. Laryngolog na pewno będzie pytał o to, jak długo obecne są przykre dolegliwości, czy ulegają one nasileniu oraz czy i jaka kuracja była do tej pory prowadzona. Po szczegółowym zebraniu wywiadu laryngolog zbada chorego – dokładnie obejrzy jamy nosowe za pomocą specjalnego wziernika (jest to badanie rynoskopowe). Oglądając jamy nosowe we wzierniku lekarz może ocenić tylko ich przednią część. Jeśli na tej podstawie nie jest w stanie postawić ostatecznej diagnozy, zaleci pacjentowi wykonanie badania endoskopowego jamy nosowej i zatok, dzięki czemu będzie mógł dokładnie obejrzeć całą podejrzaną o chorobę okolicę. 

Jak leczy się polipy nosa?

Przede wszystkim należy najpierw stwierdzić, czy polipy nosa rozwinęły się na skutek alergii czy też nie. Jeśli przyczyną ich powstania jest alergia, wtedy w pierwszej kolejności należy wyeliminować z otoczenia chorego alergeny, które wywołują jej objawy. Włącza się również do leczenia leki przeciwhistaminowe. Ponadto zaleca się wówczas stosowanie steroidów donosowych, które działają przeciwzapalnie i powodują, że dolegliwości ustępują. Niestety, często po odstawieniu leczenia steroidami dochodzi do nawrotu dolegliwości. Bardzo często w przypadku stwierdzenia polipów nosa zachodzi jednak potrzeba leczenia operacyjnego i usunięcia patologicznych zmian. Przed planowanym zabiegiem zalecane jest wykonanie tomografii komputerowej zatok, która dokładnie pozwoli określić lokalizację i rozległość zmian. Zabieg usunięcia polipów nosa wykonuje się za pomocą endoskopowej operacji, w przebiegu której zmiany zostają radykalnie usunięte. Obecnie zabieg usunięcia polipów nosa odbywa się za pomocą funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok (FESS) z użyciem shavera- jest to specjalny nóż ssąco-obrotowy. Ten rodzaj operacji pozwala na radykalne usunięcie zmian i zdecydowanie zmniejsza ryzyko nawrotu polipów po operacji.

Należy pamiętać, że materiał, który zostaje pobrany w czasie zabiegu operacyjnego, powinien zostać poddany badaniu histopatologicznemu, aby w ten sposób wykluczyć ewentualną zmianę nowotworową. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij