Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej
Anna Posmykiewicz

Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej

Krzywa przegroda nosowa może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzestnej szkieletu twarzoczaszki. Do powstania nabytej krzywej przegrody nosowej doprowadzają różnego rodzaju urazy, w tym także urazy doznane w okresie okołoporodowym. Krzywa przegroda nosowa jest jednym z częściej występujących schorzeń laryngologicznych, można ją stwierdzić zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych. 

Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?

Skrzywienie przegrody nosowej daje dość charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest bez wątpienia ciągłe uczucie zatkanego nosa, które może być obecne po jednej lub po obu stronach. Jest to spowodowane zaburzeniem drożności nosa. Ponadto, w przypadku skrzywienia przegrody nosowej, pacjenci bardzo często cierpią z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, chorują wtedy zwykle na zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego oraz na stany zapalne zatok przynosowych.

Bardzo częstym objawem w przypadku skrzywienia przegrody nosowej jest również chrapanie, mogą też być obecne nawracające bóle głowy, częste krwawienia z nosa. Pacjenci uskarżają się też z powodu pogorszenia odczuwania praktycznie wszystkich zapachów. Zdarza się, że pacjenci cierpią też na okresowe zatykanie uszu, co jest związane z gorszym wyrównywaniem ciśnień w uchu środkowym. 

Jakie skutki może pociągać za sobą krzywa przegroda nosowa?

Ponieważ skrzywienie przegrody nosowej zazwyczaj wywołuje chrapanie, pacjenci mogą niestety cierpieć też z powodu epizodów bezdechu sennego, który doprowadza do gwałtownych wybudzeń chorego.

Bezdech senny wywołuje niedotlenienie organizmu, jak również częste z tego powodu wybudzenia, co uniemożliwia prawidłowy nocny wypoczynek, co z kolei powoduje, że pacjent czuje się senny i zmęczony w ciągu całego dnia. Ponadto, z powodu ciągłej blokady nosa, nawracającego kataru i bólów głowy, osoba z krzywą przegrodą nosową również cały czas czuje się zmęczona. 

Polecane dla Ciebie

W jaki sposób diagnozuje się skrzywienie przegrody nosowej?

Aby postawić pewne rozpoznanie skrzywienia przegrody nosowej, konieczna  jest wizyta u laryngologa. Lekarz najpierw zbierze od nas bardzo dokładny wywiad dotyczący naszych dolegliwości i ewentualnych urazów twarzy w ostatnim czasie. Następnie specjalista w czasie badania rynoskopem, czyli wziernikiem laryngologicznym, jest w stanie stwierdzić czy rzeczywiście mamy problem z krzywą przegrodą nosową.

Czasami niezbędne jest też wykonanie badań dodatkowych, potwierdzających wstępne rozpoznanie. Zalicza się do nich tomografię komputerową twarzoczaszki oraz badanie endoskopowe jam nosa. 

Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa wymaga zastosowania leczenia operacyjnego. Czy każde skrzywienie przegrody nosowej wymaga operacji? Absolutnie nie. O tym, czy krzywą przegrodę nosową trzeba operować, decyduje laryngolog po zbadaniu pacjenta i po zebraniu wywiadu dotyczącego przykrych dolegliwości związanych ze skrzywieniem przegrody nosowej. Na zabieg operacyjny kierowani są tylko ci pacjenci, u których skrzywienie przegrody nosowej jest na tyle duże, że daje tak bardzo uciążliwe objawy, które uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Należy pamiętać też o tym, że zdarzają się sytuacje, w których znaczne skrzywienie przegrody nosowej nie daje u pacjenta praktycznie żadnych dolegliwości oraz odwrotnie – bardzo małe skrzywienie przegrody może wywoływać bardzo nasilone objawy. Dlatego decyzja odnośnie operacji uzależniona jest przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów, które zgłasza pacjent. 

Czy zabieg operacyjny skrzywionej przegrody nosowej można też wykonać u dziecka?

Tak, chociaż jeśli skrzywieniu przegrody nosowej nie towarzyszą żadne deformacje twarzoczaszki powstałe na skutek urazu, najlepiej odłożyć zabieg do ukończenia przez dziecko 15-16 roku życia. Jeśli jednak dodatkowo ze skrzywioną przegrodą nosa współwystępują deformacje twarzoczaszki, zabieg należy wykonać jak najszybciej, aby zapewnić dziecku dalszy prawidłowy wzrost nosa. 

Czy zabieg operacyjny przegrody nosowej jest refundowany przez NFZ?

Tak, zabieg ten może podlegać refundacji i może być wykonany bezpłatnie w szpitalu. Zabieg też można oczywiście wykonać w prywatnych klinikach laryngologicznych, a koszt zabiegu jest ustalany indywidualnie w każdej klinice. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

    Egzema, inaczej wyprysk lub atopowy wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepszych dermokosmetyków i pod opieką najlepszego dermatologa lub alergologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij