Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej
Anna Posmykiewicz

Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej

Krzywa przegroda nosowa może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzestnej szkieletu twarzoczaszki. Do powstania nabytej krzywej przegrody nosowej doprowadzają różnego rodzaju urazy, w tym także urazy doznane w okresie okołoporodowym. Krzywa przegroda nosowa jest jednym z częściej występujących schorzeń laryngologicznych, można ją stwierdzić zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych. 

Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?

Skrzywienie przegrody nosowej daje dość charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest bez wątpienia ciągłe uczucie zatkanego nosa, które może być obecne po jednej lub po obu stronach. Jest to spowodowane zaburzeniem drożności nosa. Ponadto, w przypadku skrzywienia przegrody nosowej, pacjenci bardzo często cierpią z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, chorują wtedy zwykle na zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego oraz na stany zapalne zatok przynosowych.

Bardzo częstym objawem w przypadku skrzywienia przegrody nosowej jest również chrapanie, mogą też być obecne nawracające bóle głowy, częste krwawienia z nosa. Pacjenci uskarżają się też z powodu pogorszenia odczuwania praktycznie wszystkich zapachów. Zdarza się, że pacjenci cierpią też na okresowe zatykanie uszu, co jest związane z gorszym wyrównywaniem ciśnień w uchu środkowym. 

Jakie skutki może pociągać za sobą krzywa przegroda nosowa?

Ponieważ skrzywienie przegrody nosowej zazwyczaj wywołuje chrapanie, pacjenci mogą niestety cierpieć też z powodu epizodów bezdechu sennego, który doprowadza do gwałtownych wybudzeń chorego.

Bezdech senny wywołuje niedotlenienie organizmu, jak również częste z tego powodu wybudzenia, co uniemożliwia prawidłowy nocny wypoczynek, co z kolei powoduje, że pacjent czuje się senny i zmęczony w ciągu całego dnia. Ponadto, z powodu ciągłej blokady nosa, nawracającego kataru i bólów głowy, osoba z krzywą przegrodą nosową również cały czas czuje się zmęczona. 

Powiązane produkty

W jaki sposób diagnozuje się skrzywienie przegrody nosowej?

Aby postawić pewne rozpoznanie skrzywienia przegrody nosowej, konieczna  jest wizyta u laryngologa. Lekarz najpierw zbierze od nas bardzo dokładny wywiad dotyczący naszych dolegliwości i ewentualnych urazów twarzy w ostatnim czasie. Następnie specjalista w czasie badania rynoskopem, czyli wziernikiem laryngologicznym, jest w stanie stwierdzić czy rzeczywiście mamy problem z krzywą przegrodą nosową.

Czasami niezbędne jest też wykonanie badań dodatkowych, potwierdzających wstępne rozpoznanie. Zalicza się do nich tomografię komputerową twarzoczaszki oraz badanie endoskopowe jam nosa. 

Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa wymaga zastosowania leczenia operacyjnego. Czy każde skrzywienie przegrody nosowej wymaga operacji? Absolutnie nie. O tym, czy krzywą przegrodę nosową trzeba operować, decyduje laryngolog po zbadaniu pacjenta i po zebraniu wywiadu dotyczącego przykrych dolegliwości związanych ze skrzywieniem przegrody nosowej. Na zabieg operacyjny kierowani są tylko ci pacjenci, u których skrzywienie przegrody nosowej jest na tyle duże, że daje tak bardzo uciążliwe objawy, które uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Należy pamiętać też o tym, że zdarzają się sytuacje, w których znaczne skrzywienie przegrody nosowej nie daje u pacjenta praktycznie żadnych dolegliwości oraz odwrotnie – bardzo małe skrzywienie przegrody może wywoływać bardzo nasilone objawy. Dlatego decyzja odnośnie operacji uzależniona jest przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów, które zgłasza pacjent. 

Czy zabieg operacyjny skrzywionej przegrody nosowej można też wykonać u dziecka?

Tak, chociaż jeśli skrzywieniu przegrody nosowej nie towarzyszą żadne deformacje twarzoczaszki powstałe na skutek urazu, najlepiej odłożyć zabieg do ukończenia przez dziecko 15-16 roku życia. Jeśli jednak dodatkowo ze skrzywioną przegrodą nosa współwystępują deformacje twarzoczaszki, zabieg należy wykonać jak najszybciej, aby zapewnić dziecku dalszy prawidłowy wzrost nosa. 

Czy zabieg operacyjny przegrody nosowej jest refundowany przez NFZ?

Tak, zabieg ten może podlegać refundacji i może być wykonany bezpłatnie w szpitalu. Zabieg też można oczywiście wykonać w prywatnych klinikach laryngologicznych, a koszt zabiegu jest ustalany indywidualnie w każdej klinice. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.