Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej
Krzywa przegroda nosowa może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzestnej szkieletu twarzoczaszki. Do powstania nabytej krzywej przegrody nosowej doprowadzają różnego rodzaju urazy, w tym także urazy doznane w okresie okołoporodowym. Krzywa przegroda nosowa jest jednym z częściej występujących schorzeń laryngologicznych, można ją stwierdzić zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych.
Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?
Skrzywienie przegrody nosowej daje dość charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest bez wątpienia ciągłe uczucie zatkanego nosa, które może być obecne po jednej lub po obu stronach. Jest to spowodowane zaburzeniem drożności nosa. Ponadto, w przypadku skrzywienia przegrody nosowej, pacjenci bardzo często cierpią z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, chorują wtedy zwykle na zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego oraz na stany zapalne zatok przynosowych.
Bardzo częstym objawem w przypadku skrzywienia przegrody nosowej jest również chrapanie, mogą też być obecne nawracające bóle głowy, częste krwawienia z nosa. Pacjenci uskarżają się też z powodu pogorszenia odczuwania praktycznie wszystkich zapachów. Zdarza się, że pacjenci cierpią też na okresowe zatykanie uszu, co jest związane z gorszym wyrównywaniem ciśnień w uchu środkowym.
Jakie skutki może pociągać za sobą krzywa przegroda nosowa?
Bezdech senny wywołuje niedotlenienie organizmu, jak również częste z tego powodu wybudzenia, co uniemożliwia prawidłowy nocny wypoczynek, co z kolei powoduje, że pacjent czuje się senny i zmęczony w ciągu całego dnia. Ponadto, z powodu ciągłej blokady nosa, nawracającego kataru i bólów głowy, osoba z krzywą przegrodą nosową również cały czas czuje się zmęczona.
W jaki sposób diagnozuje się skrzywienie przegrody nosowej?
Czasami niezbędne jest też wykonanie badań dodatkowych, potwierdzających wstępne rozpoznanie. Zalicza się do nich tomografię komputerową twarzoczaszki oraz badanie endoskopowe jam nosa.
Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?
Krzywa przegroda nosowa wymaga zastosowania leczenia operacyjnego. Czy każde skrzywienie przegrody nosowej wymaga operacji? Absolutnie nie. O tym, czy krzywą przegrodę nosową trzeba operować, decyduje laryngolog po zbadaniu pacjenta i po zebraniu wywiadu dotyczącego przykrych dolegliwości związanych ze skrzywieniem przegrody nosowej. Na zabieg operacyjny kierowani są tylko ci pacjenci, u których skrzywienie przegrody nosowej jest na tyle duże, że daje tak bardzo uciążliwe objawy, które uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie pacjenta.
Należy pamiętać też o tym, że zdarzają się sytuacje, w których znaczne skrzywienie przegrody nosowej nie daje u pacjenta praktycznie żadnych dolegliwości oraz odwrotnie – bardzo małe skrzywienie przegrody może wywoływać bardzo nasilone objawy. Dlatego decyzja odnośnie operacji uzależniona jest przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów, które zgłasza pacjent.
Czy zabieg operacyjny skrzywionej przegrody nosowej można też wykonać u dziecka?
Tak, chociaż jeśli skrzywieniu przegrody nosowej nie towarzyszą żadne deformacje twarzoczaszki powstałe na skutek urazu, najlepiej odłożyć zabieg do ukończenia przez dziecko 15-16 roku życia. Jeśli jednak dodatkowo ze skrzywioną przegrodą nosa współwystępują deformacje twarzoczaszki, zabieg należy wykonać jak najszybciej, aby zapewnić dziecku dalszy prawidłowy wzrost nosa.
Czy zabieg operacyjny przegrody nosowej jest refundowany przez NFZ?
Tak, zabieg ten może podlegać refundacji i może być wykonany bezpłatnie w szpitalu. Zabieg też można oczywiście wykonać w prywatnych klinikach laryngologicznych, a koszt zabiegu jest ustalany indywidualnie w każdej klinice.