Kobieta zmagająca się z torbielem Nabotha
Julia Lisowska

Torbiel Nabotha – objawy, przyczyny i leczenie

Torbiele Nabotha, znane także jako śluzowe torbiele retencyjne szyjki macicy, są częstym znaleziskiem podczas rutynowego badania ginekologicznego u kobiet w wieku rozrodczym. Z reguły występują jako grupa małych pęcherzyków, są bezobjawowe, nie mają większego znaczenia klinicznego i najczęściej nie wymagają leczenia. Mimo że są zmianami łagodnymi, należy poddawać je regularnej obserwacji, ponieważ istnieje ryzyko transformacji nowotworowej zmiany.
 1. Co to jest torbiel Nabotha?
 2. Torbiele Nabotha – objawy
 3. Czy torbiel Nabotha boli?
 4. Torbiele Nabotha – przyczyny
 5. Czy torbiel Nabotha to rak?
 6. Torbiel Nabotha a ciąża
 7. Torbiele Nabotha – leczenie

Co to jest torbiel Nabotha?

Torbiel szyjki macicy (inaczej torbiel Nabotha) jest niegroźną, kilkumilimetrową (o wielkości 1-2 mm, maksymalnie 10 mm) zmianą zlokalizowaną – jak sama nazwa mówi – przy ujściu szyjki macicy. Zmiana ta ma charakter śluzowy lub śluzowo-ropny (gdy dojdzie do zakażenia zawartości pęcherzyka). Występowanie takiej torbieli jest skutkiem zaczopowania ujść gruczołów szyjki macicy, które w normalnych warunkach odpowiadają za prawidłowe nawilżenie dróg płciowych kobiety.

Torbiele Nabotha – objawy

Torbiele szyjki macicy nie dają wyraźnych symptomów i dolegliwości, a kobiety dowiadują się o ich obecności podczas badania USG narządów rodnych. Bardzo małe torbiele Nabotha stwierdza się dopiero przy zabiegu nazywanym kolposkopią, jednakże w większości przypadków rozpoznawane są już przy wziernikowaniu dróg rodnych. Zaledwie u małej grupy pacjentek torbiele Nabotha mogą dawać niecharakterystyczne objawy takie jak pieczenie i dyskomfort podczas stosunku.

W przypadku dużych zmian pacjentka może sama palpacyjnie wyczuć torbiel, zdarza się, że dochodzi do zwiększenia obwodu podbrzusza. Ponadto cysty o znacznych rozmiarach mają większą tendencję do powikłań, co oznacza, że może dojść do ich pęknięcia z następowym krwawieniem z dróg rodnych. Warto dodać, że mogą też wystąpić wodniste upławy z pochwy, które są normalną reakcją na proces gojenia się rany podczas samoistnego wchłaniania torbieli.

Powiązane produkty

Czy torbiel Nabotha boli?

Jeśli pęcherzyki mają około kilku milimetrów, pacjentki nie skarżą się na ból. Może jednak dojść do objawów bólowych podbrzusza, gdy cysta osiągnie znaczne rozmiary, zacznie uciskać sąsiednie narządy lub pęknie. Także w sytuacjach, gdy wystąpi zakażenie zawartości cysty, może dochodzić do dolegliwości bólowych wraz ze wzrostem temperatury ciała.

Torbiele Nabotha – przyczyny

Kobiety, u których zostały zdiagnozowane torbiele retencyjne szyjki macicy, często zastanawiają się, od czego robią się tego typu cysty. Bezpośrednią przyczyną tworzenia się torbieli Nabotha jest zaczopowanie ujścia gruczołów produkujących śluz na szyjce macicy. Może do tego dojść w wyniku innych pośrednich czynników, takich jak:

 • poród (torbiele Nabotha występują częściej u wieloródek, czyli kobiet, które rodziły więcej niż jeden raz; spowodowane jest to regeneracją nabłonka szyjki macicy po porodzie),
 • infekcje intymne, zaniedbania higieny dróg rodnych (mogą także powodować zmiany torbielowate w szyjce macicy),
 • ektopia lub tzw. nadżerka szyjki macicy (torbiele Nabotha to w tym przypadku zejście stanu zapalnego i gojenie się zmiany),
 • urazy mechaniczne.

Czy torbiel Nabotha to rak?

Cysty retencyjne na szyjce macicy są klasyfikowane jako zmiany łagodne, dlatego też specjaliści najczęściej zalecają obserwację i regularne kontrole tej zmiany. Dodatkowe badania, które pozwolą dokładniej zbadać okolicę szyjki macicy, to cytologia wraz z kolposkopią i biopsją histopatologiczną (szczególnie przydatne do oceny cech torbieli Nabotha).

Dużo osób zastanawia się, czy istnieje zależność między występowaniem torbieli Nabotha a szansą rozwinięcia się raka. Warto pamiętać, że chociaż torbiele Nabotha nie są zmianami groźnymi, to w niektórych przypadkach mogą ulec zezłośliwieniu, zatem nie należy bagatelizować tego problemu.

Torbiel Nabotha a ciąża

Torbiel Nabotha a ciąża to częste pytanie padające w gabinetach lekarskich. Dobrą wiadomością dla kobiet planujących dziecko jest to, że obecność cyst retencyjnych na szyjce macicy nie jest przeciwwskazaniem do zapłodnienia i zajścia w ciążę. Warto jednak, żeby lekarz ocenił wielkość narośli, aby zapobiec komplikacjom rozwoju płodu lub porodu. Jeśli dojdzie do powikłań torbieli, takich jak pęknięcia i związanego z tym bólu czy krwawienia, należy ocenić stan dróg płciowych i uspokoić przyszłą mamę. W prewencji zalecane jest dbanie o higienę okolic intymnych oraz unikanie urazów mechanicznych okolic szyjki macicy.

Torbiele Nabotha – leczenie

Cysty te mają tendencję do samoistnego wchłaniania się, dlatego też zaleca się postawę wyczekującą, a leczenie wdraża się w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli chodzi o to, czy usuwać torbiele Nabotha, zdania są podzielone wśród specjalistów ginekologii. Ostatecznie można przyjąć, że należy leczyć torbiele o dużych rozmiarach oraz te, które powodują objawy. Najczęściej zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia, przeprowadza się go w gabinecie lekarskim, najlepiej zaraz po miesiączce. Polega na nakłuciu powstałych pęcherzyków oraz ewakuacji ich zawartości. Następnie miejsce to poddaje się laseroterapii (odparowanie zmiany), krioterapii (wymrażanie zmiany) lub elektrokoagulacji (wypalanie, zabliźnianie miejsca zmiany z użyciem prądu). Po zabiegu zaleca się wstrzemięźliwość płciową przez kilka dni oraz unikanie namaczania okolic krocza.

 1. Położnictwo i ginekologia, red. G. Bręborowicz, A. K. Bręborowicz, Warszawa 2020.
 2. Ginekologia praktyczna, red. E. Pet, W. Pschyrembel, G.Strauss, Warszawa 2021.
 3. G.H. AlJulaih, Puckett, Nabothian Cyst, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559047/ [dostęp: 2.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij