Włókniaki -  czy są niebezpieczne dla zdrowia?
Anna Posmykiewicz

Włókniaki - czy są niebezpieczne dla zdrowia?

Włókniak jest łagodnym nowotworem skóry wywodzącym się z tkanki łącznej. Włókniaki można podzielić na włókniaki miękkie i włókniaki twarde.

Co jest charakterystyczne dla włókniaków miękkich?

Włókniaki miękkie są zazwyczaj uwarunkowane genetycznie, a wraz z wiekiem ich ilość na skórze zwykle rośnie. Ponadto, dość często zdarza się, że liczba włókniaków miękkich zwiększa się również w okresie ciąży. Zdecydowanie częściej włókniaki miękkie wystepują również u ludzi otyłych oraz u pacjentów chorujących na cukrzycę. Mnogie włókniaki miękkie są obecne w przebiegu choroby Recklinghausena - jest to tzw. neurofibromatoza typu I, będąca chorobą genetyczną, u podłoża której leży defekt genu NF1 kodującego białko o nazwie neurofibromina 1. 

Jak wyglądają włókniaki miękkie?

Są to zwykle miękkie, zwisające guzki skóry, w jej kolorze lub też nieznacznie ciemniejsze. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów. Czasami włókniaki miękkie mogą swoim wyglądem przypominać drobną kaszkę. W jakich miejscach zwykle lokalizują się włókniaki miękkie? Tak naprawdę mogą one lokalizować się na całej powierzchni ciała, jednak są pewne miejsca, które "włókniaki lubią najbardziej". Do miejsc tych zalicza się przede wszystkim szyję, tułów i powieki. Ponadto, włókniaki miękkie są często obecne w dołach pachowych, w pachwinach, u kobiet pod biustem i na dekolcie.

Powiązane produkty

Czy włókniaki miękkie dają jakiejś objawy?

Nie. Włókniaki miękkie nie swędzą, nie bolą, nie krwawią. Może się jednak zdarzyć, że na skutek ich częstego pocierania (zazwyczaj dotyczy to włókniaków zlokalizowanych na szyi i pod biustem oraz pod pachami) może dojść w nich do rozwoju stanu zapalnego. Wtedy włókniak staje się zaczerwieniony, nadmiernie ucieplony i bolesny. Włókniaki miękkie nie ulegają zezłośliwieniu, dlatego też nie ma konieczności ich usuwania. Zazwyczaj jednak, zwłaszcza młode osoby, decydują się na usunięcie włókniaków ze względów estetycznych. 

Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie włókniaka miękkiego?

Rozpoznanie włókniaka miękkiego stawia się po prostu na podstawie badania lekarskiego, w czasie którego lekarz, najlepiej, aby był to dermatolog lub chirurg onkolog, dokładnie ogląda i obmacuje zmianę. Na tej podstawie lekarz może już postawić ostateczne i pewne rozpoznanie.

Jak leczyć włókniaki miękkie?

Włókniaki miękkie należy usunąć. Nie trzeba tego robić ze względów medycznych, bowiem zmiany te są absolutnie niegroźne i nie ulegną w przyszłości zezłośliwieniu. Pacjenci decydują się jednak bardzo często na usuwanie włókniaków miękkich ze względów estetycznych. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, szczególnie kobiet, u których występuje duża liczba włókniaków zlokalizowanych w widocznych miejscach: szyja, dekolt czy powieki. Ponadto, dość częstym powodem usuwania włókniaków miękkich są ich powtarzające się stany zapalne - wtedy włókniak staje się bolesny i uciążliwy dla pacjenta. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy włókniak znajduje się w miejscu szczególnie podatnym na podrażnienia, np. na szyi czy też pod biustem u kobiet. 

Jakie są metody usuwania włókniaków miękkich?

  • Najczęstszą metodą usuwania włókniaków miękkich jest elektrokoagulacja, która polega na ścięciu włókniaka ze skóry za pomocą specjalnego noża elektrycznego. Najlepiej, aby zabieg elektrokoagulacji był wykonywany przez chirurga lub chirurga onkologa. W czasie zabiegu nie narusza się ciągłości skóry, dlatego też zazwyczaj po wykonaniu zabiegu elektrokoagulacji nie powstają na skórze przebarwienia i blizny. Zabieg nie jest bolesny, bowiem przed użyciem noża elektrycznego lekarz ostrzykuje usuwaną zmianę specjalnym środkiem znieczulającym, co zapewni pacjentowi komfort w czasie zabiegu. Zabieg taki jest bardzo krótki, zatem w czasie jego trwania można tak naprawdę usunąć kilka, czy nawet kilkanaście zmian. Po zabiegu elektrokoagulacji ewentulanie w miejscu usuwanego włókniaka może być przez kilka dni obecny niewielki obrzęk czy też zaczerwienienie skóry. 
  • Inna metoda usuwania włókniaków miękkich jest krioterapia, czyli wymrażanie zmian za pomocą ciekłego azotu. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w gabinetach dermatologicznych lub w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg krioterapii trwa również bardzo krótko, dosłownie kilka chwil. Jednak, w przeciwieństwie do elektrokoagulacji, po zabiegu prawie zawsze pojawia się dość bolesny pęcherz w miejscu usuniętej zmiany (który z czasem oczywiście ustępuje), jak również nieprzyjemne dla pacjenta pieczenie.
  • Kolejna metoda usuwania włókniaków miękkich jest użycie lasera CO2. Zabieg laserowy wykonywany jest zazwyczaj w gabinecie medycyny estetycznej. W czasie zabiegu pacjent może czasami odczuwać jedynie delikatne ciepło i pieczenie, zaś po zabiegu mogą powstać jedynie naprawdę niewielkich rozmiarów ranki.
  • Ostatnim rodzajem zabiegu, który wykonuje się celem usunięcia włókniaków miękkich, jest ich standardowe chirurgiczne wycięcie. Ten rodzaj zabiegu musi zostać zastosowany w przypadku włókniaków dużych, osiągających rozmiary kilku centymetrów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miescjowym, zdarza się, że zachodzi nawet potrzeba założenia szwów. 

Włókniaki twarde

Innym rodzajem włókniaków są włókniaki twarde. Włókniaki twarde mają zwykle wygląd pojedynczego guzka, który jest twardy w dotyku. Najczęstszym miejscem ich lokalizacji są kończyny górne i kończyny dolne. Zwykle są częstsze u mężczyzn. Przybierają kolor od lekko brązowego do brunatnego. Występują zazwyczaj pojedynczo. Bardzo często powstanie włókniaka twardego jest reakcją organizmu na wcześniejszy uraz czy też na ukąszenie przez owada. Podobnie jak włókniaki miękkie, włókniaki twarde nigdy nie ulegają zezłośliwieniu, czyli nie są niebezpieczne dla zdrowia. Pacjenci jednak często decydują się na ich usunięcie z powodów estetycznych. W przypadku włókniaków twardych, do ich usuwania, zwykle wykorzystuje się tradycyjne wycięcie chirurgiczne, po uprzednim miejscowym znieczuleniu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl