Włókniaki -  czy są niebezpieczne dla zdrowia?
Anna Posmykiewicz

Włókniaki - czy są niebezpieczne dla zdrowia?

Włókniak jest łagodnym nowotworem skóry wywodzącym się z tkanki łącznej. Włókniaki można podzielić na włókniaki miękkie i włókniaki twarde.

Co jest charakterystyczne dla włókniaków miękkich?

Włókniaki miękkie są zazwyczaj uwarunkowane genetycznie, a wraz z wiekiem ich ilość na skórze zwykle rośnie. Ponadto, dość często zdarza się, że liczba włókniaków miękkich zwiększa się również w okresie ciąży. Zdecydowanie częściej włókniaki miękkie wystepują również u ludzi otyłych oraz u pacjentów chorujących na cukrzycę. Mnogie włókniaki miękkie są obecne w przebiegu choroby Recklinghausena - jest to tzw. neurofibromatoza typu I, będąca chorobą genetyczną, u podłoża której leży defekt genu NF1 kodującego białko o nazwie neurofibromina 1. 

Jak wyglądają włókniaki miękkie?

Są to zwykle miękkie, zwisające guzki skóry, w jej kolorze lub też nieznacznie ciemniejsze. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów. Czasami włókniaki miękkie mogą swoim wyglądem przypominać drobną kaszkę. W jakich miejscach zwykle lokalizują się włókniaki miękkie? Tak naprawdę mogą one lokalizować się na całej powierzchni ciała, jednak są pewne miejsca, które "włókniaki lubią najbardziej". Do miejsc tych zalicza się przede wszystkim szyję, tułów i powieki. Ponadto, włókniaki miękkie są często obecne w dołach pachowych, w pachwinach, u kobiet pod biustem i na dekolcie.

Polecane dla Ciebie

Czy włókniaki miękkie dają jakiejś objawy?

Nie. Włókniaki miękkie nie swędzą, nie bolą, nie krwawią. Może się jednak zdarzyć, że na skutek ich częstego pocierania (zazwyczaj dotyczy to włókniaków zlokalizowanych na szyi i pod biustem oraz pod pachami) może dojść w nich do rozwoju stanu zapalnego. Wtedy włókniak staje się zaczerwieniony, nadmiernie ucieplony i bolesny. Włókniaki miękkie nie ulegają zezłośliwieniu, dlatego też nie ma konieczności ich usuwania. Zazwyczaj jednak, zwłaszcza młode osoby, decydują się na usunięcie włókniaków ze względów estetycznych. 

Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie włókniaka miękkiego?

Rozpoznanie włókniaka miękkiego stawia się po prostu na podstawie badania lekarskiego, w czasie którego lekarz, najlepiej, aby był to dermatolog lub chirurg onkolog, dokładnie ogląda i obmacuje zmianę. Na tej podstawie lekarz może już postawić ostateczne i pewne rozpoznanie.

Jak leczyć włókniaki miękkie?

Włókniaki miękkie należy usunąć. Nie trzeba tego robić ze względów medycznych, bowiem zmiany te są absolutnie niegroźne i nie ulegną w przyszłości zezłośliwieniu. Pacjenci decydują się jednak bardzo często na usuwanie włókniaków miękkich ze względów estetycznych. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, szczególnie kobiet, u których występuje duża liczba włókniaków zlokalizowanych w widocznych miejscach: szyja, dekolt czy powieki. Ponadto, dość częstym powodem usuwania włókniaków miękkich są ich powtarzające się stany zapalne - wtedy włókniak staje się bolesny i uciążliwy dla pacjenta. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy włókniak znajduje się w miejscu szczególnie podatnym na podrażnienia, np. na szyi czy też pod biustem u kobiet. 

Jakie są metody usuwania włókniaków miękkich?

  • Najczęstszą metodą usuwania włókniaków miękkich jest elektrokoagulacja, która polega na ścięciu włókniaka ze skóry za pomocą specjalnego noża elektrycznego. Najlepiej, aby zabieg elektrokoagulacji był wykonywany przez chirurga lub chirurga onkologa. W czasie zabiegu nie narusza się ciągłości skóry, dlatego też zazwyczaj po wykonaniu zabiegu elektrokoagulacji nie powstają na skórze przebarwienia i blizny. Zabieg nie jest bolesny, bowiem przed użyciem noża elektrycznego lekarz ostrzykuje usuwaną zmianę specjalnym środkiem znieczulającym, co zapewni pacjentowi komfort w czasie zabiegu. Zabieg taki jest bardzo krótki, zatem w czasie jego trwania można tak naprawdę usunąć kilka, czy nawet kilkanaście zmian. Po zabiegu elektrokoagulacji ewentulanie w miejscu usuwanego włókniaka może być przez kilka dni obecny niewielki obrzęk czy też zaczerwienienie skóry. 
  • Inna metoda usuwania włókniaków miękkich jest krioterapia, czyli wymrażanie zmian za pomocą ciekłego azotu. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w gabinetach dermatologicznych lub w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg krioterapii trwa również bardzo krótko, dosłownie kilka chwil. Jednak, w przeciwieństwie do elektrokoagulacji, po zabiegu prawie zawsze pojawia się dość bolesny pęcherz w miejscu usuniętej zmiany (który z czasem oczywiście ustępuje), jak również nieprzyjemne dla pacjenta pieczenie.
  • Kolejna metoda usuwania włókniaków miękkich jest użycie lasera CO2. Zabieg laserowy wykonywany jest zazwyczaj w gabinecie medycyny estetycznej. W czasie zabiegu pacjent może czasami odczuwać jedynie delikatne ciepło i pieczenie, zaś po zabiegu mogą powstać jedynie naprawdę niewielkich rozmiarów ranki.
  • Ostatnim rodzajem zabiegu, który wykonuje się celem usunięcia włókniaków miękkich, jest ich standardowe chirurgiczne wycięcie. Ten rodzaj zabiegu musi zostać zastosowany w przypadku włókniaków dużych, osiągających rozmiary kilku centymetrów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miescjowym, zdarza się, że zachodzi nawet potrzeba założenia szwów. 

Włókniaki twarde

Innym rodzajem włókniaków są włókniaki twarde. Włókniaki twarde mają zwykle wygląd pojedynczego guzka, który jest twardy w dotyku. Najczęstszym miejscem ich lokalizacji są kończyny górne i kończyny dolne. Zwykle są częstsze u mężczyzn. Przybierają kolor od lekko brązowego do brunatnego. Występują zazwyczaj pojedynczo. Bardzo często powstanie włókniaka twardego jest reakcją organizmu na wcześniejszy uraz czy też na ukąszenie przez owada. Podobnie jak włókniaki miękkie, włókniaki twarde nigdy nie ulegają zezłośliwieniu, czyli nie są niebezpieczne dla zdrowia. Pacjenci jednak często decydują się na ich usunięcie z powodów estetycznych. W przypadku włókniaków twardych, do ich usuwania, zwykle wykorzystuje się tradycyjne wycięcie chirurgiczne, po uprzednim miejscowym znieczuleniu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij