Aspirator do nosa — jak używać ręczny, a jak elektryczny?
Anna Posmykiewicz

Aspirator do nosa — jak używać ręczny, a jak elektryczny?

Wydawać by się mogło, że katar to błaha sprawa, wystarczy przez tydzień regularnie czyścić nos i wszystko wróci do normy. Jednak w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, katar potrafi być naprawdę mocno uciążliwy. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie wyczyścić noska, a duża ilość wydzieliny, która się gromadzi, powoduje, że maluch nie może swobodnie ssać i tym samym jeść. Poza tym wydzielina może również wywoływać kaszel, a jeśli zacznie ściekać do niższych pięter układu oddechowego, może nawet dojść do zapalenia oskrzeli.

Metody na oczyszczanie małego noska 

Do oczyszczania nosa niemowląt i małych dzieci podczas kataru służą aspiratory, dzięki którym rodzice są w stanie odsysać wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Na rynku dostępne są zarówno aspiratory ręczne, jak i elektryczne.

Każdy rodzaj aspiratora posiada zalety i wady, tak naprawdę dobór aspiratora uzależniony jest od preferencji rodzica i tego, jak na dany rodzaj aspiratora reaguje maluszek.

Aspiratory ręczne

Jeśli chodzi o aspiratory ręczne, to mechanizm ich działania polega na tym, że rodzic siłą swoich własnych płuc odciąg zalegającą w małym nosku wydzielinę. Aspirator taki składa się z końcówki, którą wkłada się do noska malucha, wężyka oraz ustnika, który rodzić trzyma w swoich ustach. Czy taki aspirator jest higieniczny? Teoretycznie tak, bowiem w każdym aspiratorze na końcu umieszczony jest filtr, na którym gromadzi się odsysana z nosa wydzielina. Jednak w praktyce nie ma możliwości, aby za którymś razem niewielka ilość wydzieliny nie dotarła do ust rodzica. Taki aspirator jest jednak niewątpliwie bardzo wygodny, bowiem jest mały i można go użyć wszędzie, nawet w samochodzie, czy będąc z dzieckiem w sklepie. Poza tym aspirator ręczny nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, dzięki czemu dziecko się go nie boi. Jego końcówka jest tak skonstruowana, że nie ma możliwości zbyt głębokiego jej włożenia i dzięki temu nie ma też szansy na to, że niechcący uszkodzimy nosek naszego dziecka.

Trzeba pamiętać o tym, że zazwyczaj cały aspirator można dokładnie rozebrać, dzięki czemu można go też dokładnie wyczyścić — zwykle cały aspirator można wyparzyć, czasami jednak producent podaje inne zalecenia. Zazwyczaj filtry, które wkładane są do aspiratora, aby zatrzymywała się na nich wydzielina są jednorazowe, dlatego też powinno się je wymieniać po każdym odciągnięciu wydzielinę. Powoduje to, że stają się one dość kosztowne, biorąc pod uwagę fakt, że czasami wydzielinę z nosa dziecka trzeba odsysać niemal co godzinę. Niewątpliwą wadą aspiratorów ręcznych jest też fakt, że aby odessać wydzielinę, czasami potrzebna jest naprawdę dużą siła ssąca płuc rodzica, dlatego też nie każdy opiekun jest w stanie odciągać zalegającą w nosie wydzielinę, tym bardziej, kiedy jest ona gęsta i lepka.

Powiązane produkty

Aspiratory elektryczne

W przypadku aspiratorów elektrycznych nie ma konieczności używania do odsysania wydzieliny z noska dziecka siły swoich płuc, bowiem ten rodzaj aspiratorów jest podłączany do odkurzacza i to jego siła ssąca powoduje, że nosek zostaje bardzo skutecznie oczyszczony. Aspiratory takie są bezpieczne — są tak skonstruowane, że wytwarzana w nich siła ssąca nie wywoła u dziecka żadnych obrażeń noska.  Przed przystąpieniem do tego zabiegu higienicznego należy zwilżyć śluzówkę nosa wodą morską. Dzięki aspiratorom elektrycznym odciąganie zalegającej w nosie wydzieliny jest zdecydowanie łatwiejsze i trwa znacznie krócej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki aspirator jest głośny i dziecko może się go bać, co z kolei może doprowadzić do tego, że przy odciąganiu wydzieliny będzie ono bardzo niespokojne, a starsze dziecko może po prostu nie dać sobie oczyścić nosa. Ponadto takiego rodzaju aspiratora nie da się użyć w podróży czy na wycieczce. Zdarza się także, że zbyt częste używanie aspiratora elektrycznego prowadzi do wtórnego obrzęku małżowin w nosie dziecka.

Gruszka do oczyszczania noska dziecka 

Jeszcze jednym „przyrządem”, który służy do oczyszczania nosa dziecka, jest gruszka, która jest najstarszym sprzętem do walki z katarem u najmłodszych dzieci. Czy jest ona warta polecenia?

W przypadku gruszki nie ma się nad czym zastanawiać i odpowiedź jest jednoznaczna — nie powinno się jej stosować do odciągania zalegającej w nosie wydzieliny u małych dzieci.

Przede wszystkim dlatego, że wkładając ją do nosa dziecka, możemy umieścić ją za głęboko i tym sposobem uszkodzić nos malucha. Poza tym gruszki nie da się w żaden sposób wyczyścić i powinno się wymieniać ją na nową po każdym użyciu, niewymieniona gruszka będzie siedliskiem wirusów i bakterii, które będą namnażać się w jej środku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij