
Aspirator do nosa — jak używać ręczny, a jak elektryczny?
Metody na oczyszczanie małego noska
Do oczyszczania nosa niemowląt i małych dzieci podczas kataru służą aspiratory, dzięki którym rodzice są w stanie odsysać wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Na rynku dostępne są zarówno aspiratory ręczne, jak i elektryczne.
Aspiratory ręczne
Jeśli chodzi o aspiratory ręczne, to mechanizm ich działania polega na tym, że rodzic siłą swoich własnych płuc odciąg zalegającą w małym nosku wydzielinę. Aspirator taki składa się z końcówki, którą wkłada się do noska malucha, wężyka oraz ustnika, który rodzić trzyma w swoich ustach. Czy taki aspirator jest higieniczny? Teoretycznie tak, bowiem w każdym aspiratorze na końcu umieszczony jest filtr, na którym gromadzi się odsysana z nosa wydzielina. Jednak w praktyce nie ma możliwości, aby za którymś razem niewielka ilość wydzieliny nie dotarła do ust rodzica. Taki aspirator jest jednak niewątpliwie bardzo wygodny, bowiem jest mały i można go użyć wszędzie, nawet w samochodzie, czy będąc z dzieckiem w sklepie. Poza tym aspirator ręczny nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, dzięki czemu dziecko się go nie boi. Jego końcówka jest tak skonstruowana, że nie ma możliwości zbyt głębokiego jej włożenia i dzięki temu nie ma też szansy na to, że niechcący uszkodzimy nosek naszego dziecka.
Trzeba pamiętać o tym, że zazwyczaj cały aspirator można dokładnie rozebrać, dzięki czemu można go też dokładnie wyczyścić — zwykle cały aspirator można wyparzyć, czasami jednak producent podaje inne zalecenia. Zazwyczaj filtry, które wkładane są do aspiratora, aby zatrzymywała się na nich wydzielina są jednorazowe, dlatego też powinno się je wymieniać po każdym odciągnięciu wydzielinę. Powoduje to, że stają się one dość kosztowne, biorąc pod uwagę fakt, że czasami wydzielinę z nosa dziecka trzeba odsysać niemal co godzinę. Niewątpliwą wadą aspiratorów ręcznych jest też fakt, że aby odessać wydzielinę, czasami potrzebna jest naprawdę dużą siła ssąca płuc rodzica, dlatego też nie każdy opiekun jest w stanie odciągać zalegającą w nosie wydzielinę, tym bardziej, kiedy jest ona gęsta i lepka.
Powiązane produkty
Aspiratory elektryczne
W przypadku aspiratorów elektrycznych nie ma konieczności używania do odsysania wydzieliny z noska dziecka siły swoich płuc, bowiem ten rodzaj aspiratorów jest podłączany do odkurzacza i to jego siła ssąca powoduje, że nosek zostaje bardzo skutecznie oczyszczony. Aspiratory takie są bezpieczne — są tak skonstruowane, że wytwarzana w nich siła ssąca nie wywoła u dziecka żadnych obrażeń noska. Przed przystąpieniem do tego zabiegu higienicznego należy zwilżyć śluzówkę nosa wodą morską. Dzięki aspiratorom elektrycznym odciąganie zalegającej w nosie wydzieliny jest zdecydowanie łatwiejsze i trwa znacznie krócej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki aspirator jest głośny i dziecko może się go bać, co z kolei może doprowadzić do tego, że przy odciąganiu wydzieliny będzie ono bardzo niespokojne, a starsze dziecko może po prostu nie dać sobie oczyścić nosa. Ponadto takiego rodzaju aspiratora nie da się użyć w podróży czy na wycieczce. Zdarza się także, że zbyt częste używanie aspiratora elektrycznego prowadzi do wtórnego obrzęku małżowin w nosie dziecka.
Gruszka do oczyszczania noska dziecka
Jeszcze jednym „przyrządem”, który służy do oczyszczania nosa dziecka, jest gruszka, która jest najstarszym sprzętem do walki z katarem u najmłodszych dzieci. Czy jest ona warta polecenia?
Przede wszystkim dlatego, że wkładając ją do nosa dziecka, możemy umieścić ją za głęboko i tym sposobem uszkodzić nos malucha. Poza tym gruszki nie da się w żaden sposób wyczyścić i powinno się wymieniać ją na nową po każdym użyciu, niewymieniona gruszka będzie siedliskiem wirusów i bakterii, które będą namnażać się w jej środku.