
Zmiany zasad dyżurowania aptek – czy znikną apteki całodobowe?
Zmiany zasad dyżurowania aptek – czy znikną apteki całodobowe? Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady dotyczące nocnych i świątecznych dyżurów aptek. Jest to efekt wejścia w życie części przepisów tzw. Dużej Nowelizacji Ustawy Refundacyjnej (DNUR). Co dokładnie ulegnie zmianie? W jaki sposób zmieni się funkcjonowanie aptek całodobowych?
- Nowe zasady pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki
- Za co dokładnie zapłaci NFZ?
- Co te zmiany oznaczają dla pacjentów?
- Gdzie sprawdzić, która apteka ma dyżur?
Nowe zasady pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki
1 stycznia 2024 roku zmieniły się zasady dyżurowania aptek – nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W powiatach, których siedzibą jest miasto liczące powyżej 40 tysięcy mieszkańców, dyżury te są dobrowolne, natomiast w mniejszych powiatach mogą być obowiązkowe (jeżeli nie będą spełnione gwarancje zaspokajania potrzeb pacjentów, co sprawdza zarząd danej jednostki samorządu terytorialnego). Ponadto wyznaczanie dyżurów aptecznych w powiatach, które mają swoją siedzibę w sąsiadujących z nimi miastach na prawach powiatu, również jest fakultatywne.
Do 31 stycznia 2024 roku właściciel apteki musi przekazać władzom powiatu albo prezydentowi miasta harmonogram pracy apteki. W kolejnych latach będzie musiał to zrobić do końca września.
Za co dokładnie zapłaci NFZ?
- Za dyżur w porze nocnej, czyli pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe między godzinami 19.00 a 23.00.
- Za dyżur w dzień wolny od pracy (niedziele i święta, nie wliczając sobót) pełniony bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe pomiędzy godzinami 10.00 a 18.00.
Dyżury przekraczające liczbę godzin wyznaczoną przez ustawę w miastach będących siedzibami powiatów z liczbą mieszkańców powyżej 40 tysięcy będą finansowane z budżetu powiatu.
Co te zmiany oznaczają dla pacjentów?
Zmiana przepisów w pełnieniu dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki ma za zadanie zapewnić wszystkim pacjentom całodobowy dostęp do leków czy wyrobów medycznych.

Wcześniej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, często zdarzało się, że żadna apteka nie była otwarta w godzinach późnowieczornych i nocnych oraz w niedziele i święta. Władze mniejszych powiatów, wybierając dyżurujące apteki, biorą teraz pod uwagę potrzeby mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w produkty lecznicze.
Zgodnie z nowymi przepisami Prawa farmaceutycznego dyżury aptek finansowane z budżetu NFZ są pełnione w wyznaczonym okresie – przez kilka godzin. Specjaliści zajmujący się rynkiem farmaceutycznym uspokajają jednak pacjentów, że większość aptek czynnych 24 godziny na dobę w dalszym ciągu będzie otwarta w takim wymiarze godzin jak wcześniej. Zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, gdzie jest duża liczba pacjentów, ponieważ jest to dla aptek opłacalne.
Gdzie sprawdzić, która apteka ma dyżur?
Listę aptek o wydłużonym czasie pracy oraz aptek całodobowych można sprawdzić w Internecie, korzystając z oficjalnych stron urzędów miast, powiatów bądź okręgowych izb aptekarskich. Można w tym celu wpisać frazę taką jak: „harmonogram dyżurów aptek Warszawa”. Warto pamiętać, że dyżury mogą pełnić wyłącznie apteki ogólnodostępne, a nie punkty apteczne. Te drugie są usytuowane na terenach wiejskich, nie wykonują leków recepturowych i posiadają znacznie ograniczony asortyment produktów leczniczych (nie mogą np. wydawać leków zawierających w swym składzie substancje odurzające lub psychotropowe).