zmiana dyżurowania aptek od 1 stycznia 2024 roku
Ewelina Sochacka

Zmiany zasad dyżurowania aptek – czy znikną apteki całodobowe?

Zmiany zasad dyżurowania aptek – czy znikną apteki całodobowe? Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady dotyczące nocnych i świątecznych dyżurów aptek. Jest to efekt wejścia w życie części przepisów tzw. Dużej Nowelizacji Ustawy Refundacyjnej (DNUR). Co dokładnie ulegnie zmianie? W jaki sposób zmieni się funkcjonowanie aptek całodobowych?

  1. Nowe zasady pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki
  2. Za co dokładnie zapłaci NFZ?
  3. Co te zmiany oznaczają dla pacjentów?
  4. Gdzie sprawdzić, która apteka ma dyżur?

Nowe zasady pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki

1 stycznia 2024 roku zmieniły się zasady dyżurowania aptek – nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W powiatach, których siedzibą jest miasto liczące powyżej 40 tysięcy mieszkańców, dyżury te są dobrowolne, natomiast w mniejszych powiatach mogą być obowiązkowe (jeżeli nie będą spełnione gwarancje zaspokajania potrzeb pacjentów, co sprawdza zarząd danej jednostki samorządu terytorialnego). Ponadto wyznaczanie dyżurów aptecznych w powiatach, które mają swoją siedzibę w sąsiadujących z nimi miastach na prawach powiatu, również jest fakultatywne.

Do 31 stycznia 2024 roku właściciel apteki musi przekazać władzom powiatu albo prezydentowi miasta harmonogram pracy apteki. W kolejnych latach będzie musiał to zrobić do końca września.

Za co dokładnie zapłaci NFZ?

  1. Za dyżur w porze nocnej, czyli pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe między godzinami 19.00 a 23.00.
  2. Za dyżur w dzień wolny od pracy (niedziele i święta, nie wliczając sobót) pełniony bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe pomiędzy godzinami 10.00 a 18.00.

Dyżury przekraczające liczbę godzin wyznaczoną przez ustawę w miastach będących siedzibami powiatów z liczbą mieszkańców powyżej 40 tysięcy będą finansowane z budżetu powiatu.

Powiązane produkty

Co te zmiany oznaczają dla pacjentów?

Zmiana przepisów w pełnieniu dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki ma za zadanie zapewnić wszystkim pacjentom całodobowy dostęp do leków czy wyrobów medycznych.

Jak się zmieniają dyżury w aptekach od 1 stycznia 2024 r.?
Zmiana przepisów w pełnieniu dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki

Wcześniej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, często zdarzało się, że żadna apteka nie była otwarta w godzinach późnowieczornych i nocnych oraz w niedziele i święta. Władze mniejszych powiatów, wybierając dyżurujące apteki, biorą teraz pod uwagę potrzeby mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w produkty lecznicze.

Zgodnie z nowymi przepisami Prawa farmaceutycznego dyżury aptek finansowane z budżetu NFZ są pełnione w wyznaczonym okresie – przez kilka godzin. Specjaliści zajmujący się rynkiem farmaceutycznym uspokajają jednak pacjentów, że większość aptek czynnych 24 godziny na dobę w dalszym ciągu będzie otwarta w takim wymiarze godzin jak wcześniej. Zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, gdzie jest duża liczba pacjentów, ponieważ jest to dla aptek opłacalne.

Gdzie sprawdzić, która apteka ma dyżur?

Listę aptek o wydłużonym czasie pracy oraz aptek całodobowych można sprawdzić w Internecie, korzystając z oficjalnych stron urzędów miast, powiatów bądź okręgowych izb aptekarskich. Można w tym celu wpisać frazę taką jak: „harmonogram dyżurów aptek Warszawa”. Warto pamiętać, że dyżury mogą pełnić wyłącznie apteki ogólnodostępne, a nie punkty apteczne. Te drugie są usytuowane na terenach wiejskich, nie wykonują leków recepturowych i posiadają znacznie ograniczony asortyment produktów leczniczych (nie mogą np. wydawać leków zawierających w swym składzie substancje odurzające lub psychotropowe).

  1. Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, [online] https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3408_u.htm [dostęp:] 02.01.2024.
  2. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia nowe zasady pełnienia dyżurów przez apteki, [online] https://mgr.farm/aktualnosci/ministerstwo-zdrowia-wyjasnia-nowe-zasady-pelnienia-dyzurow-przez-apteki [dostęp:] 02.01.2024.
  3. J. Wykowski, Prawniczka o zmianach w dyżurach aptek. Wejdą w życie z opóźnieniem, [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Prawniczka-o-zmianach-w-dyzurach-aptek-Wejda-w-zycie-z-opoznieniem,251212,6.html [dostęp:] 02.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij