Zbędne, przeterminowane leki tylko do apteki!
W każdym domu można znaleźć preparaty farmaceutyczne z przekroczoną datą ważności lub takie, których żaden z domowników już nie używa. Tymczasem leki to odpady niebezpieczne. Nie wolno ich w żadnym wypadku wyrzucać wraz z odpadami komunalnymi do śmietników ani do kanalizacji. W ten sposób stworzyłyby one zagrożenie chemiczne dla środowiska naturalnego, zagrożenie zdrowotne dla osób (które wejdą w ich posiadanie) i zwierząt (żerujących na wysypiskach śmieci). Przeterminowane leki stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Odnotowano już wiele przypadków zatruć dzieci pastylkami znalezionymi na śmietniku. Tabletki ze względu na swój kształt oraz połyskliwą, kolorową glazurę, wabią bowiem dzieci tak samo jak cukierki, gdy tylko znajdą się w zasięgu ich wzroku.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami?
Otóż zbędne, przeterminowane leki można nieodpłatnie dostarczyć do konkretnych aptek, w których ustawiono specjalne pojemniki, pozwalające na pozbywanie się ich w bezpieczny sposób (tzw. konfisaktory). Pojemniki te mają odpowiednią konstrukcję, zabezpieczającą przed przeciekaniem i uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości przypadkowym osobom. Leki można łatwo do nich wrzucić (wystarczy unieś pokrywę, położyć odpady na półce i zamknąć pokrywę), ale nie można ich z powrotem wyjąć. Pojemniki mogą być opróżniane wyłącznie przez wyspecjalizowaną firmę. Następnie leki trafiają do miejsca bezpiecznej ich utylizacji. Cały proces odbywa się więc pod okiem odpowiednich instytucji. Do pojemników nie należy wrzucać innych produktów niż lecznicze. Dobrze byłoby, aby każdy nas starał się zmniejszyć „objętość” tabletek, drażetek, kapsułek, pozbawiając je wcześniej tekturowego kartonika i wrzucając same blistry. Wskazane jest także, aby przed włożeniem leków do pojemnika porozumieć się z fachową obsługą apteczną. Służy ona radą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości np. poinstruuje co zrobić z niepotrzebnym rtęciowym termometrem.
Nie ma chyba nikogo, kto nie stanąłby kiedyś przed domową apteczką i nie zaczął się zastanawiać, co zrobić z niektórymi lekarstwami. Warto przy tym pamiętać, abyśmy nie stosowali tu swojego podziału: leki słabiej, silniej działające.
Każdy lek jest odpadem niebezpiecznym
Rozwiązanie jest jedno. Po przeglądzie swojej, domowej apteczki należy ustalić, która z aptek, najbliższych naszemu miejscu zamieszkania, prowadzi (po podpisaniu umowy z odpowiednimi władzami) zbiórkę przeterminowanych produktów leczniczych i zdeponować produkty lecznicze w specjalnym, oznakowanym pojemniku tam ustawionym. Takie informacje są dostepne w urzędach miast lub bezpośrednio w aptekach.