Będą tańsze leki dla dużych rodzin
Gazeta Prawna informuje, że uczestnictwo aptek w programie jest już przesądzone, a obecnie trwają prace nad stosowną nowelizacją prawa farmaceutycznego, która umożliwi dołączenie ich do Karty. Na mocy ustawy o Karcie Dużej Rodziny, beneficjenci programu są informowani o tym, którzy przedsiębiorcy w nim uczestniczą i oferują zniżki. W tym sensie więc jest to forma reklamy, co do tej pory budziło największe wątpliwości ustawodawców. Wszystko wskazuje jednak na to, że interes rodzin wziął górę i Ministerstwo Zdrowia postanowiło przychylić się do postulatów mówiących, że Karta Dużej Rodziny powinna zwiększać również dostępność leków.
Projekt wymaga konsultacji
Plany resortu popiera ekspert Konfederacji Lewiatan, zdaniem której dopuszczenie leków do Karty Dużej Rodziny i tym samy racjonalizacja bardzo restrykcyjnych przepisów zakazujących reklamy aptek to krok w dobrą stronę.
Czym jest Karta Dużej Rodziny?
Z Karty Dużej Rodziny korzystać mogą członkowie rodzin wielodzietnych w których rodzic bądź rodzice mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lub 25 lat (w drugim przypadku mowa o młodzieży kontynuującej naukę). W przypadku dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym ograniczenia wiekowe nie obowiązują. Obecnie posiadacze Karty mogą korzystać ze zniżek na żywność (w tym wizyty w restauracjach czy kawiarniach), różnego typu usługi (finansowe, motoryzacyjne, ubezpieczeniowe), sport i rekreację, odzież, edukację (przedszkola, żłobki, książki) czy transport (stacje paliw, taksówki, busy).
Na aktualnej liście ujęte są również zniżki na usługi i wyroby medyczne, np. w zakładach optycznych, gabinetach fizjoterapeutycznych czy laboratoriach diagnostycznych. Z największej liczby zniżek ogółem korzystać mogą mieszkańcy województw mazowieckiego (2671), śląskiego (1816) i wielkopolskiego (1322). Najmniejszą ofertę posiadaczom Karty Dużej Rodziny zapewniają województwa opolskie (425) i lubuskie (452), należy jednak pamiętać, że ze zniżek korzystać można na terenie całego kraju.
Darmowe leki dla seniorów
Planowane zmiany w Karcie Dużej Rodziny to kolejna z rządowych inicjatyw zmierzająca do zwiększenia dostępności leków dla Polaków. Od 2016 roku działa program Leki 75+, w ramach którego seniorzy po przekroczeniu 75 roku życia mogą otrzymywać niektóre leki nieodpłatnie. Preparaty objęte całkowitą refundacją znajdują się na ministerialnej liście, która jest na bieżąco uaktualniania o preparaty dobierane pod kątem realizacji potrzeb zdrowotnych seniorów. Wykaz obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową lub 30%.
Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Żeby móc otrzymać bezpłatne leki, receptę na nie musi wypisać lekarz POZ lub pielęgniarka POZ wskazany w deklaracji wyboru. Upoważnienie tylko jednego lekarza do wypisywania darmowych recept ma zapobiec sytuacji, w której chory dostanie ich kilka, co mogłoby wiązać się z chęcią wywozu i sprzedaży wspomnianych preparatów.
Źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, Ministerstwo Zdrowia