×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kiedy maluszek ma kolkę

Świeżo upieczeni rodzice zawsze bardzo dokładnie obserwują swoje dziecko i starają się dostrzegać od razu wszystkie jego potrzeby. Niezwłocznie reaguję na każdy płacz maluszka, aby wyeliminować jego przyczynę. Jednak czasem zdarza się, że pomimo iż dziecko jest najedzone, ma świeżo zmienioną pieluszkę, jest w objęciach mamy, i tak cały czas płacze. Co zatem może być tego przyczyną? Odpowiedź jest bardzo prosta-kolka, która często męczy nasze dzieci.

Kolka to przypadłość, która jest typowa głównie w pierwszych miesiącach życia (zazwyczaj ustępuje po 3 miesiącu życia). Nie jest ona groźna, ale bywa bardzo męcząca zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, gdyż niestety najczęściej jej objawy nasilają się w nocy. Jakie są zatem najbardziej typowe objawy kolki? Należą do nich częste budzenie się, płacz, którego nie można uciszyć oraz wzdęty i twardy brzuszek dziecka, a także zaczerwienienie buzi czy zaciśnięcie piąstek i podkurczenie nóżek.

Jakie są przyczyny kolki?

Kolka związana jest z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka, który musi „przyzwyczaić się” do nowych warunków. Inna przyczyna jej powstawania to połykanie przez dziecko powietrza w czasie zbyt łapczywego jedzenia-często ma to miejsce, jeśli otwór w smoczku w butelce jest zbyt duży.  Także alergia na mleko krowie często wywołuje kolkę. Bardzo ważna sprawa to również właściwa dieta kobiet karmiących piersią-jeśli nie przestrzegają one zaleceń dietetycznych, wtedy często doprowadza to do powstawania kolki u dzieci. Kobieta zatem musi obserwować zachowanie swojego dziecka w odniesieniu do pokarmów, jakie zjadła. Rzadszą przyczyną kolki mogą być wrodzone zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmów przez przewód pokarmowy maluszka. Obecnie wykazano także wpływ nikotyny u kobiet palących, karmiących piersią, na częstsze powstawanie kolki u ich dzieci.

Co zatem zrobić, kiedy u naszego maluszka pojawi się ta przykra dolegliwość?

W pierwszej kolejności można po prostu spróbować przytulić dziecko i postarać się uśpić je na rękach-maluch czuje się bowiem bezpieczny w objęciach rodziców i często pozwala mu to usnąć i „zapomnieć” o bólu brzuszka. Inna metoda to delikatne masowanie wzdętego brzuszka. Taki masaż często doprowadza do oddania przez dziecko zalegających w przewodzie pokarmowym gazów, co od razu przynosi ulgę.  Można także spróbować kąpieli w ciepłej wodzie, która ma działanie podobne do masażu.

Jeśli takie działania zawodzą, można podać dziecku specyfik mający za zadanie zwalczyć objawy kolki. Tego typu środki są bezpieczne i można je podawać dzieciom od razu po urodzeniu, oczywiście, jeśli zachodzi taka konieczność. Bardzo popularne i co najważniejsze skuteczne, stały się obecnie czopki homeopatyczne, które zwalczają objawy kolki i niepokoju u maleństwa. Inna metoda to podawanie dziecku herbatki z kopru włoskiego, co często także przynosi dobry efekt. Wywar z koperku działa bowiem rozkurczowo na przewód pokarmowy i zmniejsza napięcie jego mięśni gładkich, co ułatwia oddanie przez dziecko gazów i przynosi ulgę. Herbatki z koperku są dostępne w aptekach bez recepty-wystarczy zapytać o właściwy produkt farmaceutę.  Inne środki to preparaty zawierające w swym składzie simetikon lub dimetikon. Dostępne są one w postaci kropli, które można dodawać dzieciom do pokarmu. Podobnie jak herbatki z koperku pomagają one usunąć gazy z organizmu dziecka. Należy pamiętać o tym, że stosowanie tego typu środków wymaga konsultacji z pediatrą.  Istnieją także inne środki zawierające trimebutynę, dostępne są tylko na receptę-mogą być one podawane tylko na wyraźne polecenie lekarza.

Jak zapobiegać kolce?

Tak wygląda postępowanie, kiedy już kolka „dopadnie” naszego maluszka. Jednak należy także starać się i zapobiegać jej powstawaniu.  Przede wszystkim kobiety karmiące piersią muszą przestrzegać właściwej diety i wyeliminować z niej produkty wzdymające, jak również produkty, po zjedzeniu których kobiety obserwują gorsze samopoczucie swoich dzieci. Kobiety karmiące absolutnie nie powinny także palić papierosów. Jeśli wiemy już, że nasze dziecko ma problemy z brzuszkiem, a jest karmione sztucznie, wtedy można zamienić dotychczasowe mleko na specjalny produkt dla dzieci z problemem kolek. Ważna jest także metoda karmienia-dziecko powinno jeść w pozycji uniesionej, jak również koniecznie po posiłku należy poczekać, aż dziecku odbije się po jedzeniu. Po odbiciu warto ponosić maluszka jeszcze przez kolejnych kilkanaście minut w pozycji pionowej. Poza tym, należy zwracać uwagę, aby dziecko nie jadło zbyt łapczywie-dotyczy to zwłaszcza karmienia butelką i odpowiedniego przepływu pokarmu przez smoczek.  Lepiej także, aby dziecko jadło częściej, a mniejsze porcje pokarmu. Jeśli wiemy, że nasz maluszek ma w nocy problemy z kolką, warto przed spaniem pomasować „na zapas” jego brzuszek.

Kolka niemowlęca to niegroźna, ale bardzo kłopotliwa i męcząca przypadłość. Jeśli maluszek cierpi na nią często, rodzice przyzwyczajają się do niej i potrafią sobie z nią radzić. U świeżo upieczonych rodziców może budzić ona niepokój, jednak naprawdę nie ma powodu do zmartwienia-trzeba po prostu cierpliwości, a z czasem objawy ustąpią. Należy pamiętać o tym, że dziecko, które po raz pierwszy „prezentuje” objawy kolki, musi zostać zbadane przez pediatrę. Czasami bowiem objawy innych chorób wyglądają tak samo jak te w napadzie kolki. Dlatego dziecko wymaga diagnozy specjalisty.

Podziel się: