Mężczyzna trzymający się za bolące podbrzusze
Patryk Jasielski

Skręt jądra, czyli nagły, silny, jednostronny ból w okolicy pachwiny

Jądra są męskimi narządami rozrodczymi (gonadami) umiejscowionymi w mosznie. Do ich funkcji zalicza się produkcję plemników i wydzielanie męskich hormonów płciowych. W obrębie moszny może dochodzić do wielu schorzeń zaburzających prawidłową pracę gonad. Jednym z najbardziej niebezpiecznych stanów, który wymaga pilnej interwencji lekarza, jest skręt jądra.

Grupa ostrych chorób dotyczących jąder męskich określana jest mianem zespołu ostrej moszny. Stanowi on zespół objawów i charakteryzuje się najczęściej jednostronnym zaczerwienieniem, bolesnością i obrzękiem moszny. Mogą im towarzyszyć także inne dolegliwości. Przyczyn zespołu ostrej moszny jest kilka, zazwyczaj są to choroby jąder. Najgroźniejszą z nich jest skręt jądra. Nieleczony może prowadzić do martwicy i konieczność usunięcia jądra.

Czym jest skręt jądra?

Moszna u mężczyzny stanowi workowaty narząd, wewnątrz którego umieszczone są dwa jądra. Skręt jądra jest najpoważniejszym ostrym stanem urologiczny, który nieleczony grozi jego utratą. Związany jest z przemieszczeniem się jądra i utratą odpowiedniego ukrwienia, co wywołuje niedokrwienie, a nawet martwicę. Skręt jądra występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Wśród noworodków odpowiada on za 50% przypadków zespołu ostrej moszny.

Wyróżnia się dwa typy skrętu jądra:

  • wewnątrzosłonkowy skręt jądra,
  • zewnątrzosłonkowy skręt jądra.

Jakie są przyczyny skrętu jądra?

Bezpośrednią przyczyną skrętu jądra jest jego obrót wokół własnej osi, który prowadzi do skręcenia powrózka nasiennego, na którym jest zawieszone jądro. Przebiegają w nim naczynia odżywiające ten narząd.

Pewne nieprawidłowości anatomiczne w obrębie przyczepów jąder i worka mosznowego, także zwiększają ryzyko wystąpienia skrętu jądra. Niezależnym czynnikiem jest wnętrostwo, czyli niezstąpione jądro do worka mosznowego. W warunkach prawidłowych gonady – jądra, są na początku w jamie brzusznej. Z czasem samoistnie „schodzą” przez kanał pachwinowy do worka mosznowego. Jeżeli do tego nie dojdzie to powstaje wnętrostwo. Skręt jądra w przypadku tego schorzenia zdarza się kilkanaście razy częściej niż w przypadku jąder zstąpionych.

Do skrętu predysponują także wady anatomiczne w budowie jądra:

  • torbiele powrózka nasiennego,
  • torbiele na jądrze,
  • zbyt luźna osłonka jądra,
  • zbyt duża ruchomość jądra w mosznie z powodu zbyt długiej krezki,
  • nieprawidłowe przyczepki jądra do moszny.

Inną przyczyna jest nagły skurcz mięśnia dźwigacza jądra, który u osób z nieprawidłowościami anatomicznymi jąder zwiększa ryzyko ich nagłego skrętu. Do takiego stanu może dojść w wyniku uderzenia w jądra, podczas uprawiania sportu, w czasie zabawy lub we śnie.

Powiązane produkty

Skręt jądra u dziecka

Istnieje wyraźna zależność pomiędzy przyczyną zespołu ostrej moszny a wiekiem chorego. U dzieci i młodzieży najczęstsza przyczyną tego stanu jest skręt jądra. Dlatego widząc zaczerwienienie skóry na mosznie u dziecka, można podejrzewać tę chorobę. U najmłodszych częściej występuję nieleczone wnętrostwo, które zwiększa ryzyko skrętu. Problemem jest także czas od momentu wystąpienia objawów do zdiagnozowania choroby. Najmniejsze dzieci nie potrafią przekazać informacji o bólu i o jego lokalizacji. Zdecydowanie utrudnia to sprawne wdrożenie leczenia, które w skręcie jądra jest kluczowe. Dlatego u dzieci należy zachować szczególną ostrożność i diagnozować nawet najmniejsze podejrzenie choroby jąder.

Jakie są objawy skrętu jądra?

Skręt jądra objawia się zazwyczaj jako nagły, silny, jednostronny ból, zlokalizowany w okolicy worka mosznowego. Często powstaje w wyniku niewielkiego urazu, w trakcie uprawiania sportu lub w czasie snu. Ból zazwyczaj promieniuje do pachwiny i podbrzusza. Kolejnym objawem skrętu jądra jest wystąpienie zaczerwienienia i nasilonego obrzęku jądra, powodującego jednostronne powiększenie moszny. Rak jądra objawia się również powiększeniem tej okolicy, nie jest jednak ono wówczas bolesne. Innym objawem może być unoszenie się jądra ku górze, prowadzące do wrażenia chowającego się jadra zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Skrętowi jądra towarzyszą objawy ogólne – nudności i wymioty. Chory najczęściej jest zaniepokojony i unika niepotrzebnych ruchów. Zapalenie jąder objawia się dodatkowo gorączką i złym samopoczuciem. Te objawy nie są obserwowane w skręcie.

Skręt jądra – diagnostyka

Diagnoza skrętu jądra opiera się na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego z chorym i wykonaniu badania fizykalnego. Ważne jest określenie, od kiedy występuje ostry ból jądra i jak długo utrzymuje się na nim opuchlizna. Duże znaczenie ma badanie palpacyjne moszny, które jest wykonywane w celu oceny struktury, bolesności i zaczerwienienia. Pomocny w diagnostyce różnicowej jest objaw Prehna, polegający na uniesieniu chorego jądra. W przypadku skrętu przyczepka jądra ból się zmniejszy, a w skręcie jądra pozostanie tak samo silny. W postawieniu rozpoznania pomocne bywa wykonanie USG jąder. Ocenia się w nim przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i ogólnego wyglądu jądra, co ma na celu przybliżenie lekarzowi przyczyny dolegliwości. W skręcie jądra przepływ krwi w żyłach, a później w tętnicach ulegnie zatrzymaniu. Przy dłużej trwającym niedokrwieniu często obserwuje się małe jądra w stosunku do wieku. Jeżeli nie udaje się ustalić rozpoznania, wówczas lekarz może zdecydować się na zwiadowczą operację jądra, aby dokonać bezpośredniej obserwacji.  

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda USG jąder i jak się do niego przygotować

Jakie są metody leczenia skrętu jądra?

Skręt jądra stanowi stan nagły, który musi być natychmiast leczony, tak by nie doszło do nieodwracalnych zmian i utraty jądra. Odkręcenie jądra w celu przywrócenia ukrwienia jest zazwyczaj skuteczne, jeżeli przeprowadzi się je w ciągu 6 godzin od pojawienia się objawów. Zwykle wykonuje się to poprzez operacje moszny, chociaż można próbować odkręcić jądro w sposób nieoperacyjny. W dalszej kolejności i tak konieczna jest operacja, ponieważ wykonuje się fiksację jądra, czyli przymocowuje go do ściany moszny, w celu zapobiegania kolejnemu skrętowi. Drugie jądro zazwyczaj również się fiksuje do ścian moszny. Podawanie leków przeciwbólowych stanowi sposób na to, jak załagodzić ból jądra przed operacją. Jednak sam zabieg jest niezbędny. Rokowanie jest zależne od czasu, jaki upłynął od pojawienia się objawów do wykonania operacji. Im jest on krótszy, tym większa szansa na zachowanie pełnej sprawności narządu. Zbyt długie zwlekanie z udaniem się do lekarza może mieć katastrofalne skutki i skończyć się usunięciem jądra.

  1. Chirurgia Repetytorium, pod red. Noszczyk W. Warszawa 2009.
  2. Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, pod red. Borkowski A. Warszawa 2006.
  3. Urologia, pod red. Macfarlane MT. Wrocław 2008

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl