Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?
Żaden rodzic nie lubi, gdy jego dziecko płacze. Jest to taki moment, gdy opiekunowie starają się zrobić wszystko, żeby dziecku ulżyć, uspokoić je i spowodować, aby powód płaczu został wyeliminowany. Kolka jest jedną z najczęstszych przyczyn płaczu małego dziecka.
W ostatnich latach w wielu badaniach naukowych badano różnice w składzie mikroflory jelitowej pomiędzy niemowlętami z kolką, a dziećmi, u których nie występowały te dolegliwości. Okazuje się, że obecność bakterii probiotycznych szczepu Lactobacillus reuteri może wiązać się ze zmniejszeniem występowania kolki u niemowlaków. Co to oznacza i jak można to wykorzystać?
Czym jest kolka niemowlęca?
Jest to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, które występuje we wczesnym okresie niemowlęcym. Obejmuje ono napadowe bóle brzucha dziecka ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem. Jest to dolegliwość wywołana przez nagromadzenie pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym. Kolka najczęściej występuje u niemowląt do 5. miesiąca życia.
Dlaczego moje dziecko płacze?
Nie ma reguły, kiedy i czy u dziecka wystąpi kolka. Badacze wskazują, że występuje ona częściej po posiłku, ale zależność ta jest przypadkowa w stosunku do rodzaju pokarmu, sposobu karmienia, rodzaju butelki czy temperatury pokarmu. Nie można się na to tak naprawdę przygotować. Atak kolki zazwyczaj zaczyna się gwałtownie głośnym, ciągłym, rzadziej przerywanym płaczem. Napad kolki może być krótki lub bardzo długi i trwać nawet klika godzin. Charakterystyczne jest zaczerwienienie twarzy, ale wokół ust może wystąpić bladość. Brzuszek dziecka jest powiększony, wzdęty, twardy i napięty. Dziecko na swój sposób stara się walczyć z kolką. Na przemian porusza nóżkami. Przykurcza je i prostuje. W takiej sytuacji dziecko odmawia spożywania jedzenia oraz picia.
Lactobacillus reuteri z pomocą przy kolce
Do tej pory naukowcy spierają się czy bakteria Lactobacillus reuteri jest remedium na kolkę niemowlęcą. Trzeba jednak przyznać, że jest się czemu przyglądać. Bakteria L. reuteri jest bakterią naturalnej flory jelitowej i występuje ona naturalnie u ludzi, jednak nie u wszystkich osób. Okazało się, że bakteria ta działa korzystnie, regulując pracę układu pokarmowego, a u dzieci jej występowanie kojarzone jest ze zmniejszeniem częstotliwości występowania kolki. Bakterię tę można podawać jako probiotyk i zaszczepić ją w organizmie. W celu osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu bakterii L. reuteri korzystna jest jej suplementacja. Co więcej, L. reuteri można znaleźć w mleku matki, a przyjmowanie suplementów zawierających tę bakterię przez matkę zwiększa ilość L. reuteri obecnych w produkowanym przez nią pokarmie i co za tym idzie – prawdopodobieństwo przekazania ich do organizmu dziecka.
Nie tylko z korzyścią dla dzieci
Wyniki badań uzasadniają zastosowanie tej bakterii probiotycznej w ostrej biegunce infekcyjnej, zakażeniu Helicobacter pylori, zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego, próchnicy, zakażeniach narządów rodnych, a także w profilaktyce zakażeń i alergii. Dodatkowo ocenia się także możliwości zastosowania L. reuteri w nieswoistych zapaleniach jelit, w zespole jelita drażliwego, w nietolerancji laktozy, w leczeniu astmy oskrzelowej, nawracających zakażeń układu moczowego, w prewencji porodu przedwczesnego oraz w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Zastosowanie tego organizmu w poprawie zdrowia ludzkiego jest imponujące.
Należy stwierdzić, że do tej pory udokumentowano korzystny wpływ stosowania L. reuteri na przebieg wielu chorób, a także znaczenie protekcyjne dla niektórych problemów klinicznych niezależnych od wieku. Warto zrobić bilans korzyści i zastanowić się czy w przypadku naszego maluszka nie warto zastosować probiotyk zawierający szczep bakteryjny L. reuteri.