Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?
Krzysztof Słomiak

Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?

Żaden rodzic nie lubi, gdy jego dziecko płacze. Jest to  taki moment, gdy opiekunowie starają się zrobić wszystko, żeby dziecku ulżyć, uspokoić je i spowodować, aby powód płaczu został wyeliminowany. Kolka jest jedną z najczęstszych przyczyn płaczu małego dziecka.

W ostatnich latach w wielu badaniach naukowych badano różnice w składzie mikroflory jelitowej pomiędzy niemowlętami z kolką, a dziećmi, u których nie występowały te dolegliwości. Okazuje się, że obecność bakterii probiotycznych szczepu Lactobacillus reuteri może wiązać się ze zmniejszeniem występowania kolki u niemowlaków. Co to oznacza i jak można to wykorzystać?

Czym jest kolka niemowlęca?

Jest to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, które występuje we wczesnym okresie niemowlęcym. Obejmuje ono napadowe bóle brzucha dziecka ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem. Jest to dolegliwość wywołana przez nagromadzenie pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym. Kolka najczęściej występuje u niemowląt do 5. miesiąca życia.

Dlaczego moje dziecko płacze?

Nie ma reguły, kiedy i czy u dziecka wystąpi kolka. Badacze wskazują, że występuje ona częściej po posiłku, ale zależność ta jest przypadkowa w stosunku do rodzaju pokarmu, sposobu karmienia, rodzaju butelki czy temperatury pokarmu. Nie można się na to tak naprawdę przygotować. Atak kolki zazwyczaj zaczyna się gwałtownie głośnym, ciągłym, rzadziej przerywanym płaczem. Napad kolki może być krótki lub bardzo długi i trwać nawet klika godzin. Charakterystyczne jest zaczerwienienie twarzy, ale wokół ust może wystąpić bladość. Brzuszek dziecka jest powiększony, wzdęty, twardy i napięty. Dziecko na swój sposób stara się walczyć z kolką. Na przemian porusza nóżkami. Przykurcza je i prostuje. W takiej sytuacji dziecko odmawia spożywania jedzenia oraz picia.

Polecane dla Ciebie

Lactobacillus reuteri z pomocą przy kolce

Do tej pory naukowcy spierają się czy bakteria Lactobacillus reuteri jest remedium na kolkę niemowlęcą. Trzeba jednak przyznać, że jest się czemu przyglądać. Bakteria L. reuteri jest bakterią naturalnej flory jelitowej i występuje ona naturalnie u ludzi, jednak nie u wszystkich osób. Okazało się, że bakteria ta działa korzystnie, regulując pracę układu pokarmowego, a u dzieci jej występowanie kojarzone jest ze zmniejszeniem częstotliwości występowania kolki. Bakterię tę można podawać jako probiotyk i zaszczepić ją w organizmie. W celu osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu bakterii L. reuteri korzystna jest jej suplementacja. Co więcej, L. reuteri można znaleźć w mleku matki, a przyjmowanie suplementów zawierających tę bakterię przez matkę zwiększa ilość L. reuteri obecnych w produkowanym przez nią pokarmie i co za tym idzie – prawdopodobieństwo przekazania ich do organizmu dziecka.

W przebiegu wielu badań nie odnotowano żadnych istotnych objawów ubocznych suplementacji bakterii L. reuteri, w związku z tym stwierdzono, że preparat może być bezpiecznie stosowany w leczeniu zaparć czynnościowych u niemowląt. Zastosowanie tego probiotyku wykorzystywane jest dodatkowo w leczeniu czynnościowych bólów brzucha u dzieci, w kolce niemowlęcej, w ulewaniu niemowląt, w profilaktyce zakażeń, stymulacji dojrzewania przewodu pokarmowego u wcześniaków.

Nie tylko z korzyścią dla dzieci

Wyniki badań uzasadniają zastosowanie tej bakterii probiotycznej w ostrej biegunce infekcyjnej, zakażeniu Helicobacter pylori, zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego, próchnicy, zakażeniach narządów rodnych, a także w profilaktyce zakażeń i alergii. Dodatkowo ocenia się także możliwości zastosowania L. reuteri w nieswoistych zapaleniach jelit, w zespole jelita drażliwego, w nietolerancji laktozy, w leczeniu astmy oskrzelowej, nawracających zakażeń układu moczowego, w prewencji porodu przedwczesnego oraz w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Zastosowanie tego organizmu w poprawie zdrowia ludzkiego jest imponujące. 

Należy stwierdzić, że do tej pory udokumentowano korzystny wpływ stosowania L. reuteri na przebieg wielu chorób, a także znaczenie protekcyjne dla niektórych problemów klinicznych niezależnych od wieku. Warto zrobić bilans korzyści i zastanowić się czy w przypadku naszego maluszka nie warto zastosować probiotyk zawierający szczep bakteryjny L. reuteri.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij