Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?
Krzysztof Słomiak

Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?

Żaden rodzic nie lubi, gdy jego dziecko płacze. Jest to  taki moment, gdy opiekunowie starają się zrobić wszystko, żeby dziecku ulżyć, uspokoić je i spowodować, aby powód płaczu został wyeliminowany. Kolka jest jedną z najczęstszych przyczyn płaczu małego dziecka.

W ostatnich latach w wielu badaniach naukowych badano różnice w składzie mikroflory jelitowej pomiędzy niemowlętami z kolką, a dziećmi, u których nie występowały te dolegliwości. Okazuje się, że obecność bakterii probiotycznych szczepu Lactobacillus reuteri może wiązać się ze zmniejszeniem występowania kolki u niemowlaków. Co to oznacza i jak można to wykorzystać?

Czym jest kolka niemowlęca?

Jest to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, które występuje we wczesnym okresie niemowlęcym. Obejmuje ono napadowe bóle brzucha dziecka ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem. Jest to dolegliwość wywołana przez nagromadzenie pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym. Kolka najczęściej występuje u niemowląt do 5. miesiąca życia.

Dlaczego moje dziecko płacze?

Nie ma reguły, kiedy i czy u dziecka wystąpi kolka. Badacze wskazują, że występuje ona częściej po posiłku, ale zależność ta jest przypadkowa w stosunku do rodzaju pokarmu, sposobu karmienia, rodzaju butelki czy temperatury pokarmu. Nie można się na to tak naprawdę przygotować. Atak kolki zazwyczaj zaczyna się gwałtownie głośnym, ciągłym, rzadziej przerywanym płaczem. Napad kolki może być krótki lub bardzo długi i trwać nawet klika godzin. Charakterystyczne jest zaczerwienienie twarzy, ale wokół ust może wystąpić bladość. Brzuszek dziecka jest powiększony, wzdęty, twardy i napięty. Dziecko na swój sposób stara się walczyć z kolką. Na przemian porusza nóżkami. Przykurcza je i prostuje. W takiej sytuacji dziecko odmawia spożywania jedzenia oraz picia.

Powiązane produkty

Lactobacillus reuteri z pomocą przy kolce

Do tej pory naukowcy spierają się czy bakteria Lactobacillus reuteri jest remedium na kolkę niemowlęcą. Trzeba jednak przyznać, że jest się czemu przyglądać. Bakteria L. reuteri jest bakterią naturalnej flory jelitowej i występuje ona naturalnie u ludzi, jednak nie u wszystkich osób. Okazało się, że bakteria ta działa korzystnie, regulując pracę układu pokarmowego, a u dzieci jej występowanie kojarzone jest ze zmniejszeniem częstotliwości występowania kolki. Bakterię tę można podawać jako probiotyk i zaszczepić ją w organizmie. W celu osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu bakterii L. reuteri korzystna jest jej suplementacja. Co więcej, L. reuteri można znaleźć w mleku matki, a przyjmowanie suplementów zawierających tę bakterię przez matkę zwiększa ilość L. reuteri obecnych w produkowanym przez nią pokarmie i co za tym idzie – prawdopodobieństwo przekazania ich do organizmu dziecka.

W przebiegu wielu badań nie odnotowano żadnych istotnych objawów ubocznych suplementacji bakterii L. reuteri, w związku z tym stwierdzono, że preparat może być bezpiecznie stosowany w leczeniu zaparć czynnościowych u niemowląt. Zastosowanie tego probiotyku wykorzystywane jest dodatkowo w leczeniu czynnościowych bólów brzucha u dzieci, w kolce niemowlęcej, w ulewaniu niemowląt, w profilaktyce zakażeń, stymulacji dojrzewania przewodu pokarmowego u wcześniaków.

Nie tylko z korzyścią dla dzieci

Wyniki badań uzasadniają zastosowanie tej bakterii probiotycznej w ostrej biegunce infekcyjnej, zakażeniu Helicobacter pylori, zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego, próchnicy, zakażeniach narządów rodnych, a także w profilaktyce zakażeń i alergii. Dodatkowo ocenia się także możliwości zastosowania L. reuteri w nieswoistych zapaleniach jelit, w zespole jelita drażliwego, w nietolerancji laktozy, w leczeniu astmy oskrzelowej, nawracających zakażeń układu moczowego, w prewencji porodu przedwczesnego oraz w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Zastosowanie tego organizmu w poprawie zdrowia ludzkiego jest imponujące. 

Należy stwierdzić, że do tej pory udokumentowano korzystny wpływ stosowania L. reuteri na przebieg wielu chorób, a także znaczenie protekcyjne dla niektórych problemów klinicznych niezależnych od wieku. Warto zrobić bilans korzyści i zastanowić się czy w przypadku naszego maluszka nie warto zastosować probiotyk zawierający szczep bakteryjny L. reuteri.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Probiotyki zmieniają skład kobiecego mleka

    Naukowcy z University of Rochester Medical Center odkryli, że przyjmowanie probiotyków modyfikuje skład kobiecego mleka pod kątem zawartych w nim cukrów. To odkrycie otwiera nowe pole do badań nad kobiecym mlekiem, którego skład do tej pory uznawano za z góry zdefiniowany pod kątem zawartości składników odżywczych.

  • Przyjmowanie probiotyków może mieć negatywne skutki uboczne

    Wielu z nas traktuje je jako profilaktyczny składnik diety, nie myśląc o ewentualnych skutkach ubocznych ich stosowania. Probiotyki, podobnie jak leki, powinny jednak być stosowane po konsultacji z lekarzem, bo przyjmowane w nadmiarze mogą szkodzić zdrowiu – alarmują naukowcy z Augusta University.

  • Zasady stosowania probiotyków podczas antybiotykoterapii

    Probiotyki są żywymi drobnoustrojami, które – podane w odpowiedniej ilości – wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Fizjologiczna flora jelitowa (mikrobiota) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i odpornościowego. Już od chwili narodzin przewód pokarmowy zostaje stopniowo zasiedlany przez różne gatunki bakterii.

  • Probiotyki dla kobiet w ciąży – jakie wybierać, kiedy przyjmować?

    Mikrobiota jelitowa to grupa pożytecznych drobnoustrojów, która ma ogromny wpływ na zdrowie nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu. Coraz więcej badań potwierdza, że zaburzenia w jej składzie mogą mieć związek z alergiami, atopowym zapaleniem skóry, chorobami jelit, a nawet depresją czy otyłością. Czy suplementacja probiotykami przez kobiety w ciąży może pozytywnie wpłynąć na zdrowie nowo narodzonego dziecka? Jakie probiotyki wybierać i na co zwracać uwagę?

  • Naturalne probiotyki – właściwości i źródła. Jakie korzyści niesie ze sobą spożywanie produktów bogatych w probiotyki?

    Probiotyki to żywe mikroorganizmy – bakterie bądź drożdże, które przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Można je znaleźć w jogurcie i innych sfermentowanych produktach spożywczych, suplementach diety i produktach kosmetycznych. Jak działają bakterie probiotyczne? 

  • Probiotyki są nieskuteczne w dziecięcych infekcjach jelitowych

    Ostre zakażenie przewodu pokarmowego to częsta i dotkliwa infekcja dotykająca najmłodszych. Tym trudniejsza, że nie sposób zwalczać jej żadnymi lekami. Ponieważ problem tkwi w jelitach, wielu rodziców w tej sytuacji podaje dzieciom probiotyki, by wspomóc odbudowę mikroflory. Jak się okazuje, takie działanie nie ma żadnego uzasadnienia medycznego.

  • Probiotyki mogą ewoluować w organizmie i zmieniać swoje działanie

    Probiotyki, czyli żywe kultury bakterii wspomagające przede wszystkim zdrowy przebieg trawienia, po znalezieniu się w ciele mogą podlegać przemianom, które zmniejszają ich skuteczność, a nawet czynią szkodliwymi. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis. Ukazały się na łamach pisma ,,Cell Host and Microbe”.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl