Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?
Krzysztof Słomiak

Czy probiotyki z bakterią L. reuteri działają na kolkę u niemowlaka?

Żaden rodzic nie lubi, gdy jego dziecko płacze. Jest to  taki moment, gdy opiekunowie starają się zrobić wszystko, żeby dziecku ulżyć, uspokoić je i spowodować, aby powód płaczu został wyeliminowany. Kolka jest jedną z najczęstszych przyczyn płaczu małego dziecka.

W ostatnich latach w wielu badaniach naukowych badano różnice w składzie mikroflory jelitowej pomiędzy niemowlętami z kolką, a dziećmi, u których nie występowały te dolegliwości. Okazuje się, że obecność bakterii probiotycznych szczepu Lactobacillus reuteri może wiązać się ze zmniejszeniem występowania kolki u niemowlaków. Co to oznacza i jak można to wykorzystać?

Czym jest kolka niemowlęca?

Jest to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, które występuje we wczesnym okresie niemowlęcym. Obejmuje ono napadowe bóle brzucha dziecka ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem. Jest to dolegliwość wywołana przez nagromadzenie pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym. Kolka najczęściej występuje u niemowląt do 5. miesiąca życia.

Dlaczego moje dziecko płacze?

Nie ma reguły, kiedy i czy u dziecka wystąpi kolka. Badacze wskazują, że występuje ona częściej po posiłku, ale zależność ta jest przypadkowa w stosunku do rodzaju pokarmu, sposobu karmienia, rodzaju butelki czy temperatury pokarmu. Nie można się na to tak naprawdę przygotować. Atak kolki zazwyczaj zaczyna się gwałtownie głośnym, ciągłym, rzadziej przerywanym płaczem. Napad kolki może być krótki lub bardzo długi i trwać nawet klika godzin. Charakterystyczne jest zaczerwienienie twarzy, ale wokół ust może wystąpić bladość. Brzuszek dziecka jest powiększony, wzdęty, twardy i napięty. Dziecko na swój sposób stara się walczyć z kolką. Na przemian porusza nóżkami. Przykurcza je i prostuje. W takiej sytuacji dziecko odmawia spożywania jedzenia oraz picia.

Powiązane produkty

Lactobacillus reuteri z pomocą przy kolce

Do tej pory naukowcy spierają się czy bakteria Lactobacillus reuteri jest remedium na kolkę niemowlęcą. Trzeba jednak przyznać, że jest się czemu przyglądać. Bakteria L. reuteri jest bakterią naturalnej flory jelitowej i występuje ona naturalnie u ludzi, jednak nie u wszystkich osób. Okazało się, że bakteria ta działa korzystnie, regulując pracę układu pokarmowego, a u dzieci jej występowanie kojarzone jest ze zmniejszeniem częstotliwości występowania kolki. Bakterię tę można podawać jako probiotyk i zaszczepić ją w organizmie. W celu osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu bakterii L. reuteri korzystna jest jej suplementacja. Co więcej, L. reuteri można znaleźć w mleku matki, a przyjmowanie suplementów zawierających tę bakterię przez matkę zwiększa ilość L. reuteri obecnych w produkowanym przez nią pokarmie i co za tym idzie – prawdopodobieństwo przekazania ich do organizmu dziecka.

W przebiegu wielu badań nie odnotowano żadnych istotnych objawów ubocznych suplementacji bakterii L. reuteri, w związku z tym stwierdzono, że preparat może być bezpiecznie stosowany w leczeniu zaparć czynnościowych u niemowląt. Zastosowanie tego probiotyku wykorzystywane jest dodatkowo w leczeniu czynnościowych bólów brzucha u dzieci, w kolce niemowlęcej, w ulewaniu niemowląt, w profilaktyce zakażeń, stymulacji dojrzewania przewodu pokarmowego u wcześniaków.

Nie tylko z korzyścią dla dzieci

Wyniki badań uzasadniają zastosowanie tej bakterii probiotycznej w ostrej biegunce infekcyjnej, zakażeniu Helicobacter pylori, zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego, próchnicy, zakażeniach narządów rodnych, a także w profilaktyce zakażeń i alergii. Dodatkowo ocenia się także możliwości zastosowania L. reuteri w nieswoistych zapaleniach jelit, w zespole jelita drażliwego, w nietolerancji laktozy, w leczeniu astmy oskrzelowej, nawracających zakażeń układu moczowego, w prewencji porodu przedwczesnego oraz w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Zastosowanie tego organizmu w poprawie zdrowia ludzkiego jest imponujące. 

Należy stwierdzić, że do tej pory udokumentowano korzystny wpływ stosowania L. reuteri na przebieg wielu chorób, a także znaczenie protekcyjne dla niektórych problemów klinicznych niezależnych od wieku. Warto zrobić bilans korzyści i zastanowić się czy w przypadku naszego maluszka nie warto zastosować probiotyk zawierający szczep bakteryjny L. reuteri.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij