Przyjmowanie probiotyków może mieć negatywne skutki uboczne
Katarzyna Szulik

Przyjmowanie probiotyków może mieć negatywne skutki uboczne

Wielu z nas traktuje je jako profilaktyczny składnik diety, nie myśląc o ewentualnych skutkach ubocznych ich stosowania. Probiotyki, podobnie jak leki, powinny jednak być stosowane po konsultacji z lekarzem, bo przyjmowane w nadmiarze mogą szkodzić zdrowiu – alarmują naukowcy z Augusta University.

  1. Nadmiar probiotyków osłabia koncentrację
  2. Czym jest zespół SIBO?
  3. Zdrowe i naturalne probiotyki
  4. Jogurt kontra stany zapalne

Równowaga flory jelitowej ma kluczowe znaczenie dla wielu sfer funkcjonowania naszego organizmu, a w jej osiągnięciu pomagają właśnie probiotyki. Większość z nas stosuje je nieświadomie w naturalnej formie fermentowanego nabiału lub kiszonek, ale niektórzy dodatkowo wspomagają mikrobiotę przyjmując preparaty probiotyczne – zazwyczaj na własną rękę. Wyniki badań naukowców z USA, prowadzonych przez trzy lata na grupie dorosłych ochotników, stawiają bezpieczeństwo takiej praktyki pod znakiem zapytania.

Nadmiar probiotyków osłabia koncentrację

Jak wynika z ich badań, istnieje związek między stosowaniem probiotyków i wynikającym z niego przerostem bakteryjnym w jelicie cienkim a zjawiskiem tzw. zamglenia mózgu. Doświadczali go badani będący nosicielami dużych grup bakterii w jelicie cienkim, co skutkowało gazami i uczuciem wzdęcia, ale również problemami ze skupieniem. Nadmiar bakterii powodował gwałtowne rozkładanie kwasu D-mlekowego zawartego w pożywieniu, co może prowadzić do kwasicy mleczanowej i zamglenia mózgu. Wynika to z faktu, że kwas D-mlekowy wpływa toksycznie na komórki mózgowe powodując problemy z koncentracją, skupieniem, a nawet percepcją czasu. Problemy te mają związek z faktem, że z powodu nadmiaru bakterii, te – zamiast w jelicie grubym – gromadzą się w jelicie cienkim. Taki przerost mikrobioty nazywany jest zespołem SIBO. Sprzyjają mu między innymi niezdrowy tryb życia i zła dieta bogata w cukry proste. To właśnie ich fermentacja prowadzi do powstawania kwasu D-mlekowego oraz wzdęć i zaparć. Warto jednak dodać, że zarówno one, jak i zjawisko zamglenia mózgu ustępują po kilku godzinach. 

Czym jest zespół SIBO?

Zespół SIBO, czyli zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, jest chorobą przewodu pokarmowego wywołaną nadmiarem bakterii w jelicie cienkim. O ich właściwe stężenie dba szereg mechanizmów, w tym wydzielanie kwasu solnego przez żołądek, enzymów przez trzustkę, ruch robaczkowy jelit czy zastawka między jelitem cienkim a grubym, która uniemożliwia między nimi migrację bakterii. Gdy mechanizmy te zostaną osłabione lub przestaną działać, może dojść do sytuacji, w której bakterie z jelita grubego przedostaną się do cienkiego, co wywołuje szereg problemów gastrycznych i nie tylko, jak dowodzą wspomniane badania. Konsekwencjami są dotkliwe wzdęcia, zwiększona ilość gazów jelitowych, biegunka tłuszczowa.

Zespół SIBO leczony jest antybiotykami mającymi zwalczyć nadmiar bakterii jelitowych. Elementem terapii może być również suplementacja witamin z grupy B – zwłaszcza B12 – która jest nadmiernie pochłaniania przez bakterie znajdujące się w jelicie cienkim.

Powiązane produkty

Zdrowe i naturalne probiotyki

Autorzy badania nie zachęcają do rezygnacji z probiotyków, ale do większej racjonalności w ich przyjmowaniu. Zalecają, by nie podejmować się suplementacji na własną rękę, ale dopiero po uzyskaniu porady lekarskiej. Natomiast bez większych obaw jeść można probiotyki naturalne, takie jak wspomniane wcześniej kiszone warzywa i jogurty. Skuteczność nabiału w poprawie stanu naszego organizmu, a konkretnie w zwalczaniu stanów zapalnych, potwierdziły badania naukowców z Uniwersytetu w Wisconsin. 

Jogurt kontra stany zapalne

Hipoteza naukowców głosi, że przez wzgląd na dużą zawartość probiotyków, jogurt poprawia jakość wyściółki jelitowej, dzięki czemu działa przeciwzapalnie. Weryfikacji tej tezy posłużył eksperyment, w którym udział wzięło 120 kobiet w wieku przedmenopauzalnym, spośród których połowa była otyła. Połowę uczestniczek poproszono o spożywanie przez 9 tygodni około 350 gramów – czyli dwóch małych kubeczków – jogurtu naturalnego dziennie. Drugiej połowie badanych polecono jedzenie puddingu pozbawionego nabiału. We wskazanym okresie badacze kilkukrotnie pobierali próbki krwi i analizowali je pod kątem biomarkerów endotoksyn i stanów zapalnych. 

Jak się okazało, wśród osób regularnie spożywających jogurt odnotowano znaczący spadek niektórych biomarkerów odpowiadających za stany zapalne. Wyniki pochodzą z 2017 roku, po czym badanie było kontynuowane, a najnowsze publikacje opisują jego kolejną część. Tym razem na początku i końcu dziewięciotygodniowego okresu badań kobietom podawano wysokokaloryczne posiłki, a konkretnie śniadania bogate w tłuszcz i węglowodany. Połowa z nich rozpoczynała śniadanie od jogurtu, a reszta od puddingu bez nabiału. Testy przeprowadzone w ciągu dwóch godzin od posiłku pokazały, że u kobiet jedzących jogurt poziom części markerów endotoksyn był wyraźnie zredukowany. Badacze zaobserwowali także, że wśród otyłych uczestniczek jedzących jogurt poziom glukozy po posiłku obniżył się znacznie szybciej, co świadczy o ogólnej poprawie metabolizmu glukozy. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Naczyniapolaczone.pl, Medical News Today

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyk przed czy po antybiotyku?

    Antybiotyki oprócz zwalczania chorobotwórczych drobnoustrojów, niekorzystnie wpływają na naturalną florę jelitową, która jest niezbędna dla zdrowia organizmu. Spożywanie kefirów, jogurtów lub innych spożywczych produktów fermentowanych bywa niewystarczające. Zaleca się przyjmowanie doustnych preparatów osłonowych — probiotyków.

  • Probiotyki a zespół jelita drażliwego

    Schorzenia układu pokarmowego stanowią poważny problem dla dużego odsetka populacji. Szczególnie częste o tej porze roku zatrucia pokarmowe są utrapieniem, z którym zetknęło się wielu z nas. Jakkolwiek nieprzyjemne i niepożądane byłyby dolegliwości, prawdziwie problematyczne stają się, gdy standardowy ból brzucha nie ustępuje po kilku dniach, a pozostaje z nami nawet przez długie miesiące. W przypadku chorób przewlekłych konieczna staje się konsultacja z lekarzem oraz zastosowanie odpowiedniej terapii.

  • Probiotyki dla ciężarnych. Jak wpływają na zdrowie dziecka?

    Ciąża jest czasem zmian fizjologicznych oraz immunologicznych w organizmie kobiety. Ulega im między innymi mikroflora jelita i pochwy, co wpływa również na metabolizm i zdrowie immunologiczne dziecka. Przeprowadzane dotychczas liczne badania dotyczące zasadności stosowania probiotyków w trakcie ciąży dostarczały niejednoznacznych informacji. Obecne wyniki sugerują, że odpowiednia suplementacja probiotykami przez kobiety w ciąży może pozytywnie wpłynąć na zdrowie nowo narodzonego dziecka.

  • Probiotyki są nieskuteczne w dziecięcych infekcjach jelitowych

    Ostre zakażenie przewodu pokarmowego to częsta i dotkliwa infekcja dotykająca najmłodszych. Tym trudniejsza, że nie sposób zwalczać jej żadnymi lekami. Ponieważ problem tkwi w jelitach, wielu rodziców w tej sytuacji podaje dzieciom probiotyki, by wspomóc odbudowę mikroflory. Jak się okazuje, takie działanie nie ma żadnego uzasadnienia medycznego.

  • Kiedy stosowanie probiotyków jest szkodliwe lub niewskazane

    Probiotyki według definicji WHO to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Bardzo dużo mówi się o ich dobroczynnym działaniu na organizm człowieka, o tym, że wspomagają pracę i tworzą ważną mikroflorę jelit szczególnie po chorobach i infekcjach. Dlatego są zalecane podczas antybiotykoterapii, biegunkach czy chorobach trawiennych. Znacznie mniej uwagi poświęca się informacjom w jakich przypadkach, chorobach czy schorzeniach zastosowanie preparatów probiotycznych jest szkodliwe czy też niewskazane. Czy istnieją przeciwskazania do stosowania „dobrych bakterii”? 

  • Dlaczego probiotyków w tabletkach nie można gryźć? Który probiotyk wybrać?

    Wsparcie organizmu poprzez dbanie o odpowiedni poziom odporności jest wskazane nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Osłabienie może wystąpić zarówno na skutek przeziębienia, grypy, przyjmowania leków immunosupresyjnych, zatrucia pokarmowego, braku snu, nieodpowiedniej diety czy antybiotykoterapii. Żeby wspomóc się w tych okresach można sięgnąć po probiotyki, które na rynku aptecznym dostępne są m.in. w postaci napojów, tabletek czy żelu. Czym jest koncentrat probiotyczny, czy w ciąży można łykać probiotyki i jak najlepiej przyjmować te preparaty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Probiotyki mogą ewoluować w organizmie i zmieniać swoje działanie

    Probiotyki, czyli żywe kultury bakterii wspomagające przede wszystkim zdrowy przebieg trawienia, po znalezieniu się w ciele mogą podlegać przemianom, które zmniejszają ich skuteczność, a nawet czynią szkodliwymi. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis. Ukazały się na łamach pisma ,,Cell Host and Microbe”.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.