Probiotyk przed czy po antybiotyku?

Antybiotyki, oprócz zwalczania chorobotwórczych drobnoustrojów, niekorzystnie wpływają na naturalną florę jelitową, która jest niezbędna dla zdrowia naszego organizmu. Spożywanie kefirów, jogurtów lub innych spożywczych produktów fermentowanych jest niewystarczające. Zalecane jest przyjmowanie doustnych preparatów osłonowych - probiotyków. Ale czy wiemy jak poprawnie je stosować?

Probiotyk w czasie i po antybiotykoterapii

Pamiętajmy, aby przyjmować je w trakcie terapii i minimum tydzień po jej zakończeniu. Doustny probiotyk najlepiej stosować w odstępie czasowym od antybiotyku (2-3 godziny po zażyciu antybiotyku). Alternatywą są preparaty zawierające szczep drożdżaka Saccharomyces boulardii, który pomaga odbudowywać się niezbędnym do życia bakteriom jelitowym oraz chroni je przed wyniszczeniem. W tym przypadku nie trzeba zachowywać czasowego odstępu od antybiotyku.

Który probiotyk wybrać i jak go stosować?

Do drobnoustrojów probiotycznych należą wybrane szczepy pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus (jednym z najlepiej przebadanych jest Lactobacillus rhamnosus GG). Oprócz probiotyków w tego typu preparatach znajdziemy też prebiotyki, czyli substancje, które ułatwiają kolonizację jelit przez prawidłową florę bakteryjną. Antybiotyki mogą też zwiększać ryzyko grzybiczych infekcji miejsc intymnych u kobiet. W przypadku kobiet z taką skłonnością warto stosować dopochwowy probiotyk ginekologiczny.


Podziel się: