Probiotyk przed czy po antybiotyku?
Antybiotyki oprócz zwalczania chorobotwórczych drobnoustrojów, niekorzystnie wpływają na naturalną florę jelitową, która jest niezbędna dla zdrowia organizmu. Spożywanie kefirów, jogurtów lub innych spożywczych produktów fermentowanych bywa niewystarczające. Zaleca się przyjmowanie doustnych preparatów osłonowych — probiotyków.
Probiotyki należy przyjmować w trakcie terapii i minimum tydzień po jej zakończeniu. Doustne najlepiej stosować w odstępie czasowym od antybiotyku (2-3 godziny po zażyciu leku).
Który probiotyk wybrać i jak go stosować po antybiotyku?
Do drobnoustrojów probiotycznych należą wybrane szczepy pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus (jednym z najlepiej przebadanych jest Lactobacillus rhamnosus GG). Oprócz probiotyków w tego typu preparatach można znaleźć też prebiotyki, czyli substancje, które ułatwiają kolonizację jelit poprzez prawidłową florę bakteryjną. Antybiotyki mogą także zwiększać ryzyko grzybiczych infekcji miejsc intymnych u kobiet. W przypadku pań z taką skłonnością warto stosować dopochwowy probiotyk ginekologiczny.