×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży

Kapryśne lato przypomina o zbliżającym się sezonie infekcji i przeziębień, na czele z grypą, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Można im zapobiec poprzez szczepienia, które jednak budziły obawy w przypadku kobiet w ciąży. Najnowszy raport British Medical Journal rozwiewa wątpliwości i potwierdza pełne bezpieczeństwo szczepień dla dzieci.

Obiekcje wobec szczepień mają źródło nie tylko w obawach indywidualnych, związanych z jakąkolwiek formą dodatkowej farmakologii w ciąży, ale również z coraz silniejszym ruchem przeciwników szczepień, którzy, zazwyczaj mimo braku jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, doprowadzili do spadku zaufania wobec szczepień i odsetku wyszczepialności. W efekcie już teraz w Europie pojawiają się lokalne ogniska odry, którą wcześniej uznawano za chorobę będącą pod całkowitą kontrolą.

Niebezpieczne konsekwencje grypy

Sceptycyzmu nie zmniejsza fakt, że korzyści płynące ze szczepienia przeciw grypie dla ciężarnych zostały potwierdzone i udokumentowane. Grypa może skutkować poważnymi skutkami ubocznymi, a kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ich wystąpieniem. Szczepionka zmniejsza to prawdopodobieństwo, minimalizując między innymi ryzyko urodzenia martwego płodu, będące jednym z najpoważniejszych powikłań grypowych w tej grupie chorych. Mimo to, na szczepienie przeciw grypie nadal decyduje się mniej niż połowa Europejek i Amerykanek.

Brak skutków ubocznych

Wspólne wysiłki naukowców z Europy i USA pozwoliły stworzyć raport będący jak dotąd najbardziej kompleksową analizą stanu zdrowia dzieci kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciw grypie w trakcie ciąży. Ich grupa badawcza pochodziła z Kanady i objęła ponad 100 000 kobiet oraz ich dzieci, których zdrowie analizowano do 5 roku życia. Przedmiotem zainteresowania naukowców były kobiety, które zaszły w ciążę podczas kanadyjskiej epidemii grypy na przełomie 2009 i 2010 roku, co wiązało się ze zwiększeniem popularności szczepień. Od chwili urodzenia u dzieci stwierdzono szereg chorób i schorzeń, w tym przewlekłych i wymagających hospitalizacji, jednak w przypadku żadnej z nich nie zaobserwowano związku między jej wystąpieniem a szczepieniem. Jedyną potencjalną zależność dostrzeżono w przypadku dziecięcej astmy, jednak mowa o zwiększeniu ryzyka jej wystąpienia w bardzo niewielkim stopniu.

By wyniki badania były możliwie jak najbardziej wiarygodne, naukowcy starali się w miarę możliwości zredukować wpływ czynników zewnętrznych i powiązanych ze stylem życia na ostateczny efekt obserwacji. Ten fakt zwiększa rzetelność badania i daje podstawy do przeniesienia jego wyników na ogół populacji, na czele z wnioskiem głównym: szczepienie przeciw grypie w ciąży w żadnym stopniu nie zagraża nienarodzonemu dziecku i nie wpływa na jego zdrowie w dłuższej perspektywie.

Naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, jakoby szczepienie przeciw grypie w ciąży zwiększało ryzyko wystąpienia problemów neurorozwojowych, nowotworów lub innych chronicznych chorób u dziecka.

Te wnioski powinni przyjąć i upowszechniać zwłaszcza lekarze mający pod opieką kobiety w ciąży, by zachęcać je do szczepienia przeciw grypie i zapewniać o całkowitym bezpieczeństwie i korzyściach związanych z tą decyzją.

Jesteś w ciąży? Uważaj na grypę

Badania sugerujące, że grypa jest potencjalnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży są znane od co najmniej kilku lat, a członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Zakaźnych potwierdzili to po raz kolejny w roku 2018. Przedstawione wówczas zalecenia mówią, że kobiety w  ciąży znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych powikłaniami grypowymi i jako takie powinny podejmować działania profilaktyczne obniżające prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Bardzo ważne jest również szybkie rozpoczęcie celowanego leczenia antywirusowego, co powinno się wiązać z udostępnieniem błyskawicznych i wiarygodnych testów na obecność grypy. To ważne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ brak jednoznacznej diagnozy może skłonić lekarzy do podjęcia antybiotykoterapii, która może zagrozić dziecku.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. N. E. MacDonald, J. R. Ortiz,  A. E Sprague i in., Health outcomes of young children born to mothers who received 2009 pandemic H1N1 influenza vaccination during pregnancy: retrospective cohort study, BMJ, 2019.
  2. S. E. Håberg, A. J. Wilcox, Flu vaccination in pregnancy, BMJ”, 2019.
  3. T. M. Uyeki,  H. H. Bernstein,  J. S. Bradley i in.,  Clinical Practice Guidelines by the Infectious Diseases Society of America: 2018 Update on Diagnosis, Treatment, Chemoprophylaxis, and Institutional Outbreak Management of Seasonal Influenza, Clinical Infectious Diseases, nr 68 (6) 2019.

Podziel się: