Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży
Katarzyna Szulik

Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży

Kapryśne lato przypomina o zbliżającym się sezonie infekcji i przeziębień, na czele z grypą, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Można im zapobiec poprzez szczepienia, które jednak budziły obawy w przypadku kobiet w ciąży. Najnowszy raport British Medical Journal rozwiewa wątpliwości i potwierdza pełne bezpieczeństwo szczepień dla dzieci.

Obiekcje wobec szczepień mają źródło nie tylko w obawach indywidualnych, związanych z jakąkolwiek formą dodatkowej farmakologii w ciąży, ale również z coraz silniejszym ruchem przeciwników szczepień, którzy, zazwyczaj mimo braku jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, doprowadzili do spadku zaufania wobec szczepień i odsetku wyszczepialności. W efekcie już teraz w Europie pojawiają się lokalne ogniska odry, którą wcześniej uznawano za chorobę będącą pod całkowitą kontrolą.

Niebezpieczne konsekwencje grypy

Sceptycyzmu nie zmniejsza fakt, że korzyści płynące ze szczepienia przeciw grypie dla ciężarnych zostały potwierdzone i udokumentowane. Grypa może skutkować poważnymi skutkami ubocznymi, a kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ich wystąpieniem. Szczepionka zmniejsza to prawdopodobieństwo, minimalizując między innymi ryzyko urodzenia martwego płodu, będące jednym z najpoważniejszych powikłań grypowych w tej grupie chorych. Mimo to, na szczepienie przeciw grypie nadal decyduje się mniej niż połowa Europejek i Amerykanek.

Brak skutków ubocznych

Wspólne wysiłki naukowców z Europy i USA pozwoliły stworzyć raport będący jak dotąd najbardziej kompleksową analizą stanu zdrowia dzieci kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciw grypie w trakcie ciąży. Ich grupa badawcza pochodziła z Kanady i objęła ponad 100 000 kobiet oraz ich dzieci, których zdrowie analizowano do 5 roku życia. Przedmiotem zainteresowania naukowców były kobiety, które zaszły w ciążę podczas kanadyjskiej epidemii grypy na przełomie 2009 i 2010 roku, co wiązało się ze zwiększeniem popularności szczepień. Od chwili urodzenia u dzieci stwierdzono szereg chorób i schorzeń, w tym przewlekłych i wymagających hospitalizacji, jednak w przypadku żadnej z nich nie zaobserwowano związku między jej wystąpieniem a szczepieniem. Jedyną potencjalną zależność dostrzeżono w przypadku dziecięcej astmy, jednak mowa o zwiększeniu ryzyka jej wystąpienia w bardzo niewielkim stopniu.

By wyniki badania były możliwie jak najbardziej wiarygodne, naukowcy starali się w miarę możliwości zredukować wpływ czynników zewnętrznych i powiązanych ze stylem życia na ostateczny efekt obserwacji. Ten fakt zwiększa rzetelność badania i daje podstawy do przeniesienia jego wyników na ogół populacji, na czele z wnioskiem głównym: szczepienie przeciw grypie w ciąży w żadnym stopniu nie zagraża nienarodzonemu dziecku i nie wpływa na jego zdrowie w dłuższej perspektywie.

Naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, jakoby szczepienie przeciw grypie w ciąży zwiększało ryzyko wystąpienia problemów neurorozwojowych, nowotworów lub innych chronicznych chorób u dziecka.

Te wnioski powinni przyjąć i upowszechniać zwłaszcza lekarze mający pod opieką kobiety w ciąży, by zachęcać je do szczepienia przeciw grypie i zapewniać o całkowitym bezpieczeństwie i korzyściach związanych z tą decyzją.

Jesteś w ciąży? Uważaj na grypę

Badania sugerujące, że grypa jest potencjalnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży są znane od co najmniej kilku lat, a członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Zakaźnych potwierdzili to po raz kolejny w roku 2018. Przedstawione wówczas zalecenia mówią, że kobiety w  ciąży znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych powikłaniami grypowymi i jako takie powinny podejmować działania profilaktyczne obniżające prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Bardzo ważne jest również szybkie rozpoczęcie celowanego leczenia antywirusowego, co powinno się wiązać z udostępnieniem błyskawicznych i wiarygodnych testów na obecność grypy. To ważne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ brak jednoznacznej diagnozy może skłonić lekarzy do podjęcia antybiotykoterapii, która może zagrozić dziecku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • USG wczesnej ciąży — co zobaczymy w pierwszych tygodniach i jak to interpretować?

  Badanie ultrasonograficzne, często określane skrótem USG, to jedno z najczęściej wykonywanych obrazowych badań diagnostycznych. Według zaleceń licznych towarzystw ginekologicznych, w czasie ciąży badanie USG powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie. W praktyce jest przeprowadzane zwykle częściej.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badanie krwi może pomóc zidentyfikować kobiety zagrożone przedwczesnym porodem

  Każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Wcześniactwo wiąże się z wieloma krótko- i długoterminowymi konsekwencjami, dzieci urodzone przedwcześnie są obarczone wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych i zaburzeń psychologicznych. Naukowcy odkryli istnienie biomarkerów, które mogą sygnalizować przedwczesny poród. Jakie geny są powiązane z wywołaniem przedwczesnego porodu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij