Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży
Katarzyna Szulik

Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży

Kapryśne lato przypomina o zbliżającym się sezonie infekcji i przeziębień, na czele z grypą, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Można im zapobiec poprzez szczepienia, które jednak budziły obawy w przypadku kobiet w ciąży. Najnowszy raport British Medical Journal rozwiewa wątpliwości i potwierdza pełne bezpieczeństwo szczepień dla dzieci.

Obiekcje wobec szczepień mają źródło nie tylko w obawach indywidualnych, związanych z jakąkolwiek formą dodatkowej farmakologii w ciąży, ale również z coraz silniejszym ruchem przeciwników szczepień, którzy, zazwyczaj mimo braku jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, doprowadzili do spadku zaufania wobec szczepień i odsetku wyszczepialności. W efekcie już teraz w Europie pojawiają się lokalne ogniska odry, którą wcześniej uznawano za chorobę będącą pod całkowitą kontrolą.

Niebezpieczne konsekwencje grypy

Sceptycyzmu nie zmniejsza fakt, że korzyści płynące ze szczepienia przeciw grypie dla ciężarnych zostały potwierdzone i udokumentowane. Grypa może skutkować poważnymi skutkami ubocznymi, a kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ich wystąpieniem. Szczepionka zmniejsza to prawdopodobieństwo, minimalizując między innymi ryzyko urodzenia martwego płodu, będące jednym z najpoważniejszych powikłań grypowych w tej grupie chorych. Mimo to, na szczepienie przeciw grypie nadal decyduje się mniej niż połowa Europejek i Amerykanek.

Brak skutków ubocznych

Wspólne wysiłki naukowców z Europy i USA pozwoliły stworzyć raport będący jak dotąd najbardziej kompleksową analizą stanu zdrowia dzieci kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciw grypie w trakcie ciąży. Ich grupa badawcza pochodziła z Kanady i objęła ponad 100 000 kobiet oraz ich dzieci, których zdrowie analizowano do 5 roku życia. Przedmiotem zainteresowania naukowców były kobiety, które zaszły w ciążę podczas kanadyjskiej epidemii grypy na przełomie 2009 i 2010 roku, co wiązało się ze zwiększeniem popularności szczepień. Od chwili urodzenia u dzieci stwierdzono szereg chorób i schorzeń, w tym przewlekłych i wymagających hospitalizacji, jednak w przypadku żadnej z nich nie zaobserwowano związku między jej wystąpieniem a szczepieniem. Jedyną potencjalną zależność dostrzeżono w przypadku dziecięcej astmy, jednak mowa o zwiększeniu ryzyka jej wystąpienia w bardzo niewielkim stopniu.

By wyniki badania były możliwie jak najbardziej wiarygodne, naukowcy starali się w miarę możliwości zredukować wpływ czynników zewnętrznych i powiązanych ze stylem życia na ostateczny efekt obserwacji. Ten fakt zwiększa rzetelność badania i daje podstawy do przeniesienia jego wyników na ogół populacji, na czele z wnioskiem głównym: szczepienie przeciw grypie w ciąży w żadnym stopniu nie zagraża nienarodzonemu dziecku i nie wpływa na jego zdrowie w dłuższej perspektywie.

Naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, jakoby szczepienie przeciw grypie w ciąży zwiększało ryzyko wystąpienia problemów neurorozwojowych, nowotworów lub innych chronicznych chorób u dziecka.

Te wnioski powinni przyjąć i upowszechniać zwłaszcza lekarze mający pod opieką kobiety w ciąży, by zachęcać je do szczepienia przeciw grypie i zapewniać o całkowitym bezpieczeństwie i korzyściach związanych z tą decyzją.

Jesteś w ciąży? Uważaj na grypę

Badania sugerujące, że grypa jest potencjalnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży są znane od co najmniej kilku lat, a członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Zakaźnych potwierdzili to po raz kolejny w roku 2018. Przedstawione wówczas zalecenia mówią, że kobiety w  ciąży znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych powikłaniami grypowymi i jako takie powinny podejmować działania profilaktyczne obniżające prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Bardzo ważne jest również szybkie rozpoczęcie celowanego leczenia antywirusowego, co powinno się wiązać z udostępnieniem błyskawicznych i wiarygodnych testów na obecność grypy. To ważne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ brak jednoznacznej diagnozy może skłonić lekarzy do podjęcia antybiotykoterapii, która może zagrozić dziecku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Leki w ciąży – klasyfikacje leków stosowanych u kobiet ciężarnych

  Ciąża to czas szczególnego dbania o zdrowie przez przyszłą mamę. Przewlekłe choroby, infekcje oraz przemiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej często wiążą się z koniecznością przyjmowania leków. Ich działanie wpływa nie tylko na organizm matki, bowiem przenikając przez łożysko, docierają również do płodu. Zatem, które z nich są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka?

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

  Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij