Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży
Katarzyna Szulik

Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży

Kapryśne lato przypomina o zbliżającym się sezonie infekcji i przeziębień, na czele z grypą, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Można im zapobiec poprzez szczepienia, które jednak budziły obawy w przypadku kobiet w ciąży. Najnowszy raport British Medical Journal rozwiewa wątpliwości i potwierdza pełne bezpieczeństwo szczepień dla dzieci.

Obiekcje wobec szczepień mają źródło nie tylko w obawach indywidualnych, związanych z jakąkolwiek formą dodatkowej farmakologii w ciąży, ale również z coraz silniejszym ruchem przeciwników szczepień, którzy, zazwyczaj mimo braku jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, doprowadzili do spadku zaufania wobec szczepień i odsetku wyszczepialności. W efekcie już teraz w Europie pojawiają się lokalne ogniska odry, którą wcześniej uznawano za chorobę będącą pod całkowitą kontrolą.

Niebezpieczne konsekwencje grypy

Sceptycyzmu nie zmniejsza fakt, że korzyści płynące ze szczepienia przeciw grypie dla ciężarnych zostały potwierdzone i udokumentowane. Grypa może skutkować poważnymi skutkami ubocznymi, a kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ich wystąpieniem. Szczepionka zmniejsza to prawdopodobieństwo, minimalizując między innymi ryzyko urodzenia martwego płodu, będące jednym z najpoważniejszych powikłań grypowych w tej grupie chorych. Mimo to, na szczepienie przeciw grypie nadal decyduje się mniej niż połowa Europejek i Amerykanek.

Brak skutków ubocznych

Wspólne wysiłki naukowców z Europy i USA pozwoliły stworzyć raport będący jak dotąd najbardziej kompleksową analizą stanu zdrowia dzieci kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciw grypie w trakcie ciąży. Ich grupa badawcza pochodziła z Kanady i objęła ponad 100 000 kobiet oraz ich dzieci, których zdrowie analizowano do 5 roku życia. Przedmiotem zainteresowania naukowców były kobiety, które zaszły w ciążę podczas kanadyjskiej epidemii grypy na przełomie 2009 i 2010 roku, co wiązało się ze zwiększeniem popularności szczepień. Od chwili urodzenia u dzieci stwierdzono szereg chorób i schorzeń, w tym przewlekłych i wymagających hospitalizacji, jednak w przypadku żadnej z nich nie zaobserwowano związku między jej wystąpieniem a szczepieniem. Jedyną potencjalną zależność dostrzeżono w przypadku dziecięcej astmy, jednak mowa o zwiększeniu ryzyka jej wystąpienia w bardzo niewielkim stopniu.

By wyniki badania były możliwie jak najbardziej wiarygodne, naukowcy starali się w miarę możliwości zredukować wpływ czynników zewnętrznych i powiązanych ze stylem życia na ostateczny efekt obserwacji. Ten fakt zwiększa rzetelność badania i daje podstawy do przeniesienia jego wyników na ogół populacji, na czele z wnioskiem głównym: szczepienie przeciw grypie w ciąży w żadnym stopniu nie zagraża nienarodzonemu dziecku i nie wpływa na jego zdrowie w dłuższej perspektywie.

Naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, jakoby szczepienie przeciw grypie w ciąży zwiększało ryzyko wystąpienia problemów neurorozwojowych, nowotworów lub innych chronicznych chorób u dziecka.

Te wnioski powinni przyjąć i upowszechniać zwłaszcza lekarze mający pod opieką kobiety w ciąży, by zachęcać je do szczepienia przeciw grypie i zapewniać o całkowitym bezpieczeństwie i korzyściach związanych z tą decyzją.

Jesteś w ciąży? Uważaj na grypę

Badania sugerujące, że grypa jest potencjalnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży są znane od co najmniej kilku lat, a członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Zakaźnych potwierdzili to po raz kolejny w roku 2018. Przedstawione wówczas zalecenia mówią, że kobiety w  ciąży znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych powikłaniami grypowymi i jako takie powinny podejmować działania profilaktyczne obniżające prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Bardzo ważne jest również szybkie rozpoczęcie celowanego leczenia antywirusowego, co powinno się wiązać z udostępnieniem błyskawicznych i wiarygodnych testów na obecność grypy. To ważne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ brak jednoznacznej diagnozy może skłonić lekarzy do podjęcia antybiotykoterapii, która może zagrozić dziecku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij