×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Antybiotyki stosuj z rozwagą!

Lekarze od lat ostrzegają – już pojawiły się nowe szczepy bakterii, których nie ma czym niszczyć. Przekonują, że terapia antybiotykami powinna mieć miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach, a podawanie ich w pierwszych miesiącach życia zmienia skład bakterii zasiedlających układ pokarmowy. W konsekwencji antybiotyki zaburzają metabolizm i mogą prowadzić do otyłości.

Dr Martin Bleser, mikrobiolog z New York University przeprowadził eksperyment polegający na podawaniu grupie myszy w drugim miesiącu ich życia niewielkiej dawki penicyliny – jednego z najbardziej znanych antybiotyków. Druga grupa nie dostała leku. U zwierząt poddanych antybiotykoterapii zmienił się skład bakterii zasiedlających układ pokarmowy.

Po zakończonej terapii wszystko wróciło do normy i na pozór terapia nie zostawiła żadnego śladu w organizmie. Gdy myszy zaczęto karmić żywnością o wysokiej zawartości tłuszczu, okazało się,  że te leczone antybiotykiem zaczęły tyć dwa razy szybciej, niż gryzonie, które nie dostały leku. „Podobny mechanizm może zachodzić u ludzi” – skomentował swoje badania dr Blaser.

Naukowiec radzi stosować antybiotyki z rozwagą, szczególnie u małych dzieci.

Wyniki eksperymentu opublikowało w sierpniu cenione przez naukowców czasopismo „Cell”.


Podziel się: