mężczyzna cierpi na ból kolana
Mateusz Burak

Kolano kinomana – objawy i leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego

Kolano kinomana nazywane jest także konfliktem rzepkowo-udowym, zapaleniem stawu rzepkowo-udowego czy kolanem biegacza. To bardzo charakterystyczne pojawianie się nieprzyjemnych dolegliwości z przodu rzepki. Często występuje u osób, które uprawiają sport, bądź wykonują szereg aktywności wymagających podskoków i biegania. Niejednokrotnie pomocne okazują się: odpoczynek oraz zimne okłady z woreczków z lodem. Czasami potrzebna jest jednak wizyta u specjalisty.

Kolano kinomana – co to takiego? Skąd się bierze?

Jak już częściowo wspomniano, mianem kolana kinomana określa się upośledzenie mechaniki stawu rzepkowo-udowego. Podłożem zmian jest dysbalans mięśniowy, który bardzo często doprowadza do powstawania dolegliwości bólowych. Duże obciążenia stawu kolanowego, przebywanie przez wiele godzin w pozycji wymuszonej czy wymieniona intensywna aktywność fizyczna wykorzystująca bieg i podskoki przyczyniają się do powstawania kolana kinomana.

Do czynników ryzyka zalicza się także wiek oraz płeć. Wykazano, że schorzenie częściej występuje u kobiet oraz dotyka osób starszych.  

Kolano kinomana – objawy    

Zazwyczaj zespół bólu rzepkowo-udowego wywołuje bardzo silne dolegliwości bólowe zlokalizowane w przedniej części kolana. Intensyfikacja bólu może nastąpić w momencie gdy:

 • pacjent wchodzi lub schodzi po schodach, 
 • podczas klęczenia, prób przykucania,
 • podczas wykonywania przysiadów,
 • podczas siedzenia z ugiętymi kolanami przez dłuższy czas. 
Bardzo charakterystyczne jest nasilanie dolegliwości po długotrwałej jeździe samochodem, kiedy to kolana znajdują się w dużym zgięciu i są zazwyczaj ustawione powyżej poziomu miednicy. Dodatkowo podczas wykonywania ruchów często słyszalne są trzaski, przeskakiwania oraz krepitacje (szmery).  

Powiązane produkty

Kolano kinomana – diagnostyka

Podczas badania bardzo ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu. Następnie specjalista wykonuje szereg testów, aby sprawdzić ruchomość rzepki oraz jej ustawienie. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych innych problemów ze stawem kolanowym. Bardzo pomocne w postawieniu właściwej diagnozy są badania obrazowe takie jak zdjęcie rentgenowskie, które pozwala dokładnie uwidocznić strukturę kostną, jaką jest rzepka. W obrazie tomografii komputerowej przedstawione zostają tkanki miękkie. Rezonans magnetyczny daje bardzo szczegółowy obraz chrząstki i więzadeł stawu kolanowego. Wadą jest koszt badania, który w tym przypadku jest dość wysoki.  

Kolano kinomania – leczenie  

Jak leczyć kolano kinomana? Leczenie bólu rzepkowo-udowego często zaczyna się od prostych środków. Należy unikać lub modyfikować czynności, które mogą wpływać na zwiększanie bólu. Mowa tutaj o aktywnościach takich jak wchodzenie i schodzenie po schodach, klękanie czy przykucanie. W przypadku silnych dolegliwości zaleca się stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.

Często wykorzystuje się także różnego rodzaju maści i żele zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bardzo ważną rolę odgrywają zabiegi rehabilitacyjne.

Stosuje się ortezy odciążające, aplikacje z wykorzystaniem tzw. tejpów. Pomocne może okazać się stosowanie okładów z woreczków z lodem. Zaleca się ograniczenie aktywności obciążających kolana na rzecz pływania, jazdy na rowerze lub biegania  w bieżni wodnej. Przy braku skuteczności takich form leczenia, stosuje się procedury bardziej inwazyjne. Mowa tutaj o zabiegu artroskopii, podczas którego poprzez mikronacięcie w skórze resekuje się fragmenty uszkodzonej chrząstki. W bardziej zaawansowanych przypadkach wykonuje się szerszego zabiegu, który ma za zadanie zmniejszyć nacisk na chrząstkę stawową oraz wywołać prawidłowe ustawienie rzepki.  

Kolano kinomana – jakie ćwiczenia?

Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważne jest wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych. Ma to za zadanie wspierać stawy kolanowe, poprawić ich stabilizację oraz ustawienie. W tym celu wykonuje się wzmacnianie mięśni czworogłowych oraz odwodzicieli stawu biodrowego. Przykładowy zestaw ćwiczeń to:

 1. Pozycja wyjściowa: Leżenie bokiem z podparciem na przedramieniu. Kończyny dolne złączone. RUCH: Polega na unoszeniu bioder do linii łączącej kolano oraz bark i utrzymaniu pozycji skrajnej przez 5–10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
 2. Pozycja wyjściowa: Stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce oparte o miednicę. Na wysokości kostki zaczepiona taśma do ćwiczeń, która jest przyczepiona z drugiej strony do stołu lub innego stabilnego przedmiotu. RUCH: Polega na wykonywaniu odwodzenia w stawie biodrowym, z wyprostowanym stawem kolanowym. Pozwala to na napinanie taśmy. Pozycję skrajną należy utrzymać przez 5–10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
 3. Pozycja wyjściowa: Siad prosty, pod dysfunkcyjnym kolanem należy umieścić zwinięty ręcznik. RUCH: Polega na izometrycznym napinaniu mięśnia czworogłowego poprzez prostowanie stawu kolanowego. Napięcie należy utrzymać 3–5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10 powtórzeń.
 4. Pozycja wyjściowa: Stanie w rozkroku na szerokości bioder przy ścianie. RUCH: wykonywanie półprzysiadów z próbą szpotawienia dysfunkcyjnego stawu kolanowego. Ćwiczenie należy wykonać w 2 seriach po 10 powtórzeń.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie z zaaplikowanym taśmami do kinesiotapingu, które będą dbały o odpowiednie ustawienie rzepki. Taką aplikację zakłada terapeuta podczas rehabilitacji. Alternatywą, która odciąży staw kolanowy, jest specjalna opaska zapinana na rzepy. 
 1. Hall R., Barber Foss K., Hewett TE., Myer GD.: Sport specialization's association with an increased risk of developing anterior knee pain in adolescent female athletes. J Sport Rehabil. 2015;24:31-35.
 2. Noehren B., Hamill J., Davis I.: Prospective evidence for a hip etiology in patellofemoral pain. Med Sci Sports Exerc. 2013;45:1120-1124.
 3. Hart HF., Barton CJ., Khan KM., Riel H., Crossley KM.: Is body mass index associated with patellofemoral pain and patellofemoral osteoarthritis? A systematic review and meta-regression and analysis. Br J Sports Med. 2017;51:781-790.
 4. Shanks P., Curran M., Fletcher P., Thompson R.: The effectiveness of therapeutic ultrasound for musculoskeletal conditions of the lower limb: A literature review. Foot (Edinb). 2010;20:133-139.
 5. Dye SF.: The pathophysiology of patellofemoral pain: a tissue homeostasis perspective. Clin Orthop Relat Res. 2005;436:100-110.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

  Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

 • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

  Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

 • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

  Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij