mężczyzna cierpi na ból kolana
Mateusz Burak

Kolano kinomana – objawy i leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego

Kolano kinomana nazywane jest także konfliktem rzepkowo-udowym, zapaleniem stawu rzepkowo-udowego czy kolanem biegacza. To bardzo charakterystyczne pojawianie się nieprzyjemnych dolegliwości z przodu rzepki. Często występuje u osób, które uprawiają sport, bądź wykonują szereg aktywności wymagających podskoków i biegania. Niejednokrotnie pomocne okazują się: odpoczynek oraz zimne okłady z woreczków z lodem. Czasami potrzebna jest jednak wizyta u specjalisty.

Kolano kinomana – co to takiego? Skąd się bierze?

Jak już częściowo wspomniano, mianem kolana kinomana określa się upośledzenie mechaniki stawu rzepkowo-udowego. Podłożem zmian jest dysbalans mięśniowy, który bardzo często doprowadza do powstawania dolegliwości bólowych. Duże obciążenia stawu kolanowego, przebywanie przez wiele godzin w pozycji wymuszonej czy wymieniona intensywna aktywność fizyczna wykorzystująca bieg i podskoki przyczyniają się do powstawania kolana kinomana.

Do czynników ryzyka zalicza się także wiek oraz płeć. Wykazano, że schorzenie częściej występuje u kobiet oraz dotyka osób starszych.  

Kolano kinomana – objawy    

Zazwyczaj zespół bólu rzepkowo-udowego wywołuje bardzo silne dolegliwości bólowe zlokalizowane w przedniej części kolana. Intensyfikacja bólu może nastąpić w momencie gdy:

  • pacjent wchodzi lub schodzi po schodach, 
  • podczas klęczenia, prób przykucania,
  • podczas wykonywania przysiadów,
  • podczas siedzenia z ugiętymi kolanami przez dłuższy czas. 
Bardzo charakterystyczne jest nasilanie dolegliwości po długotrwałej jeździe samochodem, kiedy to kolana znajdują się w dużym zgięciu i są zazwyczaj ustawione powyżej poziomu miednicy. Dodatkowo podczas wykonywania ruchów często słyszalne są trzaski, przeskakiwania oraz krepitacje (szmery).  

Powiązane produkty

Kolano kinomana – diagnostyka

Podczas badania bardzo ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu. Następnie specjalista wykonuje szereg testów, aby sprawdzić ruchomość rzepki oraz jej ustawienie. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych innych problemów ze stawem kolanowym. Bardzo pomocne w postawieniu właściwej diagnozy są badania obrazowe takie jak zdjęcie rentgenowskie, które pozwala dokładnie uwidocznić strukturę kostną, jaką jest rzepka. W obrazie tomografii komputerowej przedstawione zostają tkanki miękkie. Rezonans magnetyczny daje bardzo szczegółowy obraz chrząstki i więzadeł stawu kolanowego. Wadą jest koszt badania, który w tym przypadku jest dość wysoki.  

Kolano kinomania – leczenie  

Jak leczyć kolano kinomana? Leczenie bólu rzepkowo-udowego często zaczyna się od prostych środków. Należy unikać lub modyfikować czynności, które mogą wpływać na zwiększanie bólu. Mowa tutaj o aktywnościach takich jak wchodzenie i schodzenie po schodach, klękanie czy przykucanie. W przypadku silnych dolegliwości zaleca się stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.

Często wykorzystuje się także różnego rodzaju maści i żele zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bardzo ważną rolę odgrywają zabiegi rehabilitacyjne.

Stosuje się ortezy odciążające, aplikacje z wykorzystaniem tzw. tejpów. Pomocne może okazać się stosowanie okładów z woreczków z lodem. Zaleca się ograniczenie aktywności obciążających kolana na rzecz pływania, jazdy na rowerze lub biegania  w bieżni wodnej. Przy braku skuteczności takich form leczenia, stosuje się procedury bardziej inwazyjne. Mowa tutaj o zabiegu artroskopii, podczas którego poprzez mikronacięcie w skórze resekuje się fragmenty uszkodzonej chrząstki. W bardziej zaawansowanych przypadkach wykonuje się szerszego zabiegu, który ma za zadanie zmniejszyć nacisk na chrząstkę stawową oraz wywołać prawidłowe ustawienie rzepki.  

Kolano kinomana – jakie ćwiczenia?

Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważne jest wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych. Ma to za zadanie wspierać stawy kolanowe, poprawić ich stabilizację oraz ustawienie. W tym celu wykonuje się wzmacnianie mięśni czworogłowych oraz odwodzicieli stawu biodrowego. Przykładowy zestaw ćwiczeń to:

  1. Pozycja wyjściowa: Leżenie bokiem z podparciem na przedramieniu. Kończyny dolne złączone. RUCH: Polega na unoszeniu bioder do linii łączącej kolano oraz bark i utrzymaniu pozycji skrajnej przez 5–10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  2. Pozycja wyjściowa: Stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce oparte o miednicę. Na wysokości kostki zaczepiona taśma do ćwiczeń, która jest przyczepiona z drugiej strony do stołu lub innego stabilnego przedmiotu. RUCH: Polega na wykonywaniu odwodzenia w stawie biodrowym, z wyprostowanym stawem kolanowym. Pozwala to na napinanie taśmy. Pozycję skrajną należy utrzymać przez 5–10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  3. Pozycja wyjściowa: Siad prosty, pod dysfunkcyjnym kolanem należy umieścić zwinięty ręcznik. RUCH: Polega na izometrycznym napinaniu mięśnia czworogłowego poprzez prostowanie stawu kolanowego. Napięcie należy utrzymać 3–5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10 powtórzeń.
  4. Pozycja wyjściowa: Stanie w rozkroku na szerokości bioder przy ścianie. RUCH: wykonywanie półprzysiadów z próbą szpotawienia dysfunkcyjnego stawu kolanowego. Ćwiczenie należy wykonać w 2 seriach po 10 powtórzeń.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie z zaaplikowanym taśmami do kinesiotapingu, które będą dbały o odpowiednie ustawienie rzepki. Taką aplikację zakłada terapeuta podczas rehabilitacji. Alternatywą, która odciąży staw kolanowy, jest specjalna opaska zapinana na rzepy. 
  1. Hall R., Barber Foss K., Hewett TE., Myer GD.: Sport specialization's association with an increased risk of developing anterior knee pain in adolescent female athletes. J Sport Rehabil. 2015;24:31-35.
  2. Noehren B., Hamill J., Davis I.: Prospective evidence for a hip etiology in patellofemoral pain. Med Sci Sports Exerc. 2013;45:1120-1124.
  3. Hart HF., Barton CJ., Khan KM., Riel H., Crossley KM.: Is body mass index associated with patellofemoral pain and patellofemoral osteoarthritis? A systematic review and meta-regression and analysis. Br J Sports Med. 2017;51:781-790.
  4. Shanks P., Curran M., Fletcher P., Thompson R.: The effectiveness of therapeutic ultrasound for musculoskeletal conditions of the lower limb: A literature review. Foot (Edinb). 2010;20:133-139.
  5. Dye SF.: The pathophysiology of patellofemoral pain: a tissue homeostasis perspective. Clin Orthop Relat Res. 2005;436:100-110.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl