Kobietę boli ząb przy nagryzaniu
Barbara Chmielewska

Ból zęba przy nagryzaniu – co oznacza taki objaw?

Przyczyną pojawienia się bólu zęba przy nagryzaniu może być schorzenie miazgi, najczęściej jest to zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Bywa, że dolegliwości pojawiają się także przy ucisku i opukiwaniu. U pacjentów leczonych kanałowo z powodu zapalenia miazgi – pomimo jej usunięcia, opracowania i wypełnienia kanałów – pojawia się ból pozabiegowy. Innymi przyczynami bólu przy nagryzaniu mogą być: próchnica oraz choroby dziąseł i przyzębia. Jak sobie radzić z bólem?

Dlaczego ząb boli przy nagryzaniu – przyczyny

Większość ostrych stanów bólowych w stomatologii związana jest z patologią miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Wnętrze zęba zarówno w obrębie korony, jak i korzenia wypełnia bogato unaczyniona i unerwiona tkanka zwana miazgą. Gałązki naczyniowe i włókna nerwowe wnikają do środka zęba przez otwór zlokalizowany na szczycie korzenia czy korzeni – w przypadku zębów wielokorzeniowych. Stan zapalny miazgi, najczęściej spowodowany próchnicą, prowadzi do szeregu zmian, w wyniku których pojawiają się trzy ciekawe zjawiska:

  • allodynia – obniżenie progu bólu do tego stopnia, że ząb zaczyna reagować nawet na nieszkodliwe bodźce, np. opukiwanie,
  • hiperalgezja – zwiększenie odczuwania bólu,
  • ból odniesiony – odczuwanie bólu w miejscu odległym.
Połączenie miazgi z ozębną (tkanka wypełniająca przestrzeń pomiędzy korzeniem zęba a kością wyrostka zębodołowego) umożliwia szerzenie się procesu zapalnego z wnętrza zęba do otaczających tkanek. Proces ten może mieć charakter ostry lub przewlekły.

Ból podczas gryzienia i po opukiwaniu – na co wskazuje?

Ból przy nagryzaniu i opukiwaniu może wystąpić zarówno przy zapaleniach miazgi, jak i zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych.

W odwracalnym zapaleniu miazgi łatwo wskazać ząb przyczynowy. Ból występuje w reakcji na bodziec (słodkie, zimne, ciepłe) i ma umiarkowane natężenie. Ząb może reagować niewielkim bólem przy opukiwaniu. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia jest szansa na cofnięcie dolegliwości.

Nieodwracalne zapalenie miazgi charakteryzuje się występowaniem bólu samoistnego, nocnego. Pojawia się on również w odpowiedzi na bodźce (ciepło), ale reakcja ma charakter przedłużony. Często trudno ustalić ząb przyczynowy. Może pojawić się ból przy opukiwaniu. W tym typie zapalenia konieczne jest leczenie kanałowe.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, będące konsekwencją martwicy miazgi, może występować w dwóch postaciach – jako ostre i przewlekłe. W pierwszej postaci pacjent odczuwa ból przy opukiwaniu i nagryzaniu, ząb wydaje się wydłużony. Dolegliwości są silne, często przyjmowane środki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanej ulgi. Obserwuje się także ból zęba przy dotyku palcem lub przy naciskaniu okolicy wierzchołka korzenia. Może dojść do uformowania się ropnia okołowierzchołkowego, a następnie podokostnowego i podśluzówkowego.

W przypadku przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych (ząb z przetoką) ból pojawia się w momencie zaostrzenia.
Zapalenia okołowierzchołkowe wymagają leczenia endodontycznego lub usunięcia zęba przyczynowego.

Wybierz jeden z leków przeciwbólowych, który złagodzi dolegliwości. Pamiętaj jednak o diagnostyce bólu – zaplanuj wizytę u lekarza.

Powiązane produkty

Ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku lub nagryzaniu

U ok. 20-40 proc. pacjentów leczonych endodontycznie z powodu zapalenia miazgi, pomimo jej usunięcia, opracowania i wypełnienia kanałów, pojawia się ból pozabiegowy. Jest on najsilniejszy w pierwszej dobie, a potem stopniowo słabnie i ustępuje zwykle w przeciągu 7–10 dni. U tych pacjentów dochodzi do obniżenia progu bólu zęba i zwiększenia jego odczuwania jeszcze przed zabiegiem. Zjawisko to utrzymuje się przez pewien czas pomimo zakończenia leczenia. Dodatkowo ból przy nagryzaniu po leczeniu kanałowym może mieć związek z pobudzeniem lub wzmocnieniem odpowiedzi ze strony tkanek okołowierzchołkowych, do którego doszło w samym procesie leczenia.

Jeśli dolegliwości nie ustępują, wskazana jest ponowna wizyta dentystyczna. Zalecenie to dotyczy również sytuacji, gdy ból przy nagryzaniu pojawi się dopiero jakiś czas po leczeniu. Jedną z przyczyn może być wówczas pionowe pęknięcie korzenia. Pacjent może zacząć odczuwać niewielki, tępy ból podczas nagryzania i przy opukiwaniu. Należy podkreślić, że pojawienie się bólu, obrzęku czy przetoki przy uprzednio leczonym zębie jest zawsze wskazaniem do przeprowadzenia wnikliwej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego postępowania – zwykle ponownego leczenia kanałowego lub usunięcia zęba.

Jak sobie pomóc, co robić, kiedy iść do lekarza?

Każdy ból, w tym przy nagryzaniu, powinien skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie dentystycznym. Ból przy nagryzaniu może być spowodowany wieloma innymi – niż omówione wcześniej – przyczynami. Czasami pojawia się w związku z wykonywanymi przez lekarza zabiegami, np. bezpośrednio po założeniu wypełnienia (plombowaniu). W takiej sytuacji zwykle konieczna jest ponowna wizyta i korekta dopasowania zęba w zgryzie. Ból może mieć też związek z urazami okluzyjnymi po leczeniu protetycznym, np. może dotyczyć zęba pod koroną lub będącego filarem mostu. Innymi przyczynami bólu przy nagryzaniu mogą być: próchnica oraz choroby dziąseł i przyzębia.

Czasami źródło bólu zlokalizowane jest poza jamą ustną, np. w zatoce szczękowej, lub ma charakter neurogenny. Nie należy zatem próbować leczyć się na własną rękę ani czekać, aż problem rozwiąże się sam, gdyż zwykle prowadzi to tylko do jego pogłębienia się.

  1. Bukowska D: Z praktyki. Nadwrażliwość, ból zęba – przyczyny i rozpoznanie. Magazyn Stomatologiczny, 2020, 10.
  2. Bulwicka P: Stany nagłe w endodoncji cz. 1. Stomatologia po Dyplomie, 2016, 11.
  3. Bulwicka P: Stany nagłe w endodoncji cz. 2. Stomatologia po Dyplomie, 2016, 12.
  4. Pasternak M, Woroń J: Ostry ból endodontyczny. Ból 2020, 21.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

  • Co to jest resekcja korzenia zęba – jak wygląda, jakie są wskazania?

    Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem wykonywanym przez lekarzy endodontów, którzy zajmują się leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie stomatologii, opisywany zabieg przeprowadzany jest coraz rzadziej. Po podaniu znieczulenia lekarz wykonuje cięcie w obrębie dziąsła. Pacjenci otrzymują osłonę antybiotykową oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

  • Piaskowanie zębów – czym jest, jakie są wskazania i efekty?

    Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w celach higienizacyjnych i estetycznych, pozwala na usunięcie zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni zębów. Wykonany prawidłowo jest całkowicie bezpieczny i nie boli. Bardzo rzadko zdarza się uczulenie na piasek – tacy pacjenci muszą zrezygnować z zabiegu. Piaskowanie jest procedurą odpłatną, nie jest refundowane.

  • Skaling zębów – czy warto, co to jest, jaka jest cena?

    Skaling ultradźwiękowy to często wykonywana procedura, która ma na celu usunięcie zmineralizowanych złogów. Zabieg jest wskazany przed podjęciem leczenia stomatologicznego. Bywa, że usunięcie złogów odsłania niewidoczne dotąd ubytki. Skaling można wykonać bezpłatnie na NFZ.

  • Wybielanie zębów metodą nakładkową – cena, efekty

    Wybielanie nakładkowe to jedna z najpopularniejszych metod na rozjaśnienie zębów. Jest bezpieczna, daje oczekiwane efekty, ale warunkiem jej zastosowania jest wcześniejsze wyleczenie wszystkich ubytków. Efekty można zaobserwować już po 14 dniach od zabiegu. Zabieg wykonany w gabinecie i samodzielnie w domu różni się rodzajem substancji użytej do wybielania, a tym samym skutecznością.

  • Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i do czego służy?

    Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które stosuje się do odbudowy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo). Składają się z dwóch części: koronowej i korzeniowej. Pierwsza stanowi bazę dla przyszłej odbudowy zęba, niejako zastępuje zniszczone tkanki zęba. Druga zacementowana w kanale (kanałach) pełni funkcję retencyjną. Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych ma na celu nie tylko zapewnienie retencji dla wykonywanego uzupełnienia (np. korony protetycznej), ale też zmniejszenie ryzyka złamania zęba. Badania pokazują, że o sukcesie leczenia endodontycznego decyduje zarówno właściwe oczyszczenie i wypełnienie systemu kanałów korzeniowych, jak i odpowiedni sposób odbudowy korony zęba. Okazuje się, że częstą przyczyną utraty zębów leczonych kanałowo są właśnie niepowodzenia w tym zakresie.

  • Domowe sposoby na ból zęba – czy któryś z nich jest skuteczny?

    Kiedy boli ząb, konieczna jest wizyta u stomatologa. To fakt, z którym nikt nie powinien dyskutować. Przyczyn bólu zęba może być naprawdę wiele – podobnie jak domowych sposób na jego zmniejszenie. Czy któryś z nich tak naprawdę działa?

  • Ropień zęba: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

    Ropień zęba to stan zapalny, który występuje w wyniku infekcji wokół korzenia zęba. Infekcja ta prowadzi do gromadzenia się ropy w tkankach otaczających ząb. Ropień zęba może być rezultatem nieleczonego zapalenia miazgi (pulpitis) lub infekcji dziąseł (periodontitis). Jak zmniejszyć ból? Czy zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl