Metafen Dexketoprofen, 25 mg, tabletki powlekane, 20 szt.

tabletka, ból

14,99 zł
Cena za szt.: 0,75 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA SA
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Opis

Metafen Dexketoprofen jest lekiem przeciwbólowym należącym do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Przeznaczony jest do objawowego leczenia łagodnego i umiarkowanego bólu u osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną jest deksketoprofen (Dexketoprofenum).

Każda tabletka zawiera 25 mg deksketoprofenu (Dexketoprofenum) w postaci deksketoprofenu z trometamolem.

Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), glicerolu distearynian,  hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol/PEG 400.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli: w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia bólu, zalecana dawka wynosi 12,5 mg (pół tabletki) co 4 do 6 godzin lub 25 mg (1 tabletka) co 8 godzin. Nie należy stosować całkowitej dawki dobowej większej niż 75 mg (3 tabletki).  Tabletki można podzielić na równe dawki.

Tabletkę należy połknąć, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody).

Działanie

Deksketoprofen z trometamolem  jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wskazania

Metafen Dexketoprofen  stosowany jest w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zębów.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na deksketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników oraz na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Stosowanie jest przeciwwskazane w przypadku występowania u pacjenta reakcji nadwrażliwości po podaniu leków z grupy NLPZ, reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych podczas stosowania ketoprofenu. Choroby i stany wykluczające zastosowanie:  choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z żołądka lub jelit (aktywne lub w przeszłości),  przewlekłe zaburzenia trawienne (np. niestrawność, zgaga), choroby jelit przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego),  ciężka niewydolność serca, umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności nerek lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby,  skłonność do krwawień lub zaburzenia krzepnięcia, odwodnienie.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi wysypka skórna lub jakikolwiek ubytek błon śluzowych wewnątrz ust lub na narządach płciowych, lub jakiekolwiek objawy alergii.

Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób): nudności i (lub) wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność (dyspepsja).

Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób): uczucie wirowania, zawroty głowy, senność, zaburzenia snu, nerwowość, bóle głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, choroby żołądka, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia z oddawaniem gazów, wysypka, zmęczenie, ból, odczuwanie gorączki i dreszczy, złe samopoczucie.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 osób): choroba wrzodowa żołądka, krwawienie lub perforacja wrzodu trawiennego (które może objawiać się krwawymi wymiotami lub czarnymi stolcami), omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zwolnienie częstości oddechów, gromadzenie wody w kończynach i obrzęki obwodowe (np. spuchnięte kostki), obrzęk krtani, utrata apetytu (jadłowstręt), nieprawidłowe czucie, swędząca wysypka, trądzik, zwiększona potliwość, ból pleców, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia gruczołu krokowego, nieprawidłowe wskaźniki czynności wątroby (testy krwi), uszkodzenie komórek wątroby (zapalenie wątroby), ostra niewydolność nerek.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób): reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego), owrzodzenie skóry, warg, oczu i okolic narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella), obrzęk twarzy lub obrzęk warg i gardła (obrzęk naczynioruchowy), duszność spowodowana skurczem mięśni oddechowych (skurcz oskrzeli), krótki oddech, przyspieszony rytm serca, obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, nieostre widzenie, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości skóry i nadwrażliwość skóry na światło, świąd, choroby nerek, zmniejszona liczba białych krwinek (neutropenia), zmniejszona liczba płytek krwi (małopłytkowość).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Metafen Dexketoprofen  należy podawać ostrożnie pacjentom z alergią w wywiadzie,  w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C, w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Metafen Deksketoprofen może wchodzić w interakcje z: kwasem acetylosalicylowym, warfaryną, heparyną lub innymi lekami przeciwdziałającymi wystąpieniu zakrzepów, pochodnymi hydantoiny i fenytoiny stosowanymi w leczeniu padaczki, lekami moczopędnymi, lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń wirusowych, lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń bakteryjnych, digoksyną stosowaną w leczeniu przewlekłej niewydolności serca, lekami przeciwpłytkowymi stosowanymi w celu zmniejszenia agregacji płytek i tworzenia zakrzepów krwi, lekami stosowanymi w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pokarm może opóźniać wchłanianie leku, jednakże przyjmowanie tabletek z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dotyczących żołądka lub jelit. W przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek, np. co najmniej 30 minut przed posiłkiem, co umożliwi szybsze rozpoczęcie działania leku Metafen Dexketoprofen.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży i okresie karmienia piersią. Stosowanie leku w każdym etapie ciąży musi odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza.

Wpływ na płodność

Stosowanie deksketoprofenu może zaburzać płodność kobiet i nie jest zalecane u kobiet planujących ciążę. Należy rozważyć odstawienie deksketoprofenu z trometamolem u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub które są poddawane badaniom z powodu niepłodności.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy lub senności należy zachować ostrożność.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

  • Przyczyną pojawienia się bólu zęba przy nagryzaniu może być schorzenie miazgi, najczęściej jest to zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Bywa, że dolegliwości pojawiają się także przy ucisku i opukiwaniu. U pacjentów leczonych kanałowo z powodu zapalenia miazgi – pomimo jej usunięcia, opracowania i wypełnienia kanałów – pojawia się ból pozabiegowy. Innymi przyczynami bólu przy nagryzaniu mogą być: próchnica oraz choroby dziąseł i przyzębia. Jak sobie radzić z bólem?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij