×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jęczmień, gradówka – co robić?

Jęczmień to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Najpospolitszym jego powikłaniem jest przejście w postać przewlekłego, stwardniałego guzka, czyli w gradówkę. Leczenie ma wówczas charakter drobnego zabiegu chirurgicznego i  polega na nacięciu oraz wyłyżeczkowaniu zawartości po wykonaniu miejscowego znieczulenia.

Gruczoły Meiboma

Nasze powieki chronią gałkę oczną przed uszkodzeniami a także równomiernie rozprowadzają płyn łzowy po powierzchni gałki ocznej. Wiele problemów okulistycznych (w tym jęczmień i gradówka) wynika jednak z niewłaściwego funkcjonowania gruczołów, które znajdują się właśnie na powiekach. Jednym ze „sprawców” są gruczoły Meiboma, znajdujące się w tzw. tarczkach i zaliczane do zmodyfikowanych gruczołów łojowych. Ich rolą jest produkcja wydzieliny odpowiedzialnej m.in. za prawidłową budowę filmu łzowego (wydzielina gruczołów Meiboma tworzy najbardziej zewnętrzną jego warstwę). Niestety dość często ma miejsce zaczopowanie końcowych kanalików gruczołów Meiboma zgęstniałą wydzieliną łojową zawierającą zrogowaciały materiał komórkowy oraz bakteryjne nadkażenie.

Jakie są wówczas objawy?

Pojawia się zaczerwienienie i bolesny obrzęk w obrębie tarczki. Powstała w ten sposób zmiana może się nawet przebić na zewnątrz przez skórę powieki. Do czynników ryzyka rozwoju jęczmienia, oprócz wspomnianej już dysfunkcji gruczołów Meiboma, zalicza się także przewlekłe zapalenie brzegów powiek oraz trądzik różowaty. Jęczmienie częściej występują również u chorujących na cukrzycę oraz u osób z łojotokowym zapaleniem skóry. Jęczmień może jednak przejść również w tzw. przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, które doprowadza do powstania gradówki.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Podstawą jest rozgrzewanie (głównie suche kompresy np. buteleczka z ciepłą wodą owinięta w jałowy gazik) i masaż. W ten sposób połączone zabiegi, wykonywane cierpliwie 3 razy na dobę przez około 15 minut, umożliwią opróżnienie zmiany. Skuteczność leczenia jęczmienia przez jego pocieranie obrączką ma niewiele wspólnego ze szlachetnym budulcem. Można to po prostu uzasadnić masażem, w trakcie którego dochodzi do odblokowania zamkniętych ujść gruczołów. Co jest istotne? Otóż masaż przeprowadzamy zawsze w kierunku ujścia gruczołów, czyli w powiece górnej z góry do dołu. Przed takim masażem starannie umyjmy dłonie, a do sporządzenia kompresu używajmy zawsze nowego, sterylnego gazika. Bardzo często jednak, mimo opisanych starań, wizyta u okulisty oraz zastosowanie miejscowego leku przeciwzapalnego i antybiotyku (zwłaszcza kiedy dołącza ropne zapalenie spojówek) okazuje się niezastąpione. Dodajmy także, że w trakcie zmagania z takimi zmianami należy bezwzględnie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych.

Powracające jęczmienie, gradówki… Czy możemy ich uniknąć?

W  zapobieganiu nawrotom jęczmienia przede wszystkim zwróćmy uwagę na staranne oczyszczanie brzegów powiek. W aptece dostępne są specjalne okulistyczne chusteczki lub płyn, którym możemy nasączać gaziki. Kiedy to nie przynosi efektów - nie bagatelizujmy problemu i poddajmy się wnikliwej diagnostyce okulistycznej.


Podziel się: