Jęczmień, gradówka – co robić?
Roman Wodowski

Jęczmień, gradówka – co robić?

Jęczmień to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Najpospolitszym jego powikłaniem jest przejście w postać przewlekłego, stwardniałego guzka, czyli w gradówkę. Leczenie ma wówczas charakter drobnego zabiegu chirurgicznego i  polega na nacięciu oraz wyłyżeczkowaniu zawartości po wykonaniu miejscowego znieczulenia.

Gruczoły Meiboma

Nasze powieki chronią gałkę oczną przed uszkodzeniami a także równomiernie rozprowadzają płyn łzowy po powierzchni gałki ocznej. Wiele problemów okulistycznych (w tym jęczmień i gradówka) wynika jednak z niewłaściwego funkcjonowania gruczołów, które znajdują się właśnie na powiekach. Jednym ze „sprawców” są gruczoły Meiboma, znajdujące się w tzw. tarczkach i zaliczane do zmodyfikowanych gruczołów łojowych. Ich rolą jest produkcja wydzieliny odpowiedzialnej m.in. za prawidłową budowę filmu łzowego (wydzielina gruczołów Meiboma tworzy najbardziej zewnętrzną jego warstwę). Niestety dość często ma miejsce zaczopowanie końcowych kanalików gruczołów Meiboma zgęstniałą wydzieliną łojową zawierającą zrogowaciały materiał komórkowy oraz bakteryjne nadkażenie.

Jakie są wówczas objawy?

Pojawia się zaczerwienienie i bolesny obrzęk w obrębie tarczki. Powstała w ten sposób zmiana może się nawet przebić na zewnątrz przez skórę powieki. Do czynników ryzyka rozwoju jęczmienia, oprócz wspomnianej już dysfunkcji gruczołów Meiboma, zalicza się także przewlekłe zapalenie brzegów powiek oraz trądzik różowaty. Jęczmienie częściej występują również u chorujących na cukrzycę oraz u osób z łojotokowym zapaleniem skóry. Jęczmień może jednak przejść również w tzw. przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, które doprowadza do powstania gradówki.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Podstawą jest rozgrzewanie (głównie suche kompresy np. buteleczka z ciepłą wodą owinięta w jałowy gazik) i masaż. W ten sposób połączone zabiegi, wykonywane cierpliwie 3 razy na dobę przez około 15 minut, umożliwią opróżnienie zmiany. Skuteczność leczenia jęczmienia przez jego pocieranie obrączką ma niewiele wspólnego ze szlachetnym budulcem. Można to po prostu uzasadnić masażem, w trakcie którego dochodzi do odblokowania zamkniętych ujść gruczołów. Co jest istotne? Otóż masaż przeprowadzamy zawsze w kierunku ujścia gruczołów, czyli w powiece górnej z góry do dołu. Przed takim masażem starannie umyjmy dłonie, a do sporządzenia kompresu używajmy zawsze nowego, sterylnego gazika. Bardzo często jednak, mimo opisanych starań, wizyta u okulisty oraz zastosowanie miejscowego leku przeciwzapalnego i antybiotyku (zwłaszcza kiedy dołącza ropne zapalenie spojówek) okazuje się niezastąpione. Dodajmy także, że w trakcie zmagania z takimi zmianami należy bezwzględnie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych.

Powracające jęczmienie, gradówki… Czy możemy ich uniknąć?

W  zapobieganiu nawrotom jęczmienia przede wszystkim zwróćmy uwagę na staranne oczyszczanie brzegów powiek. W aptece dostępne są specjalne okulistyczne chusteczki lub płyn, którym możemy nasączać gaziki. Kiedy to nie przynosi efektów - nie bagatelizujmy problemu i poddajmy się wnikliwej diagnostyce okulistycznej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym?

  Prawidłowe widzenie jest jednym z kluczowych elementów w efektywnym procesie edukacji dziecka. Tymczasem, okazuje się, że znaczna część dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To z kolei przekłada się na trudności z nauką, a nawet problemy wychowawcze. W przeciwieństwie do osób dorosłych z zaburzeniami widzenia, dzieci rzadko same zgłaszają tego typu problemy. Powody są prozaiczne - często nie są po prostu świadome, że można widzieć lepiej. Dlatego to rodzice powinni być szczególnie czujni. Oczywiście ważne jest nie tylko reagowanie na alarmujące sygnały, ale również profilaktyka…

 • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

  Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

 • Jaskra normalnego ciśnienia

  Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

 • Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny

  „Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?

 • Stymulacja wzroku niemowlaka

  Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?

 • Dbajmy o oczy latem

  Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij