Wizualiacja męt w oku na tle nieba z chmurami
Paulina Kłos-Wojtczak

Widzisz dziwne robaczki przed oczami? To męty w oku – czym są, skąd się biorą?

Męty w oku, opisywane między innymi jako latające muszki pojawiające się przed oczami to częsty problem zgłaszany w gabinetach okulistycznych. Przyczyną ich powstawania jest nagromadzenie w ciele szklistym skupisk włókien kolagenowych. O czym świadczy ta przypadłość? Jak można się jej pozbyć?

Szacuje się, że na całym świecie żyją miliony osób, które borykają się z problemem mętów w oku. Mogą pojawić się już w młodym wieku, nawet u kilkuletniego dziecka, czy niemowlaka. Przez pacjentów opisywane są jako ruchome robaczki, cienie, czarne plamki, a także niteczki. W większości przypadków zjawisko to nie jest groźne, jednak gdy w polu widzenia zaczyna ich przybywać, konieczna jest wizyta u okulisty.

Co to są męty w oku?

Męty w oku, a mówiąc bardziej precyzyjnie zmętnienie ciałka szklistego (myodesopsia) może powstawać już w życiu płodowym. Jednakże są to odosobnione przypadki, ponieważ ryzyko pojawienia się męt w oku, rośnie wraz z wiekiem. Jest to związane z naturalnymi procesami degeneracji siatkówki.

Latające robaczki, które od czasu do czasu pojawiają się polu widzenia, świadczą o zwyrodnieniu żelu ciałka szklistego, co zmienia jego architekturę. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się skupisk włókien kolagenowych, a to z kolei daje charakterystyczne zmętnienie obrazu. Jest to szczególnie widoczne, gdy patrzy się na jasne niebo lub białe powierzchnie np. śnieg.

Czy męty w oku mogą zniknąć? Na ogół wystarczy powodzić wzrokiem w górę, dół i na boki, a problem rozwiązuje się sam. Szybkie ruchy gałek ocznych powodują przesunięcie złogów w inne obszary ciała szklistego, co przestaje zaburzać pole widzenia.

Męty w oku – przyczyny ich powstawania

Czy męty w oku są niebezpieczne? Zazwyczaj nie, ponieważ są związane z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi w nim do nasilenia procesów rozpadu kolagenu, a także kwasu hialuronowego. Te i inne produkty metabolizmu rzucają cień na siatkówkę, co daje obraz mętów. Niemniej jednak pojawienie się mętów w oku jest czasami oznaką problemów ze zdrowiem. Szczególnie gdy jest ich w polu widzenia sporo, co utrudnia normalne funkcjonowanie, np. czytanie lub prowadzenie samochodu.

Do najczęstszych, patofizjologicznych przyczyn pojawienia się męt w oku zaliczają się:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • retinopatia cukrzycowa,
 • odwarstwienie siatkówki lub ciałka szklistego,
 • mechaniczne uszkodzenie gałki ocznej,
 • zanik tętnicy hialinowej (pojawia się już w życiu płodowym),
 • zapalenie błony naczyniowej lub nerwu wzrokowego.

Polecane dla Ciebie

Czy męty w oku powinno się leczyć?

Zmętnienie ciała szklistego, szczególnie w dużej ilości, może utrudnić codzienne funkcjonowanie, w tym takie czynności, jak czytanie, jazdę samochodem, czy też pracę przy komputerze. Na szczęście istnieją domowe sposoby na męty w oku, a także metody farmakologiczne. W groźniejszych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Leczenie męt w oku uzależnione jest bowiem od przyczyny, które je wywołała.

Domowe sposoby na męty w oku

Jeśli męty w oczach zaczynają być uciążliwą dolegliwością, warto w pierwszej kolejności wypróbować najprostszych metod. Mowa tutaj o ćwiczeniach gałek ocznych, którymi należy kilkakrotnie poruszać w różnych kierunkach.

Wyniki badań naukowych wykazały, że stosowanie witaminy C może być skutecznym wsparciem leczenia męt w oku. Jest to związane z tym, że kwas askorbinowy jest silnym antyoksydantem, który skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, a także hamuje glikację włókien kolagenowych.

Naturalne leczenie męt w oku polega również na użyciu kropel na bazie jodku potasu. Nie zawsze wykazują one jednak dużą skuteczność. Podkreślić należy, że zakraplanie gałki ocznej wodą utlenioną nie ma żadnych podstaw naukowych, a co za tym idzie, nie dowiedziono ich skuteczności w niwelowaniu tej dolegliwości.

Męty w oku – leczenie

Jak leczyć męty w oku metodami farmakologicznymi? Dokładny rodzaj leczenia musi być indywidualnie dobrany przez okulistę. Na podstawie badań optometrycznych, lekarz ocenia, jak blisko siatkówki zlokalizowane są złogi i jaka jest ich ilość. Aby móc uwidocznić maksymalną część obwodową siatkówki, konieczne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę.

Jakie leki i zioła na męty warto stosować? Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które można stosować profilaktycznie celem wzmocnienia narządu wzrokowego i opóźnienia procesów jego degeneracji. Zawierają one w składzie m.in. luteinę, taurynę i witaminę C. Są dostępne bez recepty.

Zabieg chirurgiczny na męty w oku

Witrektomia, inaczej wycięcie ciałka szklistego, zaliczane jest do najskuteczniejszych metod pozbywania się męt z gałek ocznych. Wykonuje się go z użyciem specjalistycznych sprzętów i mikroskopu. Pacjent w trakcie zabiegu poddany jest znieczuleniu ogólnemu. Co ważne, witrektomię można wykonać w ramach NFZ.

Witrektomię stosuje się wyłącznie w określonych przypadkach, ponieważ związane są z nią możliwe powikłania, w tym zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, czy też infekcje bakteryjne.

Istnieje także laserowa metoda rozpuszczania męt w oku i nosi nazwę witreolizy YAG. Wiązka lasera doprowadza do dosłownego wyparowania zmętnień, co daje natychmiastowy efekt.

 1. M. Kubiaczyk, Męty w ciele szklistym, „Przegląd Okulistyczny”, nr 3(47), 2012.
 2. A. Nowosielska, Witrektomia – nowe wskazania do techniki operacyjnej, „Ophthatherapy”, nr 3(11), 2016.
 3. P. Sobolewski, Witreoliza i zwyrodnienie ciała szklistego – zapobieganie, leczenie i rozpoznawanie, „Okulistyka po Dyplomie”, nr 01, 2015.
 4. I. Yadav, S.D. Purohit, H. Singh i in., Vitreous substitutes: An overview of the properties, importance, and development, „Journal of biomedical materials research”, nr 109(8), 2021.
 5. Czym są męty i jakie są ich przyczyny?, „leczeniemetow.pl” [online], https://leczeniemetow.pl/czym-sa-mety-i-jakie-sa-ich-przyczyny [dostęp 22.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie

  Woda w kolanie to większa ilość płynu stawowego, który pojawia się z różnych powodów, głównie na skutek stanu zapalnego lub przeciążenia. Stan ten objawia się obrzękiem, bólem i sztywnością stawu kolanowego. Jak zatem leczyć wodę w kolanie? Czy istnieją na tę przypadłość skuteczne domowe sposoby? Podpowiadamy.

 • Liszaj twardzinowy – co to jest, przyczyny, objawy

  Liszaj twardzinowy to schorzenie narządów płciowych, które dotyka przede wszystkim młode kobiety wchodzące w okres dojrzewania, jak również panie, u których rozpoczyna się menopauza. Dowiedz się, z czego wynika ta choroba, na którą zapadają również mężczyźni, oraz w jaki sposób sobie z nią radzić.  

 • Pęcherzowe oddzielanie się naskórka

  Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to grupa chorób pęcherzowych o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym, która charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy samoistnie lub po niewielkim urazie. Zwiększona wrażliwość skóry oraz tendencja do powstawania pęcherzy związana jest ze zmianami w budowie cząsteczek adhezyjnych lub białek strukturalnych, od których zależą prawidłowe połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem.

 • Złamanie trójkostkowe – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

  Złamanie trójkostkowe należy do jednego z najrzadszych i najrozleglejszych urazów. To złożona kontuzja stawu skokowego, w której dochodzi do złamania trzech struktur. Mogą mu towarzyszyć także zwichnięcie kostki czy zerwanie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego. Co zatem powoduje złamanie trójkostkowe? Jak je rozpoznać i leczyć?

 • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

  Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyn kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

 • Zatrucie alkoholem – objawy i leczenie

  Zatrucie alkoholem jest stanem zagrożenia życia i występuje przy spożyciu zbyt dużej ilości etanolu lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Ze względu na to, że zarówno etanol, jak i metanol czy propanol wyglądają, smakują i pachną podobnie do zatrucia może dojść nawet przez pomyłkę. Co gorsze, objawy zatrucia alkoholem mogą przypominać oznaki zwykłego upojenia alkoholowego, co powoduje, że osoby zatrute otrzymują pomoc zbyt późno.

 • Kolor, wygląd i zapach stolca – co mogą powiedzieć o naszym zdrowiu?

  Stolec to ważny wskaźnik diagnostyczny. Zmiany w jego kolorze, konsystencji czy zapachu mogą być wynikiem zarówno diety, jak i poważnych chorób oraz zaburzeń w naszym organizmie. Jak zatem wygląda prawidłowy kał? Które odstępstwa od normy powinny na zaniepokoić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij