Widzisz dziwne robaczki przed oczami? To męty w oku – czym są, skąd się biorą?
Męty w oku, opisywane między innymi jako latające muszki pojawiające się przed oczami to częsty problem zgłaszany w gabinetach okulistycznych. Przyczyną ich powstawania jest nagromadzenie w ciele szklistym skupisk włókien kolagenowych. O czym świadczy ta przypadłość? Jak można się jej pozbyć?
Szacuje się, że na całym świecie żyją miliony osób, które borykają się z problemem mętów w oku. Mogą pojawić się już w młodym wieku, nawet u kilkuletniego dziecka, czy niemowlaka. Przez pacjentów opisywane są jako ruchome robaczki, cienie, czarne plamki, a także niteczki. W większości przypadków zjawisko to nie jest groźne, jednak gdy w polu widzenia zaczyna ich przybywać, konieczna jest wizyta u okulisty.
Co to są męty w oku?
Męty w oku, a mówiąc bardziej precyzyjnie zmętnienie ciałka szklistego (myodesopsia) może powstawać już w życiu płodowym. Jednakże są to odosobnione przypadki, ponieważ ryzyko pojawienia się męt w oku, rośnie wraz z wiekiem. Jest to związane z naturalnymi procesami degeneracji siatkówki.
Latające robaczki, które od czasu do czasu pojawiają się polu widzenia, świadczą o zwyrodnieniu żelu ciałka szklistego, co zmienia jego architekturę. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się skupisk włókien kolagenowych, a to z kolei daje charakterystyczne zmętnienie obrazu. Jest to szczególnie widoczne, gdy patrzy się na jasne niebo lub białe powierzchnie np. śnieg.
Męty w oku – przyczyny ich powstawania
Czy męty w oku są niebezpieczne? Zazwyczaj nie, ponieważ są związane z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi w nim do nasilenia procesów rozpadu kolagenu, a także kwasu hialuronowego. Te i inne produkty metabolizmu rzucają cień na siatkówkę, co daje obraz mętów. Niemniej jednak pojawienie się mętów w oku jest czasami oznaką problemów ze zdrowiem. Szczególnie gdy jest ich w polu widzenia sporo, co utrudnia normalne funkcjonowanie, np. czytanie lub prowadzenie samochodu.
Do najczęstszych, patofizjologicznych przyczyn pojawienia się męt w oku zaliczają się:
- nadciśnienie tętnicze,
- retinopatia cukrzycowa,
- odwarstwienie siatkówki lub ciałka szklistego,
- mechaniczne uszkodzenie gałki ocznej,
- zanik tętnicy hialinowej (pojawia się już w życiu płodowym),
- zapalenie błony naczyniowej lub nerwu wzrokowego.
Czy męty w oku powinno się leczyć?
Zmętnienie ciała szklistego, szczególnie w dużej ilości, może utrudnić codzienne funkcjonowanie, w tym takie czynności, jak czytanie, jazdę samochodem, czy też pracę przy komputerze. Na szczęście istnieją domowe sposoby na męty w oku, a także metody farmakologiczne. W groźniejszych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Leczenie męt w oku uzależnione jest bowiem od przyczyny, które je wywołała.
Domowe sposoby na męty w oku
Jeśli męty w oczach zaczynają być uciążliwą dolegliwością, warto w pierwszej kolejności wypróbować najprostszych metod. Mowa tutaj o ćwiczeniach gałek ocznych, którymi należy kilkakrotnie poruszać w różnych kierunkach.
Naturalne leczenie męt w oku polega również na użyciu kropel na bazie jodku potasu. Nie zawsze wykazują one jednak dużą skuteczność. Podkreślić należy, że zakraplanie gałki ocznej wodą utlenioną nie ma żadnych podstaw naukowych, a co za tym idzie, nie dowiedziono ich skuteczności w niwelowaniu tej dolegliwości.
Męty w oku – leczenie
Jak leczyć męty w oku metodami farmakologicznymi? Dokładny rodzaj leczenia musi być indywidualnie dobrany przez okulistę. Na podstawie badań optometrycznych, lekarz ocenia, jak blisko siatkówki zlokalizowane są złogi i jaka jest ich ilość. Aby móc uwidocznić maksymalną część obwodową siatkówki, konieczne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę.
Jakie leki i zioła na męty warto stosować? Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które można stosować profilaktycznie celem wzmocnienia narządu wzrokowego i opóźnienia procesów jego degeneracji. Zawierają one w składzie m.in. luteinę, taurynę i witaminę C. Są dostępne bez recepty.
Zabieg chirurgiczny na męty w oku
Witrektomia, inaczej wycięcie ciałka szklistego, zaliczane jest do najskuteczniejszych metod pozbywania się męt z gałek ocznych. Wykonuje się go z użyciem specjalistycznych sprzętów i mikroskopu. Pacjent w trakcie zabiegu poddany jest znieczuleniu ogólnemu. Co ważne, witrektomię można wykonać w ramach NFZ.
Istnieje także laserowa metoda rozpuszczania męt w oku i nosi nazwę witreolizy YAG. Wiązka lasera doprowadza do dosłownego wyparowania zmętnień, co daje natychmiastowy efekt.