Podwójne widzenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny, leczenie

Podwójne widzenie, inaczej diplopia, jest objawem mogącym sygnalizować występowanie kilku poważnych chorób. Może pojawiać się w jednej lub w obu gałkach ocznych. Jak ją rozpoznać? O czym świadczy? Czy dolegliwości można się szybko pozbyć?

Prawidłowe widzenie polega na jednoczesnym, pojedynczym postrzeganiu tego samego przedmiotu przez obie gałki oczne. Jest to możliwe, ponieważ obraz pada na korespondujące ze sobą plamki żółte znajdujące się na siatkówkach obu oczu. W większości przypadków podwójne widzenie jest zjawiskiem fizjologicznym, które występuje u zdrowych osób. Jest to jednak chwilowe i po kilku sekundach, gdy wzrok skupi się na jednym przedmiocie, widzi się dany obiekt jako pojedynczy.

Diplopia – co to jest?

Diplopia patologiczna może być jedno- lub dwuoczna. Tę pierwszą obserwuje się znacznie rzadziej i najczęściej jest związana z astygmatyzmem i zaćmą. Ta druga z kolei obejmuje upośledzenie funkcji jednego lub kilku mięśni zewnątrzgałkowych. Wówczas plamki żółte w obu oczach nie korespondują ze sobą, przez co obrazy powstające w lewej i prawej gałce powstają w sposób niezależny od siebie.

Diplopia to dolegliwość interdyscyplinarna, której diagnostyka musi obejmować wizyty u wielu specjalistów, w tym neurologa, okulisty, chirurga i internisty.

Podwójne widzenie – przyczyny. Jaka jest przyczyna podwójnego widzenia?

Podwójne widzenie jest objawem innych schorzeń, zwykle o charakterze okulistycznym lub neurologicznym. Do najczęstszych przyczyn diplopii zalicza się:

Czy stres może być przyczyną podwójnego widzenia? Jak się okazuje, nadmierne stężenie hormonu stresu, czyli kortyzolu, może powodować zaburzenia odbierania obrazów. Jest to spowodowane upośledzeniem równowagi między pracą autonomicznego układu nerwowego i systemu naczyniowego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do gałki ocznej.

Zaburzenia widzenia, w tym diplopia, mogą również pojawić się jako powikłanie po COVID-19. Wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku, które pojawiają się po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, powinny być niezwłocznie skonsultowane z okulistą.

Diplopia to nie tylko podwójne widzenie. Pacjenci, którzy doświadczyli podwójnego widzenia, uskarżają się również na zawroty głowy, nudności, opadanie powieki, a także na ból głowy i w okolicach skroni.

Rozpoznanie diplopii nie należy do najłatwiejszych. Musi obejmować nie tylko szczegółowy wywiad lekarski (pod uwagę bierze się m.in. okoliczności pojawienia się zaburzenia, porę dnia, występowanie chorób towarzyszących), ale również wykonanie wielu badań. Do pomocnych narzędzi diagnostycznych zalicza się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Powiązane produkty

Czy da się wyleczyć podwójne widzenie?

Im wcześniej rozpozna się przyczynę podwójnego widzenia, tym lepiej. Od tego zależy bowiem skuteczność wprowadzonego leczenia. A sposobów na leczenie diplopii jest kilka.

Leczenie diplopii może obejmować:

  • operację – np. w przypadku porażenia mięśnia gałkoruchowego,
  • zastosowanie okularów pryzmatycznych – powodują przesunięcie obrazu na plamkę żółtą siatkówki,
  • podanie toksyny botulinowej A – częste w przypadku zeza,
  • podawanie leków doustnych, insuliny itp. – ich celem jest ustabilizowanie objawów choroby przewlekłej. W przypadku cukrzycy chodzi o uregulowanie poziomu glukozy we krwi.
Należy pamiętać, że zarówno leczenie operacyjne, jak i farmakologiczne nie od razu przyczynia się do ustania podwójnego widzenia. Zjawisko to może ustępować stopniowo przez okres kilku miesięcy, co pacjent może zaobserwować poprzez zmniejszenie częstotliwości i stopnia nasilenia diplopii. Chory musi ponadto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty.

Co oznacza podwójne widzenie w jednym oku?

Podwójne widzenie w jednym oku odnotowuje się znacznie rzadziej niż w obu gałkach ocznych. Uciążliwe objawy najczęściej znikają po zasłonięciu chorego oka. Jest to związane z anatomicznymi zmianami na rogówce. Mogą one rozwinąć się na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Znacznie rzadziej podwójne widzenie w jednym oku jest następstwem poważnych chorób umysłowych.

  1. D. A. Iliescu, C.M. Timaru, N. Alexe i in., Management of diplopia, „Romanian Journal of Ophthalmology”, nr 3 2017.
  2. M. Kolenda-Parakiel i M. Misiuk-Hojło, Okulistyczna diagnostyka diplopii, „Polski Przegląd Neurologiczny”, nr 3 2009.
  3. P. Loba i A. J. Ordon, Diagnostyka diplopii, „Neurologia po Dyplomie”, nr 2 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij