Podwójne widzenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny, leczenie

Podwójne widzenie, inaczej diplopia, jest objawem mogącym sygnalizować występowanie kilku poważnych chorób. Może pojawiać się w jednej lub w obu gałkach ocznych. Jak ją rozpoznać? O czym świadczy? Czy dolegliwości można się szybko pozbyć?

Prawidłowe widzenie polega na jednoczesnym, pojedynczym postrzeganiu tego samego przedmiotu przez obie gałki oczne. Jest to możliwe, ponieważ obraz pada na korespondujące ze sobą plamki żółte znajdujące się na siatkówkach obu oczu. W większości przypadków podwójne widzenie jest zjawiskiem fizjologicznym, które występuje u zdrowych osób. Jest to jednak chwilowe i po kilku sekundach, gdy wzrok skupi się na jednym przedmiocie, widzi się dany obiekt jako pojedynczy.

Diplopia – co to jest?

Diplopia patologiczna może być jedno- lub dwuoczna. Tę pierwszą obserwuje się znacznie rzadziej i najczęściej jest związana z astygmatyzmem i zaćmą. Ta druga z kolei obejmuje upośledzenie funkcji jednego lub kilku mięśni zewnątrzgałkowych. Wówczas plamki żółte w obu oczach nie korespondują ze sobą, przez co obrazy powstające w lewej i prawej gałce powstają w sposób niezależny od siebie.

Diplopia to dolegliwość interdyscyplinarna, której diagnostyka musi obejmować wizyty u wielu specjalistów, w tym neurologa, okulisty, chirurga i internisty.

Podwójne widzenie – przyczyny. Jaka jest przyczyna podwójnego widzenia?

Podwójne widzenie jest objawem innych schorzeń, zwykle o charakterze okulistycznym lub neurologicznym. Do najczęstszych przyczyn diplopii zalicza się:

Czy stres może być przyczyną podwójnego widzenia? Jak się okazuje, nadmierne stężenie hormonu stresu, czyli kortyzolu, może powodować zaburzenia odbierania obrazów. Jest to spowodowane upośledzeniem równowagi między pracą autonomicznego układu nerwowego i systemu naczyniowego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do gałki ocznej.

Zaburzenia widzenia, w tym diplopia, mogą również pojawić się jako powikłanie po COVID-19. Wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku, które pojawiają się po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, powinny być niezwłocznie skonsultowane z okulistą.

Diplopia to nie tylko podwójne widzenie. Pacjenci, którzy doświadczyli podwójnego widzenia, uskarżają się również na zawroty głowy, nudności, opadanie powieki, a także na ból głowy i w okolicach skroni.

Rozpoznanie diplopii nie należy do najłatwiejszych. Musi obejmować nie tylko szczegółowy wywiad lekarski (pod uwagę bierze się m.in. okoliczności pojawienia się zaburzenia, porę dnia, występowanie chorób towarzyszących), ale również wykonanie wielu badań. Do pomocnych narzędzi diagnostycznych zalicza się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Powiązane produkty

Czy da się wyleczyć podwójne widzenie?

Im wcześniej rozpozna się przyczynę podwójnego widzenia, tym lepiej. Od tego zależy bowiem skuteczność wprowadzonego leczenia. A sposobów na leczenie diplopii jest kilka.

Leczenie diplopii może obejmować:

  • operację – np. w przypadku porażenia mięśnia gałkoruchowego,
  • zastosowanie okularów pryzmatycznych – powodują przesunięcie obrazu na plamkę żółtą siatkówki,
  • podanie toksyny botulinowej A – częste w przypadku zeza,
  • podawanie leków doustnych, insuliny itp. – ich celem jest ustabilizowanie objawów choroby przewlekłej. W przypadku cukrzycy chodzi o uregulowanie poziomu glukozy we krwi.
Należy pamiętać, że zarówno leczenie operacyjne, jak i farmakologiczne nie od razu przyczynia się do ustania podwójnego widzenia. Zjawisko to może ustępować stopniowo przez okres kilku miesięcy, co pacjent może zaobserwować poprzez zmniejszenie częstotliwości i stopnia nasilenia diplopii. Chory musi ponadto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty.

Co oznacza podwójne widzenie w jednym oku?

Podwójne widzenie w jednym oku odnotowuje się znacznie rzadziej niż w obu gałkach ocznych. Uciążliwe objawy najczęściej znikają po zasłonięciu chorego oka. Jest to związane z anatomicznymi zmianami na rogówce. Mogą one rozwinąć się na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Znacznie rzadziej podwójne widzenie w jednym oku jest następstwem poważnych chorób umysłowych.

  1. D. A. Iliescu, C.M. Timaru, N. Alexe i in., Management of diplopia, „Romanian Journal of Ophthalmology”, nr 3 2017.
  2. M. Kolenda-Parakiel i M. Misiuk-Hojło, Okulistyczna diagnostyka diplopii, „Polski Przegląd Neurologiczny”, nr 3 2009.
  3. P. Loba i A. J. Ordon, Diagnostyka diplopii, „Neurologia po Dyplomie”, nr 2 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl