Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?
Julia Krupińska

Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?

Krople zwane sztucznymi łzami to pierwsza pomoc, po jaką sięgamy, gdy mamy przemęczone oczy. Ale czy dobrze je wybieramy i stosujemy? Poznajmy różne sposoby na radzenie sobie z suchością oczu każdego dnia.

Suchość oczu – przyczyny

Jeśli w tej chwili patrzysz na ekran komputera lub innego urządzenia, czytając ten artykuł, rośnie ryzyko, że pojawią się u Ciebie objawy zmęczenia wzroku bądź zespołu suchego oka. Monitory sprzętów elektronicznych z racji tego, że ustawione są blisko i emitują intensywne światło, wysuszają powierzchnię oczu i narażają wzrok na intensywniejszą niż zwykle pracę. Wpatrując się w ekran, rzadziej mrugamy, dlatego oko nie jest wystarczająco chronione przez film łzowy. Ale ekran to nie jedyny, choć bardzo częsty w zaawansowanym technologicznie świecie, winowajca zmęczonych, podrażnionych i suchych oczu.

Przyczyny suchości oczu:

  • Przemęczenie wzroku pojawia się, gdy długo wpatrujemy się w odległy obiekt, jak podczas jazdy samochodem, bardziej więc narażeni na suchość i podrażnienia są np. kierowcy. Dodatkowo na wzrok kierowcy mogą mieć niekorzystny wpływ inne czynniki: odbijające się od maski czy asfaltu promienie słoneczne, światło z deski rozdzielczej podczas nocnej jazdy czy wytężanie wzroku w trudniejszych warunkach.
  • Przemęczenie wzroku pojawia się również wtedy, gdy pracujemy w słabo oświetlonym pomieszczeniu lub mamy źle dobrane okulary. Sporą grupą skarżących się na suchość i podrażnienie oczu są osoby, które noszą soczewki – statystyki pokazują, że problem dotyczy co drugiego właściciela szkieł kontaktowych.
  • Przyczyny suchości oczu mogą tkwić w chorobach ogólnoustrojowych, głównie autoimmunologicznych, takich jak zespół Sjögrena (dochodzi w nim do uszkodzenia komórek ślinianek i gruczołów łzowych) oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Może pojawić się u osób z chorą tarczycą bądź pacjentów z cukrzycą.
  • Niekorzystny wpływ mają także dym (w tym papierosowy), chemikalia, suche powietrze, klimatyzacja, zmiany hormonalne w czasie menopauzy oraz dieta uboga w składniki niezbędne do prawidłowego działania oka, takie jak witaminy A, E i C, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), karotenoidy, cynk i selen.
Warto również zwrócić uwagę na produkty lecznicze, które przyjmujemy. Niektóre krople i maści do oczu, leki na depresję, nadciśnienie, retinoidy, moczopędne, nasenne, przeciwhistaminowe oraz środki antykoncepcyjne mogą powodować objawy suchego oka.

Pierwsze kroki, gdy pieką oczy

Leczenie dolegliwości związanych z podrażnieniem i suchością oczu zależy od przyczyny. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest udanie się do specjalisty. Okazuje się, że objawy związane z suchym okiem są jedną z głównych przyczyn wizyt u okulisty, a leczenie często w takich przypadkach bywa przewlekłe.

Zastanówmy się czy powietrze w naszym domu nie jest za suche albo książka, którą właśnie czytamy, wciągnęła nas na tyle, że niemal zapomnieliśmy o mruganiu? Pomyślmy o codziennych nawykach, bo to one odpowiadają za problemy z oczami, a być może da się je poprawić lub wyeliminować. Unikajmy kontaktu z drażniącymi substancjami i dbajmy o dietę bogatą w witaminy antyoksydacyjne oraz inne składniki dobre dla oczu. Czasem jednak nie obejdzie się bez wizyty u okulisty – nie warto z nią zwlekać.

Powiązane produkty

Krople na suche oraz zmęczone oczy

Film łzowy składa się z trzech warstw: śluzowej, wodnej i lipidowej – każda ma swoje zadanie, a jakiekolwiek zakłócenie mechanizmu działania może powodować wysychanie oka oraz podrażnienia. Źródłem dolegliwości jest niewystarczająca ilość produkowanych łez lub złej jakości film łzowy, w związku z czym w codziennym nawilżaniu i łagodzeniu podrażnień doskonale sprawdzą się krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.

Są to preparaty dostępne bez recepty, głównie w postaci kropel, które zawierają substancje „udające” naturalne łzy. W ich skład wchodzi najczęściej kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu) – polimer wytwarzany w organizmie człowieka, występujący również w płynie łzowym – związek polecany przez okulistów ze względu na swoje właściwości. Dzięki prawidłowej lepkości dobrze przylega do oka i długotrwale je nawilża. Ponadto kwas hialuronowy pozwala szybciej regenerować się podrażnionym oczom.

W roli sztucznych łez mógłby sprawdzić się tańszy środek, roztwór soli fizjologicznej, jednak w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie posiada właściwości utrzymujących go dłużej na powierzchni oka. Szybko wymywany z rogówki nie zapewnia długotrwałej ochrony.

Bardzo ważne, aby wybierać krople bez konserwantów. Ich obecność może przynosić odwrotny skutek, podrażniając dodatkowo oko. Trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu preparatu, co najmniej cztery razy dziennie oraz o przestrzeganiu zaleceń producenta zawartych w ulotce, czyli np. zużywaniu opakowania w określonym czasie. Sztuczne łzy warto stosować podczas noszenia szkieł kontaktowych, pamiętając, że niektóre substancje w nich zawarte mogą uszkodzić tworzywo soczewki. Podstawą jest informacja zawarta w ulotce dołączona do opakowania produktu.

Gimnastyka dla zmęczonych oczu

Nasze oczy nie znoszą wpatrywania się przez długi czas w jeden bliski obiekt. Dotyczy to osób pracujących przy komputerze i intensywnie czytających książki. Dlatego pomiędzy jedną a drugą kawą powinniśmy kilkukrotnie, chociaż co 10 minut, odwracać wzrok i spoglądać w punkt oddalony przynajmniej o 6 metrów. Ten prosty zabieg pozwoli odprężyć się oczom.

Inne ćwiczenie, najlepiej robić je co godzinę, polega na rozluźnieniu ramion oraz szyi i wpatrywaniu się na przemian w punkt znajdujący się blisko i daleko – jeśli mamy możliwość, spójrzmy przez okno na linię horyzontu i chwilę prześledźmy wzrokiem jego zarys. Następnie, utrzymując głowę w tym samym miejscu, skierujmy wzrok maksymalnie w prawo, w lewo, do góry i na dół.

Kompresy ziołowe na zmęczone i podrażnione oczy

Wprawdzie nie ma dowodów, by zioła likwidowały problem suchych oczu, ale z pewnością mogą być pomocne w łagodzeniu objawów. Warto pamiętać, że zioła zwykle zawierają garbniki, które mogą podrażnić wrażliwsze oczy.

Właściwości kojące mają m.in. świetlik, nagietek i rumianek (ten ostatni niekiedy uczula, wówczas nie należy go stosować). Najlepiej wykorzystać je w formie kompresów. W tym celu wystarczy zrobić mocny napar – 2 łyżeczki zioła zalać wrzątkiem, zaparzać 10-15 minut, następnie zmoczyć kawałki miękkiego materiału i pozostawić na zamkniętych powiekach co najmniej 10 minut.

Świetlik ma działanie przeciwzapalne i ściągające, zmniejsza obrzęk. Kwiaty nagietka łagodzą podrażnienia oczu. A rumianek działa przeciwzapalnie i łagodząco. Każda z tych roślin jest spotykana jako składnik dostępnych w aptekach preparatów na zmęczone oczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl