Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?
Julia Krupińska

Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?

Krople zwane sztucznymi łzami to pierwsza pomoc, po jaką sięgamy, gdy mamy przemęczone oczy. Ale czy dobrze je wybieramy i stosujemy? Poznajmy różne sposoby na radzenie sobie z suchością oczu każdego dnia.

Suchość oczu – przyczyny

Jeśli w tej chwili patrzysz na ekran komputera lub innego urządzenia, czytając ten artykuł, rośnie ryzyko, że pojawią się u Ciebie objawy zmęczenia wzroku bądź zespołu suchego oka. Monitory sprzętów elektronicznych z racji tego, że ustawione są blisko i emitują intensywne światło, wysuszają powierzchnię oczu i narażają wzrok na intensywniejszą niż zwykle pracę. Wpatrując się w ekran, rzadziej mrugamy, dlatego oko nie jest wystarczająco chronione przez film łzowy. Ale ekran to nie jedyny, choć bardzo częsty w zaawansowanym technologicznie świecie, winowajca zmęczonych, podrażnionych i suchych oczu.

Przyczyny suchości oczu:

  • Przemęczenie wzroku pojawia się, gdy długo wpatrujemy się w odległy obiekt, jak podczas jazdy samochodem, bardziej więc narażeni na suchość i podrażnienia są np. kierowcy. Dodatkowo na wzrok kierowcy mogą mieć niekorzystny wpływ inne czynniki: odbijające się od maski czy asfaltu promienie słoneczne, światło z deski rozdzielczej podczas nocnej jazdy czy wytężanie wzroku w trudniejszych warunkach.
  • Przemęczenie wzroku pojawia się również wtedy, gdy pracujemy w słabo oświetlonym pomieszczeniu lub mamy źle dobrane okulary. Sporą grupą skarżących się na suchość i podrażnienie oczu są osoby, które noszą soczewki – statystyki pokazują, że problem dotyczy co drugiego właściciela szkieł kontaktowych.
  • Przyczyny suchości oczu mogą tkwić w chorobach ogólnoustrojowych, głównie autoimmunologicznych, takich jak zespół Sjögrena (dochodzi w nim do uszkodzenia komórek ślinianek i gruczołów łzowych) oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Może pojawić się u osób z chorą tarczycą bądź pacjentów z cukrzycą.
  • Niekorzystny wpływ mają także dym (w tym papierosowy), chemikalia, suche powietrze, klimatyzacja, zmiany hormonalne w czasie menopauzy oraz dieta uboga w składniki niezbędne do prawidłowego działania oka, takie jak witaminy A, E i C, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), karotenoidy, cynk i selen.
Warto również zwrócić uwagę na produkty lecznicze, które przyjmujemy. Niektóre krople i maści do oczu, leki na depresję, nadciśnienie, retinoidy, moczopędne, nasenne, przeciwhistaminowe oraz środki antykoncepcyjne mogą powodować objawy suchego oka.

Pierwsze kroki, gdy pieką oczy

Leczenie dolegliwości związanych z podrażnieniem i suchością oczu zależy od przyczyny. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest udanie się do specjalisty. Okazuje się, że objawy związane z suchym okiem są jedną z głównych przyczyn wizyt u okulisty, a leczenie często w takich przypadkach bywa przewlekłe.

Zastanówmy się czy powietrze w naszym domu nie jest za suche albo książka, którą właśnie czytamy, wciągnęła nas na tyle, że niemal zapomnieliśmy o mruganiu? Pomyślmy o codziennych nawykach, bo to one odpowiadają za problemy z oczami, a być może da się je poprawić lub wyeliminować. Unikajmy kontaktu z drażniącymi substancjami i dbajmy o dietę bogatą w witaminy antyoksydacyjne oraz inne składniki dobre dla oczu. Czasem jednak nie obejdzie się bez wizyty u okulisty – nie warto z nią zwlekać.

Powiązane produkty

Krople na suche oraz zmęczone oczy

Film łzowy składa się z trzech warstw: śluzowej, wodnej i lipidowej – każda ma swoje zadanie, a jakiekolwiek zakłócenie mechanizmu działania może powodować wysychanie oka oraz podrażnienia. Źródłem dolegliwości jest niewystarczająca ilość produkowanych łez lub złej jakości film łzowy, w związku z czym w codziennym nawilżaniu i łagodzeniu podrażnień doskonale sprawdzą się krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.

Są to preparaty dostępne bez recepty, głównie w postaci kropel, które zawierają substancje „udające” naturalne łzy. W ich skład wchodzi najczęściej kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu) – polimer wytwarzany w organizmie człowieka, występujący również w płynie łzowym – związek polecany przez okulistów ze względu na swoje właściwości. Dzięki prawidłowej lepkości dobrze przylega do oka i długotrwale je nawilża. Ponadto kwas hialuronowy pozwala szybciej regenerować się podrażnionym oczom.

W roli sztucznych łez mógłby sprawdzić się tańszy środek, roztwór soli fizjologicznej, jednak w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie posiada właściwości utrzymujących go dłużej na powierzchni oka. Szybko wymywany z rogówki nie zapewnia długotrwałej ochrony.

Bardzo ważne, aby wybierać krople bez konserwantów. Ich obecność może przynosić odwrotny skutek, podrażniając dodatkowo oko. Trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu preparatu, co najmniej cztery razy dziennie oraz o przestrzeganiu zaleceń producenta zawartych w ulotce, czyli np. zużywaniu opakowania w określonym czasie. Sztuczne łzy warto stosować podczas noszenia szkieł kontaktowych, pamiętając, że niektóre substancje w nich zawarte mogą uszkodzić tworzywo soczewki. Podstawą jest informacja zawarta w ulotce dołączona do opakowania produktu.

Gimnastyka dla zmęczonych oczu

Nasze oczy nie znoszą wpatrywania się przez długi czas w jeden bliski obiekt. Dotyczy to osób pracujących przy komputerze i intensywnie czytających książki. Dlatego pomiędzy jedną a drugą kawą powinniśmy kilkukrotnie, chociaż co 10 minut, odwracać wzrok i spoglądać w punkt oddalony przynajmniej o 6 metrów. Ten prosty zabieg pozwoli odprężyć się oczom.

Inne ćwiczenie, najlepiej robić je co godzinę, polega na rozluźnieniu ramion oraz szyi i wpatrywaniu się na przemian w punkt znajdujący się blisko i daleko – jeśli mamy możliwość, spójrzmy przez okno na linię horyzontu i chwilę prześledźmy wzrokiem jego zarys. Następnie, utrzymując głowę w tym samym miejscu, skierujmy wzrok maksymalnie w prawo, w lewo, do góry i na dół.

Kompresy ziołowe na zmęczone i podrażnione oczy

Wprawdzie nie ma dowodów, by zioła likwidowały problem suchych oczu, ale z pewnością mogą być pomocne w łagodzeniu objawów. Warto pamiętać, że zioła zwykle zawierają garbniki, które mogą podrażnić wrażliwsze oczy.

Właściwości kojące mają m.in. świetlik, nagietek i rumianek (ten ostatni niekiedy uczula, wówczas nie należy go stosować). Najlepiej wykorzystać je w formie kompresów. W tym celu wystarczy zrobić mocny napar – 2 łyżeczki zioła zalać wrzątkiem, zaparzać 10-15 minut, następnie zmoczyć kawałki miękkiego materiału i pozostawić na zamkniętych powiekach co najmniej 10 minut.

Świetlik ma działanie przeciwzapalne i ściągające, zmniejsza obrzęk. Kwiaty nagietka łagodzą podrażnienia oczu. A rumianek działa przeciwzapalnie i łagodząco. Każda z tych roślin jest spotykana jako składnik dostępnych w aptekach preparatów na zmęczone oczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij