Sercowcy w czasie upałów
Anna Posmykiewicz

Sercowcy w czasie upałów

Lato to czas, kiedy ludzie cierpiący z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego powinni bardzo uważać. W okresie upałów bowiem pacjenci z chorobami układu krążenia skarżą się na gorsze samopoczucie, bardzo często wymagają także hospitalizacji . Aby zmniejszyć uciążliwe skutki wysokich temperatur pacjenci tacy powinni przestrzegać kilku prostych reguł.

Przede wszystkim powinni regularnie przyjmować wszystkie zalecone leki. Jeśli pomimo stosowanej kuracji będą czuć się gorzej, muszą bezwzględnie jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który postara się tak zmodyfikować terapię, aby pacjent czuł się dobrze.

Unikaj słońca

Poza tym konieczne jest unikanie bardzo wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia. Dlatego też sercowcy w czasie upałów powinni przebywać na dworze do godziny 10 rano oraz po godzinie 17, najlepiej także w cieniu. Na głowie obowiązkowe jest nakrycie. Ubranie natomiast powinno być luźne, najlepiej bawełniane, aby było przewiewne i przepuszczało dużo powietrza.

Zamiast tramwaju - spacer

W czasie tych najbardziej gorących dni należy też unikać dusznych, zatłoczonych miejsc. Dlatego też nie jest polecane podróżowanie tramwajem czy autobusem w godzinach szczytu, spędzanie długich chwil w kolejce w sklepie czy robienie zakupów na zatłoczonym przydomowym ryneczku.

Nie przemęczaj się

W miarę możliwości należy też ograniczyć wysiłek fizyczny. Nie można nosić zbyt dużych ciężarów czy bardzo intensywnie uprawiać sportów. Jeśli praca zawodowa wymaga wysiłku fizycznego, należy starać się robić częste, krótkie przerwy, w czasie których należy odpoczywać w zacienionym miejscu.

Pij dużo płynów

Ponadto niezmiernie ważne jest picie dostatecznej ilości płynów. Powinno być to około 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, najlepiej, aby była to woda mineralna. Niedostateczna podaż płynów może szybko skończyć się odwodnieniem, które dodatkowo obciąży układ krążenia. O przyjmowaniu napojów należy przede wszystkim przypominać starszym ludziom, którzy zwykle nie odczuwają dużego pragnienia, a skutki odwodnienia mogą być u nich bardzo ciężkie.

Jedz lekko

Kolejna ważna sprawa to właściwa dieta. W czasie upałów należy zrezygnować z tłustych, smażonych obfitych posiłków, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia. Należy je zastąpić mniejszymi lekkostrawnymi posiłkami, przede wszystkim bogatymi w warzywa i owoce sezonowe.

Uwaga na szok termiczny

Jeśli już dojdzie do ewentualnego przegrzania organizmu bądź jeśli komuś jest po prostu bardzo gorąco, nie można się schładzać bardzo gwałtownie. Absolutnie zakazane są skoki do zimnej wody czy też polewanie zimną wodą człowieka, który zasłabł w wyniku upału. Tak gwałtowna różnica temperatur może bowiem doprowadzić do tzw. szoku termicznego - pojawiają się zaburzenia oddychania i krążenia krwi, może dojść nawet do zatrzymania oddechu.

Bacznie obserwuj swój organizm

W upalne dni nigdy nie można ignorować gorszego samopoczucia, tym bardziej, jeśli cierpimy na choroby układu krążenia. Duszność, ból i uczucie ciężkości w klatce piersiowej, zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia to niepokojące objawy, które muszą skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Przestrzegając prostych zasad postępowania w gorące letnie dni można jednak zmniejszyć ryzyko ich pojawiania się i konieczności ewentualnej hospitalizacji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij