×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sercowcy w czasie upałów

Lato to czas, kiedy ludzie cierpiący z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego powinni bardzo uważać. W okresie upałów bowiem pacjenci z chorobami układu krążenia skarżą się na gorsze samopoczucie, bardzo często wymagają także hospitalizacji . Aby zmniejszyć uciążliwe skutki wysokich temperatur pacjenci tacy powinni przestrzegać kilku prostych reguł.

Przede wszystkim powinni regularnie przyjmować wszystkie zalecone leki. Jeśli pomimo stosowanej kuracji będą czuć się gorzej, muszą bezwzględnie jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który postara się tak zmodyfikować terapię, aby pacjent czuł się dobrze.

Unikaj słońca

Poza tym konieczne jest unikanie bardzo wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia. Dlatego też sercowcy w czasie upałów powinni przebywać na dworze do godziny 10 rano oraz po godzinie 17, najlepiej także w cieniu. Na głowie obowiązkowe jest nakrycie. Ubranie natomiast powinno być luźne, najlepiej bawełniane, aby było przewiewne i przepuszczało dużo powietrza.

Zamiast tramwaju - spacer

W czasie tych najbardziej gorących dni należy też unikać dusznych, zatłoczonych miejsc. Dlatego też nie jest polecane podróżowanie tramwajem czy autobusem w godzinach szczytu, spędzanie długich chwil w kolejce w sklepie czy robienie zakupów na zatłoczonym przydomowym ryneczku.

Nie przemęczaj się

W miarę możliwości należy też ograniczyć wysiłek fizyczny. Nie można nosić zbyt dużych ciężarów czy bardzo intensywnie uprawiać sportów. Jeśli praca zawodowa wymaga wysiłku fizycznego, należy starać się robić częste, krótkie przerwy, w czasie których należy odpoczywać w zacienionym miejscu.

Pij dużo płynów

Ponadto niezmiernie ważne jest picie dostatecznej ilości płynów. Powinno być to około 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, najlepiej, aby była to woda mineralna. Niedostateczna podaż płynów może szybko skończyć się odwodnieniem, które dodatkowo obciąży układ krążenia. O przyjmowaniu napojów należy przede wszystkim przypominać starszym ludziom, którzy zwykle nie odczuwają dużego pragnienia, a skutki odwodnienia mogą być u nich bardzo ciężkie.

Jedz lekko

Kolejna ważna sprawa to właściwa dieta. W czasie upałów należy zrezygnować z tłustych, smażonych obfitych posiłków, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia. Należy je zastąpić mniejszymi lekkostrawnymi posiłkami, przede wszystkim bogatymi w warzywa i owoce sezonowe.

Uwaga na szok termiczny

Jeśli już dojdzie do ewentualnego przegrzania organizmu bądź jeśli komuś jest po prostu bardzo gorąco, nie można się schładzać bardzo gwałtownie. Absolutnie zakazane są skoki do zimnej wody czy też polewanie zimną wodą człowieka, który zasłabł w wyniku upału. Tak gwałtowna różnica temperatur może bowiem doprowadzić do tzw. szoku termicznego - pojawiają się zaburzenia oddychania i krążenia krwi, może dojść nawet do zatrzymania oddechu.

Bacznie obserwuj swój organizm

W upalne dni nigdy nie można ignorować gorszego samopoczucia, tym bardziej, jeśli cierpimy na choroby układu krążenia. Duszność, ból i uczucie ciężkości w klatce piersiowej, zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia to niepokojące objawy, które muszą skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Przestrzegając prostych zasad postępowania w gorące letnie dni można jednak zmniejszyć ryzyko ich pojawiania się i konieczności ewentualnej hospitalizacji.


Podziel się: