Jak tropikalne noce wpływają na nasze zdrowie i sen?
Tropikalne noce, czyli takie, podczas których temperatura powietrza wynosi 20 stopni Celsjusza lub więcej, występują w Europie Środkowej coraz częściej. Takie zjawisko może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i być przyczyną zaburzeń snu. Sprawdź, do czego może prowadzić zbyt wysoka temperatura panująca w nocy.
Czym są tropikalne noce?
Tropikalne noce to takie, w trakcie których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zjawisko to jest charakterystyczne dla obszarów o klimacie równikowym, gdzie przez cały rok występują wysokie temperatury powietrza i duża wilgotność, a także dla zwrotnikowych stref klimatycznych. Z nocami tropikalnymi coraz częściej mamy jednak do czynienia również w Europie, w czasie długotrwałych i intensywnych fal upałów – jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu były one rzadkością w Polsce, ale z biegiem lat pojawiają się coraz częściej.
Główną przyczyną takiego stanu są zmiany klimatyczne (globalne ocieplenie), które są z kolei spowodowane przede wszystkim wzrostem emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka. Warto wiedzieć, że według najnowszych badań, przeprowadzonych przez ponad 30 polskich klimatologów z kilkunastu ośrodków naukowych (opublikowanych w monografii „Climate Change in Poland”), w najbliższym czasie możemy się w dalszym ciągu spodziewać coraz większej liczby dni z uciążliwymi upałami, mniej dni mroźnych oraz więcej opadów.
Tropikalne noce są szczególnie dokuczliwe dla mieszkańców dużych miast. Zjawisko klimatyczne charakteryzujące się wyższymi temperaturami na obszarach zurbanizowanych w porównaniu z otaczającą je naturalną, niezabudowaną przestrzenią nosi nazwę miejskich wysp ciepła. Niewielka ilość zieleni, duże zagęszczenie budynków ograniczające przestrzeń do rozpraszania ciepła, nawierzchnie absorbujące ciepło (asfalt, beton), a także działalność człowieka sprawiają, że różnica temperatury pomiędzy miastem a obszarami podmiejskimi jest znacząca.
Tropikalne noce a problemy ze snem
Wysokie temperatury wieczorem oraz w nocy mogą znacznie obniżać komfort snu – przeważnie utrudniają zaśnięcie, a także osiągnięcie głębokiego i regenerującego snu. Tropikalne noce mogą sprawiać, że sen staje się niespokojny i przerywany, co prowadzi do obniżenia jego jakości, a w konsekwencji do problemów z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Ponadto zaburzenia snu mogą wpływać na wydajność psychofizyczną i nastrój.
Aby poprawić swój komfort w trakcie tropikalnych nocy, warto:
- korzystać z klimatyzacji lub wentylatorów (różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a tą ustawioną na urządzeniu nie powinna być jednak większa niż 5–6 stopni Celsjusza),
- nosić lekką i przewiewną odzież, najlepiej wykonaną z naturalnych materiałów,
- unikać spożywania ciężkich posiłków, alkoholu i kofeiny tuż przed snem,
- pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia.
Jak tropikalne noce wpływają na zdrowie?
Upały mogą poważnie obciążać organizm człowieka, co może prowadzić do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, a tropikalne noce dodatkowo potęgują tzw. stres termiczny. Jakie zagrożenia wiążą się z występowaniem tropikalnych nocy?
- Obciążenie układu krążenia – wysokie temperatury, również te panujące w nocy, mogą obciążać układ sercowo-naczyniowy, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową. Ekstremalne upały mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca lub zaostrzenia innych problemów kardiologicznych.
- Problemy z oddychaniem – osoby zmagające się z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i innymi chorobami układu oddechowego mogą doświadczać podczas tropikalnych nocy nasilenia objawów tych schorzeń. W takich warunkach może też dochodzić do zwiększenia stężenia alergenów, co powinny mieć na uwadze osoby cierpiące z powodu alergii pyłkowych.
- Ryzyko odwodnienia – szybsza utrata wody z organizmu, do której dochodzi w trakcie upałów, może być szczególnie niebezpieczna dla pacjentów z chorobami nerek, ale także dla osób zdrowych, w przypadku których mogą pojawić się bóle głowy, rozkojarzenie, osłabienie.