Tropikalne noce - palmy na plaży
Ewelina Sochacka

Jak tropikalne noce wpływają na nasze zdrowie i sen?

Tropikalne noce, czyli takie, podczas których temperatura powietrza wynosi 20 stopni Celsjusza lub więcej, występują w Europie Środkowej coraz częściej. Takie zjawisko może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i być przyczyną zaburzeń snu. Sprawdź, do czego może prowadzić zbyt wysoka temperatura panująca w nocy.

Czym są tropikalne noce?

Tropikalne noce to takie, w trakcie których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zjawisko to jest charakterystyczne dla obszarów o klimacie równikowym, gdzie przez cały rok występują wysokie temperatury powietrza i duża wilgotność, a także dla zwrotnikowych stref klimatycznych. Z nocami tropikalnymi coraz częściej mamy jednak do czynienia również w Europie, w czasie długotrwałych i intensywnych fal upałów – jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu były one rzadkością w Polsce, ale z biegiem lat pojawiają się coraz częściej.

Główną przyczyną takiego stanu są zmiany klimatyczne (globalne ocieplenie), które są z kolei spowodowane przede wszystkim wzrostem emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka. Warto wiedzieć, że według najnowszych badań, przeprowadzonych przez ponad 30 polskich klimatologów z kilkunastu ośrodków naukowych (opublikowanych w monografii „Climate Change in Poland”), w najbliższym czasie możemy się w dalszym ciągu spodziewać coraz większej liczby dni z uciążliwymi upałami, mniej dni mroźnych oraz więcej opadów.

Tropikalne noce są szczególnie dokuczliwe dla mieszkańców dużych miast. Zjawisko klimatyczne charakteryzujące się wyższymi temperaturami na obszarach zurbanizowanych w porównaniu z otaczającą je naturalną, niezabudowaną przestrzenią nosi nazwę miejskich wysp ciepła. Niewielka ilość zieleni, duże zagęszczenie budynków ograniczające przestrzeń do rozpraszania ciepła, nawierzchnie absorbujące ciepło (asfalt, beton), a także działalność człowieka sprawiają, że różnica temperatury pomiędzy miastem a obszarami podmiejskimi jest znacząca.

Tropikalne noce a problemy ze snem

Wysokie temperatury wieczorem oraz w nocy mogą znacznie obniżać komfort snu – przeważnie utrudniają zaśnięcie, a także osiągnięcie głębokiego i regenerującego snu. Tropikalne noce mogą sprawiać, że sen staje się niespokojny i przerywany, co prowadzi do obniżenia jego jakości, a w konsekwencji do problemów z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Ponadto zaburzenia snu mogą wpływać na wydajność psychofizyczną i nastrój.

Sprawdź ofertę wentylatorów i innych urządzeń klimatyzacyjnych na DOZ.pl

Aby poprawić swój komfort w trakcie tropikalnych nocy, warto:

  • korzystać z klimatyzacji lub wentylatorów (różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a tą ustawioną na urządzeniu nie powinna być jednak większa niż 5–6 stopni Celsjusza),
  • nosić lekką i przewiewną odzież, najlepiej wykonaną z naturalnych materiałów,
  • unikać spożywania ciężkich posiłków, alkoholu i kofeiny tuż przed snem,
  • pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia.

Powiązane produkty

Jak tropikalne noce wpływają na zdrowie?

Upały mogą poważnie obciążać organizm człowieka, co może prowadzić do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, a tropikalne noce dodatkowo potęgują tzw. stres termiczny. Jakie zagrożenia wiążą się z występowaniem tropikalnych nocy?

  • Obciążenie układu krążenia – wysokie temperatury, również te panujące w nocy, mogą obciążać układ sercowo-naczyniowy, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową. Ekstremalne upały mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca lub zaostrzenia innych problemów kardiologicznych.
  • Problemy z oddychaniem – osoby zmagające się z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i innymi chorobami układu oddechowego mogą doświadczać podczas tropikalnych nocy nasilenia objawów tych schorzeń. W takich warunkach może też dochodzić do zwiększenia stężenia alergenów, co powinny mieć na uwadze osoby cierpiące z powodu alergii pyłkowych.
  • Ryzyko odwodnienia – szybsza utrata wody z organizmu, do której dochodzi w trakcie upałów, może być szczególnie niebezpieczna dla pacjentów z chorobami nerek, ale także dla osób zdrowych, w przypadku których mogą pojawić się bóle głowy, rozkojarzenie, osłabienie.
  1. K. Błażejczyk i in., Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce: stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku, SEDNO Wydawnictwo Akademickie, Warszawa 2015.
  2. Jak zmienia się klimat w Polsce? Nowe badania, [online] https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/jak-zmienia-sie-klimat-w-polsce-nowe-badania [dostęp:] 18.03.2023.
  3. Miejska wyspa ciepła, [online] https://klimada2.ios.gov.pl/miejskie-wyspy-ciepla/ [dostęp:] 18.03.2023.
  4. R. Rmirez, Why nighttime heat can be so dangerous – and why it’s getting worse, [online] https://edition.cnn.com/2023/06/30/weather/nighttime-heat-danger-climate-change-xpn-scn/index.html [dostęp:] 18.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij