Tropikalne noce - palmy na plaży
Ewelina Sochacka

Jak tropikalne noce wpływają na nasze zdrowie i sen?

Tropikalne noce, czyli takie, podczas których temperatura powietrza wynosi 20 stopni Celsjusza lub więcej, występują w Europie Środkowej coraz częściej. Takie zjawisko może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i być przyczyną zaburzeń snu. Sprawdź, do czego może prowadzić zbyt wysoka temperatura panująca w nocy.

Czym są tropikalne noce?

Tropikalne noce to takie, w trakcie których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zjawisko to jest charakterystyczne dla obszarów o klimacie równikowym, gdzie przez cały rok występują wysokie temperatury powietrza i duża wilgotność, a także dla zwrotnikowych stref klimatycznych. Z nocami tropikalnymi coraz częściej mamy jednak do czynienia również w Europie, w czasie długotrwałych i intensywnych fal upałów – jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu były one rzadkością w Polsce, ale z biegiem lat pojawiają się coraz częściej.

Główną przyczyną takiego stanu są zmiany klimatyczne (globalne ocieplenie), które są z kolei spowodowane przede wszystkim wzrostem emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka. Warto wiedzieć, że według najnowszych badań, przeprowadzonych przez ponad 30 polskich klimatologów z kilkunastu ośrodków naukowych (opublikowanych w monografii „Climate Change in Poland”), w najbliższym czasie możemy się w dalszym ciągu spodziewać coraz większej liczby dni z uciążliwymi upałami, mniej dni mroźnych oraz więcej opadów.

Tropikalne noce są szczególnie dokuczliwe dla mieszkańców dużych miast. Zjawisko klimatyczne charakteryzujące się wyższymi temperaturami na obszarach zurbanizowanych w porównaniu z otaczającą je naturalną, niezabudowaną przestrzenią nosi nazwę miejskich wysp ciepła. Niewielka ilość zieleni, duże zagęszczenie budynków ograniczające przestrzeń do rozpraszania ciepła, nawierzchnie absorbujące ciepło (asfalt, beton), a także działalność człowieka sprawiają, że różnica temperatury pomiędzy miastem a obszarami podmiejskimi jest znacząca.

Tropikalne noce a problemy ze snem

Wysokie temperatury wieczorem oraz w nocy mogą znacznie obniżać komfort snu – przeważnie utrudniają zaśnięcie, a także osiągnięcie głębokiego i regenerującego snu. Tropikalne noce mogą sprawiać, że sen staje się niespokojny i przerywany, co prowadzi do obniżenia jego jakości, a w konsekwencji do problemów z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Ponadto zaburzenia snu mogą wpływać na wydajność psychofizyczną i nastrój.

Sprawdź ofertę wentylatorów i innych urządzeń klimatyzacyjnych na DOZ.pl

Aby poprawić swój komfort w trakcie tropikalnych nocy, warto:

 • korzystać z klimatyzacji lub wentylatorów (różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a tą ustawioną na urządzeniu nie powinna być jednak większa niż 5–6 stopni Celsjusza),
 • nosić lekką i przewiewną odzież, najlepiej wykonaną z naturalnych materiałów,
 • unikać spożywania ciężkich posiłków, alkoholu i kofeiny tuż przed snem,
 • pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia.

Powiązane produkty

Jak tropikalne noce wpływają na zdrowie?

Upały mogą poważnie obciążać organizm człowieka, co może prowadzić do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, a tropikalne noce dodatkowo potęgują tzw. stres termiczny. Jakie zagrożenia wiążą się z występowaniem tropikalnych nocy?

 • Obciążenie układu krążenia – wysokie temperatury, również te panujące w nocy, mogą obciążać układ sercowo-naczyniowy, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową. Ekstremalne upały mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca lub zaostrzenia innych problemów kardiologicznych.
 • Problemy z oddychaniem – osoby zmagające się z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i innymi chorobami układu oddechowego mogą doświadczać podczas tropikalnych nocy nasilenia objawów tych schorzeń. W takich warunkach może też dochodzić do zwiększenia stężenia alergenów, co powinny mieć na uwadze osoby cierpiące z powodu alergii pyłkowych.
 • Ryzyko odwodnienia – szybsza utrata wody z organizmu, do której dochodzi w trakcie upałów, może być szczególnie niebezpieczna dla pacjentów z chorobami nerek, ale także dla osób zdrowych, w przypadku których mogą pojawić się bóle głowy, rozkojarzenie, osłabienie.
 1. K. Błażejczyk i in., Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce: stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku, SEDNO Wydawnictwo Akademickie, Warszawa 2015.
 2. Jak zmienia się klimat w Polsce? Nowe badania, [online] https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/jak-zmienia-sie-klimat-w-polsce-nowe-badania [dostęp:] 18.03.2023.
 3. Miejska wyspa ciepła, [online] https://klimada2.ios.gov.pl/miejskie-wyspy-ciepla/ [dostęp:] 18.03.2023.
 4. R. Rmirez, Why nighttime heat can be so dangerous – and why it’s getting worse, [online] https://edition.cnn.com/2023/06/30/weather/nighttime-heat-danger-climate-change-xpn-scn/index.html [dostęp:] 18.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij