×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Najnowsza metoda leczenia łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to jedna z najczęściej występujących postaci łysienia. Jak informuje pismo " Nature Medicine” najnowsza metoda leczenia tego schorzenia trwała pięć miesięcy i przyniosła oczekiwane rezultaty.

Łysienie plackowate (alopecia areata) to odmiana łysienia dotykająca najczęściej ludzi młodych. Charakterystyczne dla przebiegu tej choroby jest ogniskowe wypadanie włosów na głowie, a w przypadkach szczególnie złośliwych całkowita utrata włosów na głowie, brwi, rzęs, a niekiedy również owłosienia łonowego. Za przyczynę choroby podaje się atak układu odpornościowego na mieszki włosowe. Przebieg choroby jest długotrwały, a dotychczasowe metody leczenia nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Badacze z Columbia University Medical Center po rozszyfrowaniu mechanizmu niszczenia mieszków włosowych przez limfocyty T wykonali serię udanych testów na myszach.

Przez kolejne 5 miesięcy naukowcy podawali  ruksolitynib (preparat stosowany zwykle w leczeniu chorób szpiku) trójce pacjentów z umiarkowaną lub ciężką odmianą łysienia plackowatego. U wszystkich objętych terapią pacjentów doszło do znaczącej poprawy, włosy zaczęły bujnie odrastać.


Podziel się: