×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przegląd apteczek samochodowych w Unii Europejskiej – co powinny zawierać?

Wprawdzie Konwencja Wiedeńska daje prawo do wyjazdu z Polski autem za granicę jedynie z wyposażeniem obowiązującym w naszym kraju, jednak nie zawsze gaśnica i trójkąt ostrzegawczy homologowany wystarczą, aby spokojnie podróżować po Unii Europejskiej. Podczas zagranicznej kontroli możemy otrzymać mandat za brak apteczki. W takową warto się zaopatrzyć nie tylko dla świętego spokoju, ale także dla bezpieczeństwa własnego i podróżujących z nami osób oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Apteczka samochodowa przyda się na okoliczność, gdybyśmy byli świadkami wypadku drogowego i musielibyśmy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Nawet, jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy medycznej to zawsze znajdzie się ktoś, kto wykorzysta jej zawartość i możliwe, że uratuje komuś życie.

Tym bardziej, że zgodnie z przepisami polskiego prawa, a konkretnie art. 162 § 1 Kodeksu Karnego: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Co powinna zawierać?

W większości krajów UE, stosuje się wytyczne zgodne z normą DIN `13164 ustaloną przez Niemiecki Instytut Norm (Deutsche Institut fur Normung), która ściśle określa wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w pojazdach samochodowych. Dotyczy to m.in. Niemiec, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Chorwacji, Holandii, Francji, Czech, a także Litwy i Słowacji.

Na liście obowiązkowych preparatów i produktów medycznych znajduje się 18 pozycji, z czego niektóre wymagają zakupienia więcej niż jednej sztuki. Apteczka samochodowa zgodna z wymaganiami unijnymi powinna zawierać jedno opakowanie plastrów o wymiarach 10 x 6 cm, a także po jednym plastrze mającym 5 m długości i 2,5 cm szerokości oraz opatrunek indywidualny G. Konieczna jest też jedna chusta opatrunkowa (60 x 80 cm), nożyce (14,5 cm), koc ratunkowy (160 x 210 cm) oraz ustnik do sztucznego oddychania. W zestawie nie może zabraknąć instrukcji udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych, kamizelki ostrzegawczej i trójkąta z homologacją EURO.

Obowiązkowo w apteczce samochodowej muszą znaleźć się trzy opatrunki indywidualne M, dwa bandaże elastyczne 6 cm, tyle samo chust opatrunkowych (60 x 80 cm), chust trójkątnych (96 x 96 x 136 cm) oraz chusteczek dezynfekujących. Potrzebne są również po trzy opaski elastyczne 8 cm i kompresy 10 x 10 cm. Całość powinny uzupełniać 4 pary jednorazowych rękawiczek winylowych. Chusty i opatrunki muszą być sterylne, a wszystkie produkty opatrzone odpowiednimi atestami i certyfikatami potwierdzającymi spełnianie najwyższych norm jakościowych CE.

Jak powinna wyglądać?

Oprócz zawartości, istotna jest sama konstrukcja apteczki samochodowej pierwszej pomocy. Powinna być mała, w jaskrawej, najlepiej czerwonej bądź pomarańczowej barwie, aby łatwo było ją zlokalizować. Dobrze, aby była z materiału wytrzymałego i odpornego na wodę oraz działanie innych czynników zewnętrznych i mechanicznych, np. nylonu.

Pamiętaj o systematycznym przeglądzie apteczki samochodowej. Optymalnym rozwiązaniem jest sprawdzanie jej wyposażenia zarówno pod względem zawartości, jak również terminów przydatności czy kondycji poszczególnych produktów, dwa razy w roku – latem i zimą.


Podziel się: