×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pęcherz moczowy i żurawina

Infekcje dróg moczowych to częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza urologa. Anatomiczne predyspozycje sprawiają, że tego typu zakażenia są szczególnie częste u płci żeńskiej. U mężczyzn natomiast wystąpienie tej choroby powodują zaburzenia w odpływie moczu spowodowane przeszkodą zlokalizowaną poniżej pęcherza – najczęściej na cewkę moczową uciska zmieniona chorobowo prostata. Zdecydowana większość przypadków zakażeń układu moczowego to zapalenie pęcherza moczowego. Pojawia się pobolewanie w dole brzucha, parcie na mocz i częste wizyty w toalecie. Co robić, jeśli taki scenariusz przeżywamy wyjątkowo regularnie, a nie chcemy mieć przez to zmarnowanego urlopu? Jak możemy temu zapobiegać?

Dlaczego nasz pęcherz „lubi” żurawinę?

Na początku należy podkreślić, że żurawina nie może być stosowana w zastępstwie przepisanych przez lekarza preparatów przeciwbakteryjnych. Świetnie sprawdzi się natomiast jako roślinny sprzymierzeniec w profilaktyce nawrotów infekcji dróg moczowych. Owoce najczęściej pozyskiwane są z upraw tzw. żurawiny wielkoowocowej. Początkowo korzystne właściwości żurawiny tłumaczono jedynie zakwaszaniem moczu, a także zwiększonym wydzielaniem metabolitu kwasu benzoesowego, tj. kwasu hipurowego. Szczegółowe badania dowiodły jednak , że dobroczynne oddziaływanie żurawiny na układ moczowy wynika także ze zmniejszania przylegania bakterii do nabłonka pęcherza.

Żurawina – na co zwrócić uwagę?

Efekt opisywanego „antyprzywierania” zależy od zawartości proantocyjanidyn (skrót w języku angielskim – „PACs”). Przy wyborze żurawinowego suplementu zwróćmy więc uwagę na ich zawartość. Sięgajmy po te, które są pod tym względem standaryzowane (w każdej kapsułce znajduje się ścisła, ta sama ilość PACs). Szkoda, że suszona żurawina jest często dość mocno dosładzana. Można jednak kupić sok z żurawiny słodzony ksylitolem i bez konserwantów (musi być wówczas zużyty w krótszym czasie od momentu pierwszego otwarcia).

Bezpieczeństwo stosowania żurawiny

Stosowanie żurawiny oraz preparatów żurawinowych rzadko wiąże się z niekorzystnymi oddziaływaniami z przyjmowanymi lekami. Odnotowano jednak przypadki nasilenia krwawień u pacjentów stosujących jednocześnie sok z żurawin i lek warfarynę. Ze względu na dużą zawartość cukru w płynnych preparatach żurawiny, takich jak napoje z soku żurawinowego, powinny one być stosowane ostrożnie przez chorych na cukrzycę. Zaleca się również zachowanie ostrożności w przyjmowaniu żurawiny (zwłaszcza dużych ilości) u pacjentów ze skłonnością do rozwoju kamicy nerkowej.

Nie tylko żurawina!

Troska o dobrą kondycję układu moczowego powinna być wszechstronna i obejmować również przestrzeganie ogólnych zasad m.in.: przyjmowanie większej ilości płynów i jak najszybsze oddawanie moczu (wtedy, gdy tylko poczujemy „parcie na pęcherz”).


Podziel się: