dziecko z siniakiem na czole
Joanna Naczyńska

Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

Uprawianie sportu i aktywność fizyczna stała się bardzo powszechną formą spędzania wolnego czasu zamiast spędzania wielu godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych. Pracodawcy oferują karty dostępu do obiektów sportowych, aktywność fizyczna jest zdrowa, modna i popularna. W czasie wszystkich tych aktywności możemy przypadkowo doznać urazu. U osób w starszym wieku, u których występują utrudnione poruszanie, słabszy wzrok oraz zaburzenia równowagi spowodowane zażywanymi lekami, również często dochodzi do urazów.

Guzy, stłuczenia i siniaki – jak powstają, czym są?

W miejscu stłuczenia lub uderzenia mogą pojawić się guz, siniak lub obrzęk, może również dojść do przecięcia skóry i krwawienia. Guzy powstają najczęściej na skutek uderzenia w głowę. Guz po uderzeniu jest widoczny jako uwypuklenie na powierzchni kości, które przypomina pestkę awokado, często miejsce uderzenia jest dodatkowo bolesne i zaczerwienione.

Wskutek urazu tkanek miękkich powstają siniaki, które są efektem urazu drobnych naczyń krwionośnych pod skórą i niewielkiego krwawienia podskórnego. Mają kolor fioletowy, który z czasem zmienia się w barwę żółtą.

Na sutek mechanizmu obronnego tkanek otaczających miejsce urazu powstaje dodatkowo obrzęk. Duże nagromadzenie płynu między komórkami ogranicza ruchomość miejsca, które doznało urazu, co zapobiega dalszym urazom.

Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki

Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki to przede wszystkim szybkie zapewnienie schłodzenia miejsca po urazie. Jeżeli doszło do przecięcia skóry i rana krwawi, należy w pierwszej kolejności zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę środkiem do odkażania, aby nie doszło do zakażenia. Gojenie miejsca po takim wymaga kilku dni, w tym czasie dobrze jest zastosować dostępne w aptece środki wspomagające gojenie. Jeśli nie doszło do przecięcia skóry, a w miejscu urazu pojawił się guz, należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład.

Zimny okład można wykonać, wykorzystując do tego schłodzony kompres żelowy do stosowania na zimno i ciepło lub kostki lodu zawinięte w gazę. Zimny okład zmniejszy obrzęk, zmniejszy drobne podskórne krwawienie i złagodzi ból.

Na drobne guzy, ból i obrzęk po kontuzji szybko pomaga sztuczny lód w formie sprayu, z którego często korzystają sportowcy. Spray chłodzący można nabyć w aptece, niektóre z dostępnych preparatów są również przeznaczone dla dzieci.

Guz powstały na skutek uderzenia powinien stopniowo zmniejszać się i zniknąć całkowicie w ciągu kilku dni.

Jeżeli po uderzeniu w głowę występują dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy, wymioty lub zaburzenia widzenia albo krwawienie z uszu lub nosa, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. W niektórych przypadkach po urazie lub upadku może dojść do wstrząśnienia mózgu lub powstania krwiaka śródczaszkowego, zwłaszcza u osób starszych. Gdy uraz głowy dotyczy dziecka, zawsze należy obserwować dziecko i w razie niepokojących symptomów skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Maści na stłuczenia i siniaki, żele zmniejszające obrzęk – co zwierają?

W aptece dostępne są maści i żele z wyciągiem z arniki górskiej (Arnica montana L.) lub gatunku nieco łatwiejszego w uprawie Arnica chamissonis Less. Surowcem są wysuszone koszyczki kwiatowe arniki lub same kwiaty o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych. Arnika działa miejscowo, pobudza ukrwienie naczyń i przyspiesza granulację, co korzystnie wpływa na proces wchłaniania siniaków i drobnych krwiaków po urazach. Część preparatów zawiera dodatkowo wyciąg z nagietka lekarskiego, żywokostu albo dodatek heparyny. Warto dodać, że preparaty z arniką zapobiegają również powstawaniu krwiaków i siniaków po zabiegach medycyny estetycznej, znajdują z tego względu zastosowanie po takich zabiegach jak wypełnienia, modelowanie twarzy lub po podaniu toksyny botulinowej.

Preparaty apteczne z tymi składnikami przeznaczone są dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych. Bezpiecznie można je używać do 10 dni, ostrożność powinny zachować osoby chorujące na skazę krwotoczną oraz osoby z alergią na parabeny.

Gdy po urazie pojawia się obrzęk, złagodzi go żel zawierający substancję czynną octanowinian glinu. Składnik ten działa ściągająco, powoduje koagulację białek na powierzchni tkanek, działa również na zakończenia nerwów czuciowych w skórze, minimalizuje obrzęk tkanek, łagodzi bolesność miejsca po urazie i zmniejsza objawy odczynu zapalnego. Octanowinian glinu dostępny jest w aptece również w formie tabletek do przygotowania roztworu, do stosowania na skórę w formie okładów w obrzękach i po stłuczeniach tkanek oraz stawów. Okłady należy stosować w odstępach kilkugodzinnych, a u dzieci w wieku 3–6 lat można zastosować tylko jeden okład w ciągu doby.

Miejscowy stan zapalny po urazach tkanek miękkich lub ścięgien pomoże złagodzić żel o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym zawierający składnik aktywny naproksen. Preparat można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia i u osób dorosłych przez kilka dni po urazie.

Jeśli urazy zdarzają się często, warto mieć w lodówce zawsze schłodzony kompres żelowy, gotowy do szybkiego użycia.

Sprawdź na DOZ.pl: Kompresy żelowe.
 1. Profilaktyka urazów wśród osób powyżej 60-go roku życia, pod red. M. Krysińskiej, K. Domosławskiej-Żylińskiej, M. Fronk, H. Marczak, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2018
 2. S. Kohlmunzer, Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1998..
 3. E. Mutscheler, Farmakologia i Toksykologia, Wydawnictwo MedPharm,Wrocław 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

 • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

  Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

 • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

  Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij