dziecko z siniakiem na czole
Joanna Naczyńska

Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

Uprawianie sportu i aktywność fizyczna stała się bardzo powszechną formą spędzania wolnego czasu zamiast spędzania wielu godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych. Pracodawcy oferują karty dostępu do obiektów sportowych, aktywność fizyczna jest zdrowa, modna i popularna. W czasie wszystkich tych aktywności możemy przypadkowo doznać urazu. U osób w starszym wieku, u których występują utrudnione poruszanie, słabszy wzrok oraz zaburzenia równowagi spowodowane zażywanymi lekami, również często dochodzi do urazów.

Guzy, stłuczenia i siniaki – jak powstają, czym są?

W miejscu stłuczenia lub uderzenia mogą pojawić się guz, siniak lub obrzęk, może również dojść do przecięcia skóry i krwawienia. Guzy powstają najczęściej na skutek uderzenia w głowę. Guz po uderzeniu jest widoczny jako uwypuklenie na powierzchni kości, które przypomina pestkę awokado, często miejsce uderzenia jest dodatkowo bolesne i zaczerwienione.

Wskutek urazu tkanek miękkich powstają siniaki, które są efektem urazu drobnych naczyń krwionośnych pod skórą i niewielkiego krwawienia podskórnego. Mają kolor fioletowy, który z czasem zmienia się w barwę żółtą.

Na sutek mechanizmu obronnego tkanek otaczających miejsce urazu powstaje dodatkowo obrzęk. Duże nagromadzenie płynu między komórkami ogranicza ruchomość miejsca, które doznało urazu, co zapobiega dalszym urazom.

Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki

Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki to przede wszystkim szybkie zapewnienie schłodzenia miejsca po urazie. Jeżeli doszło do przecięcia skóry i rana krwawi, należy w pierwszej kolejności zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę środkiem do odkażania, aby nie doszło do zakażenia. Gojenie miejsca po takim wymaga kilku dni, w tym czasie dobrze jest zastosować dostępne w aptece środki wspomagające gojenie. Jeśli nie doszło do przecięcia skóry, a w miejscu urazu pojawił się guz, należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład.

Zimny okład można wykonać, wykorzystując do tego schłodzony kompres żelowy do stosowania na zimno i ciepło lub kostki lodu zawinięte w gazę. Zimny okład zmniejszy obrzęk, zmniejszy drobne podskórne krwawienie i złagodzi ból.

Na drobne guzy, ból i obrzęk po kontuzji szybko pomaga sztuczny lód w formie sprayu, z którego często korzystają sportowcy. Spray chłodzący można nabyć w aptece, niektóre z dostępnych preparatów są również przeznaczone dla dzieci.

Guz powstały na skutek uderzenia powinien stopniowo zmniejszać się i zniknąć całkowicie w ciągu kilku dni.

Jeżeli po uderzeniu w głowę występują dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy, wymioty lub zaburzenia widzenia albo krwawienie z uszu lub nosa, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. W niektórych przypadkach po urazie lub upadku może dojść do wstrząśnienia mózgu lub powstania krwiaka śródczaszkowego, zwłaszcza u osób starszych. Gdy uraz głowy dotyczy dziecka, zawsze należy obserwować dziecko i w razie niepokojących symptomów skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Maści na stłuczenia i siniaki, żele zmniejszające obrzęk – co zwierają?

W aptece dostępne są maści i żele z wyciągiem z arniki górskiej (Arnica montana L.) lub gatunku nieco łatwiejszego w uprawie Arnica chamissonis Less. Surowcem są wysuszone koszyczki kwiatowe arniki lub same kwiaty o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych. Arnika działa miejscowo, pobudza ukrwienie naczyń i przyspiesza granulację, co korzystnie wpływa na proces wchłaniania siniaków i drobnych krwiaków po urazach. Część preparatów zawiera dodatkowo wyciąg z nagietka lekarskiego, żywokostu albo dodatek heparyny. Warto dodać, że preparaty z arniką zapobiegają również powstawaniu krwiaków i siniaków po zabiegach medycyny estetycznej, znajdują z tego względu zastosowanie po takich zabiegach jak wypełnienia, modelowanie twarzy lub po podaniu toksyny botulinowej.

Preparaty apteczne z tymi składnikami przeznaczone są dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych. Bezpiecznie można je używać do 10 dni, ostrożność powinny zachować osoby chorujące na skazę krwotoczną oraz osoby z alergią na parabeny.

Gdy po urazie pojawia się obrzęk, złagodzi go żel zawierający substancję czynną octanowinian glinu. Składnik ten działa ściągająco, powoduje koagulację białek na powierzchni tkanek, działa również na zakończenia nerwów czuciowych w skórze, minimalizuje obrzęk tkanek, łagodzi bolesność miejsca po urazie i zmniejsza objawy odczynu zapalnego. Octanowinian glinu dostępny jest w aptece również w formie tabletek do przygotowania roztworu, do stosowania na skórę w formie okładów w obrzękach i po stłuczeniach tkanek oraz stawów. Okłady należy stosować w odstępach kilkugodzinnych, a u dzieci w wieku 3–6 lat można zastosować tylko jeden okład w ciągu doby.

Miejscowy stan zapalny po urazach tkanek miękkich lub ścięgien pomoże złagodzić żel o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym zawierający składnik aktywny naproksen. Preparat można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia i u osób dorosłych przez kilka dni po urazie.

Jeśli urazy zdarzają się często, warto mieć w lodówce zawsze schłodzony kompres żelowy, gotowy do szybkiego użycia.

Sprawdź na DOZ.pl: Kompresy żelowe.
 1. Profilaktyka urazów wśród osób powyżej 60-go roku życia, pod red. M. Krysińskiej, K. Domosławskiej-Żylińskiej, M. Fronk, H. Marczak, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2018
 2. S. Kohlmunzer, Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1998..
 3. E. Mutscheler, Farmakologia i Toksykologia, Wydawnictwo MedPharm,Wrocław 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij