Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?
Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.
Uprawianie sportu i aktywność fizyczna stała się bardzo powszechną formą spędzania wolnego czasu zamiast spędzania wielu godzin przed ekranami urządzeń elektronicznych. Pracodawcy oferują karty dostępu do obiektów sportowych, aktywność fizyczna jest zdrowa, modna i popularna. W czasie wszystkich tych aktywności możemy przypadkowo doznać urazu. U osób w starszym wieku, u których występują utrudnione poruszanie, słabszy wzrok oraz zaburzenia równowagi spowodowane zażywanymi lekami, również często dochodzi do urazów.
Guzy, stłuczenia i siniaki – jak powstają, czym są?
W miejscu stłuczenia lub uderzenia mogą pojawić się guz, siniak lub obrzęk, może również dojść do przecięcia skóry i krwawienia. Guzy powstają najczęściej na skutek uderzenia w głowę. Guz po uderzeniu jest widoczny jako uwypuklenie na powierzchni kości, które przypomina pestkę awokado, często miejsce uderzenia jest dodatkowo bolesne i zaczerwienione.
Wskutek urazu tkanek miękkich powstają siniaki, które są efektem urazu drobnych naczyń krwionośnych pod skórą i niewielkiego krwawienia podskórnego. Mają kolor fioletowy, który z czasem zmienia się w barwę żółtą.
Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki
Domowe sposoby na guzy, stłuczenia i siniaki to przede wszystkim szybkie zapewnienie schłodzenia miejsca po urazie. Jeżeli doszło do przecięcia skóry i rana krwawi, należy w pierwszej kolejności zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę środkiem do odkażania, aby nie doszło do zakażenia. Gojenie miejsca po takim wymaga kilku dni, w tym czasie dobrze jest zastosować dostępne w aptece środki wspomagające gojenie. Jeśli nie doszło do przecięcia skóry, a w miejscu urazu pojawił się guz, należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład.
Na drobne guzy, ból i obrzęk po kontuzji szybko pomaga sztuczny lód w formie sprayu, z którego często korzystają sportowcy. Spray chłodzący można nabyć w aptece, niektóre z dostępnych preparatów są również przeznaczone dla dzieci.
Guz powstały na skutek uderzenia powinien stopniowo zmniejszać się i zniknąć całkowicie w ciągu kilku dni.
Maści na stłuczenia i siniaki, żele zmniejszające obrzęk – co zwierają?
W aptece dostępne są maści i żele z wyciągiem z arniki górskiej (Arnica montana L.) lub gatunku nieco łatwiejszego w uprawie Arnica chamissonis Less. Surowcem są wysuszone koszyczki kwiatowe arniki lub same kwiaty o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych. Arnika działa miejscowo, pobudza ukrwienie naczyń i przyspiesza granulację, co korzystnie wpływa na proces wchłaniania siniaków i drobnych krwiaków po urazach. Część preparatów zawiera dodatkowo wyciąg z nagietka lekarskiego, żywokostu albo dodatek heparyny. Warto dodać, że preparaty z arniką zapobiegają również powstawaniu krwiaków i siniaków po zabiegach medycyny estetycznej, znajdują z tego względu zastosowanie po takich zabiegach jak wypełnienia, modelowanie twarzy lub po podaniu toksyny botulinowej.
Gdy po urazie pojawia się obrzęk, złagodzi go żel zawierający substancję czynną octanowinian glinu. Składnik ten działa ściągająco, powoduje koagulację białek na powierzchni tkanek, działa również na zakończenia nerwów czuciowych w skórze, minimalizuje obrzęk tkanek, łagodzi bolesność miejsca po urazie i zmniejsza objawy odczynu zapalnego. Octanowinian glinu dostępny jest w aptece również w formie tabletek do przygotowania roztworu, do stosowania na skórę w formie okładów w obrzękach i po stłuczeniach tkanek oraz stawów. Okłady należy stosować w odstępach kilkugodzinnych, a u dzieci w wieku 3–6 lat można zastosować tylko jeden okład w ciągu doby.
Jeśli urazy zdarzają się często, warto mieć w lodówce zawsze schłodzony kompres żelowy, gotowy do szybkiego użycia.