Zapalenie pęcherza moczowego
Anna Posmykiewicz

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, którą powodują bakterie rezydujące w pęcherzu moczowym.

Znacznie częściej występuje ona u kobiet – ma to związek z budową anatomiczną. Cewka moczowa kobiet jest bowiem krótsza niż u mężczyzn, poza tym jej ujście blisko sąsiaduje z odbytem i pochwą. Są to warunki, które znacznie ułatwiają przedostanie się bakterii zlokalizowanych na skórze krocza i odbytu do układu moczowego. Także kobiety ciężarne są znacznie bardziej narażone na stany zapalne pęcherza. Ma to związek z uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz, co utrudnia jego całkowite opróżnianie, a zaleganie moczu sprzyja namnażaniu się bakterii.

Jakie są objawy stanu zapalnego pęcherza moczowego?

Przede wszystkim jest to silny ból w czasie oddawania moczu oraz ból w okolicy nadłonowej. Mocz jest oddawany często, małymi porcjami, występuje uczucie bolesnego parcia na mocz. W niektórych przypadkach może pojawić się krwiomocz i nietrzymanie moczu.

Podstawowym badaniem, które potwierdzi zapalenie pęcherza moczowego, jest badanie ogólne moczu, w którym stwierdza się zwiększoną ilość białych krwinek (leukocytów), krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz bakterii. Zawsze powinno się także wykonać posiew moczu z antybiogramem, aby stwierdzić, jaki rodzaj bakterii wywołał infekcję i jaki antybiotyk będzie skuteczny w leczeniu. Morfologia krwi wykaże podwyższony poziom leukocytozy. Podwyższone będą także wykładniki stanu zapalnego: OB oraz poziom białka CRP.

Co zrobić, kiedy dotknie nas stan zapalny pęcherza moczowego?

Jeśli go podejrzewamy, niezwłocznie powinniśmy się udać do lekarza, aby mógł potwierdzić rozpoznanie i zalecić właściwą antybiotykoterapię. Jednak będąc na wyjeździe, czasami trudno od razu udać się do gabinetu lekarskiego. Możemy sami starać się zmniejszyć dolegliwości chorego. Przede wszystkim należy spożywać duże ilości płynów – spowoduje to większą ilość mikcji i szybsze „wypłukanie” bakterii. Należy także podawać leki działające przeciwbólowo, np. paracetamol. Ważne jest także picie soku z żurawiny lub zażywanie któregoś z preparatów żurawinowych dostępnych w aptece – prawdopodobnie zmniejsza to zdolność przylegania niektórych bakterii do nabłonka dróg moczowych. Chory powinien także leżeć w łóżku i odpoczywać. Jednak należy pamiętać, że pomimo takiego postępowania wizyta u lekarza i tak będzie niezbędna.

Czy możemy w jakiś sposób zapobiegać wystąpieniu infekcji pęcherza moczowego?

Tak, choć nie zawsze profilaktyka ustrzeże nas przed zapaleniem, jednak znacznie zmniejszy jego ryzyko. Powinno się zatem codziennie przyjmować preparaty żurawinowe lub sok z żurawiny. Poza tym, ważna jest duża ilość płynów w diecie oraz regularne mikcje – do toalety powinno się chodzić od razu, kiedy poczuje się parcie na mocz, nie powinno się wstrzymywać mikcji. Mocz powinno się także oddawać po zakończonym stosunku płciowym oraz tuż przed snem. W przypadku kobiet bardzo ważne jest także dopochwowe stosowanie preparatów zawierających laseczki z rodzaju Lactobacillus.

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, możemy zdecydowanie obniżyć ryzyko infekcji. A jeśli już do niej dojdzie, przed wizytą u lekarza starajmy się pomóc choremu ulżyć w cierpieniu – zapalenie pęcherza moczowego to bowiem naprawdę bolesna i uciążliwa przypadłość, która może zepsuć nawet najlepszy urlop. Dlatego postarajmy się robić wszystko, aby do niej nie dopuścić!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij