Zapalenie pęcherza moczowego
Anna Posmykiewicz

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, którą powodują bakterie rezydujące w pęcherzu moczowym.

Znacznie częściej występuje ona u kobiet – ma to związek z budową anatomiczną. Cewka moczowa kobiet jest bowiem krótsza niż u mężczyzn, poza tym jej ujście blisko sąsiaduje z odbytem i pochwą. Są to warunki, które znacznie ułatwiają przedostanie się bakterii zlokalizowanych na skórze krocza i odbytu do układu moczowego. Także kobiety ciężarne są znacznie bardziej narażone na stany zapalne pęcherza. Ma to związek z uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz, co utrudnia jego całkowite opróżnianie, a zaleganie moczu sprzyja namnażaniu się bakterii.

Jakie są objawy stanu zapalnego pęcherza moczowego?

Przede wszystkim jest to silny ból w czasie oddawania moczu oraz ból w okolicy nadłonowej. Mocz jest oddawany często, małymi porcjami, występuje uczucie bolesnego parcia na mocz. W niektórych przypadkach może pojawić się krwiomocz i nietrzymanie moczu.

Podstawowym badaniem, które potwierdzi zapalenie pęcherza moczowego, jest badanie ogólne moczu, w którym stwierdza się zwiększoną ilość białych krwinek (leukocytów), krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz bakterii. Zawsze powinno się także wykonać posiew moczu z antybiogramem, aby stwierdzić, jaki rodzaj bakterii wywołał infekcję i jaki antybiotyk będzie skuteczny w leczeniu. Morfologia krwi wykaże podwyższony poziom leukocytozy. Podwyższone będą także wykładniki stanu zapalnego: OB oraz poziom białka CRP.

Co zrobić, kiedy dotknie nas stan zapalny pęcherza moczowego?

Jeśli go podejrzewamy, niezwłocznie powinniśmy się udać do lekarza, aby mógł potwierdzić rozpoznanie i zalecić właściwą antybiotykoterapię. Jednak będąc na wyjeździe, czasami trudno od razu udać się do gabinetu lekarskiego. Możemy sami starać się zmniejszyć dolegliwości chorego. Przede wszystkim należy spożywać duże ilości płynów – spowoduje to większą ilość mikcji i szybsze „wypłukanie” bakterii. Należy także podawać leki działające przeciwbólowo, np. paracetamol. Ważne jest także picie soku z żurawiny lub zażywanie któregoś z preparatów żurawinowych dostępnych w aptece – prawdopodobnie zmniejsza to zdolność przylegania niektórych bakterii do nabłonka dróg moczowych. Chory powinien także leżeć w łóżku i odpoczywać. Jednak należy pamiętać, że pomimo takiego postępowania wizyta u lekarza i tak będzie niezbędna.

Czy możemy w jakiś sposób zapobiegać wystąpieniu infekcji pęcherza moczowego?

Tak, choć nie zawsze profilaktyka ustrzeże nas przed zapaleniem, jednak znacznie zmniejszy jego ryzyko. Powinno się zatem codziennie przyjmować preparaty żurawinowe lub sok z żurawiny. Poza tym, ważna jest duża ilość płynów w diecie oraz regularne mikcje – do toalety powinno się chodzić od razu, kiedy poczuje się parcie na mocz, nie powinno się wstrzymywać mikcji. Mocz powinno się także oddawać po zakończonym stosunku płciowym oraz tuż przed snem. W przypadku kobiet bardzo ważne jest także dopochwowe stosowanie preparatów zawierających laseczki z rodzaju Lactobacillus.

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, możemy zdecydowanie obniżyć ryzyko infekcji. A jeśli już do niej dojdzie, przed wizytą u lekarza starajmy się pomóc choremu ulżyć w cierpieniu – zapalenie pęcherza moczowego to bowiem naprawdę bolesna i uciążliwa przypadłość, która może zepsuć nawet najlepszy urlop. Dlatego postarajmy się robić wszystko, aby do niej nie dopuścić!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij