Jesteś w ciąży albo planujesz dziecko?
Iwona Bereszyńska

Jesteś w ciąży albo planujesz dziecko?

Zbadaj się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu c.

Każda kobieta w ciąży powinna wykonać badania w kierunku wirusa zapalenia wątroby typu C – testu na obecność przeciwciał wirusa (anty-HCV) we krwi, ponieważ wczesna diagnostyka zwiększa szanse skutecznej terapii matki i pozwala monitorować stan dziecka pod kątem ewentualnego zakażenia.
WZW C a ciąża?

Wirusowe zapalenie wątroby nie jest przeciwwskazaniem do posiadania dzieci. Ryzyko przekazania wirusa HCV przez matkę jest stosunkowo niewielkie i wynosi ok. 6 proc. Rośnie ono jednak wraz ze wzrostem stężenia wirusa we krwi kobiety bądź dodatkowymi zakażeniami matki np. wirusem HIV. Do zakażenia płodu w 30-50 proc. przypadków dochodzi podczas ciąży, reszta to zakażenia okołoporodowe.

Wiedza na temat stanu zdrowia matki jest szczególnie ważna, jeśli planowane jest cesarskie cięcie. Cesarskie cięcie nie powoduje spadku zagrożenia, natomiast dokładne obmycie dziecka z krwi poporodowej prawdopodobnie tak. Wpływ na ryzyko zakażenia ma także czas między odejściem wód płodowych, a porodem. Jeśli przekracza on 6 godzin, zagrożenie wzrasta.

Ponieważ matczyne przeciwciała anty-HCV przechodzą przez łożysko, mogą być obecne w surowicy krwi noworodka i niemowlęcia. Stąd diagnostyka wertykalnego zakażenia HCV w pierwszym roku życia dziecka wymaga przeprowadzenia badań wiremii HCV.

Jeżeli dowiedziałaś się, że masz WZW typu C i jesteś w ciąży to odpowiedniemu leczeniu będziesz mogła poddać się dopiero po urodzeniu dziecka.
Leczenie może spowodować uszkodzenie płodu, dlatego należy unikać zajścia w ciążę (stosować skuteczną antykoncepcję) w czasie leczenia i 6 miesięcy po ukończeniu terapii.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C u młodej matki nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Stężenie wirusa w mleku matki jest znacznie niższe niż w jej krwi. Co więcej, w przewodzie pokarmowym dziecka następuje dezaktywacja wirusa.

Pamiętaj, jeśli planujesz potomstwo lub jesteś w ciąży nie zapomnij o wykonaniu badania anty-HCV. Wykrycie zakażenia HCV u kobiety ciężarnej umożliwia, obok opieki hepatologicznej nad matką, także szybką diagnostykę tego zakażenia u nowo narodzonego dziecka a tym samym stanowi korzyć dla obojga nie do przecenienia, jaką jest uratowanie zdrowia lub nawet życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij