×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kiszonki kontra cytrusy

Czy zdrowiej jeść owoce i warzywa sezonowe czy te sprowadzane z dalekich krajów?

Kończy się okres bogactwa warzyw i owoców prosto z pola czy drzewa, przed nami długie miesiące mniej urozmaiconego jedzenia. Ale handel wychodzi nam naprzeciw, oferując świeże produkty pochodzące z dalekich krajów oraz chłodni. Jak się w tym odnaleźć, aby było to korzystne dla zdrowia ? Poznaj opinię dietetyka.

Jeszcze kilkanaście lat temu świeże truskawki w styczniu to była fantazja. Dziś nie dziwią nas pomidory, ogórki, papryka, kalafiory i brokuły dostępne przez cały rok. Zapewnia je nam postęp technologiczny – chłodnie w których można przechować gruszki czy śliwki przez dwa lata oraz transport z dalekich, ciepłych krajów, gdzie uprawa jest możliwa gdy u nas śnieg sięga kolan. Czy te produkty są zdrowe i wartościowe ? A może wzorem naszych babć powinniśmy jeść pomidory latem, a kiszoną kapustę zimą?

Przede wszystkim należy zachować rozsądek i zastanowić się, które z importowanych warzyw i owoców można jeść bez obaw. Można mieć nadzieję, że te wolno psujące się, o grubej skórze czyli pomarańcze, grejpfruty, cytryny, banany nie są nafaszerowane środkami konserwującymi gdyż nie ma takiej potrzeby, bez tego zniosą transport z dalekich krajów. Korzystajmy więc z ich wspaniałego smaku zimą. Pewne wątpliwości natomiast można mieć pod tym względem do zieloniutkich brokułów w styczniu, kalafiora który leżąc przez tydzień w lodówce nie zmienia wyglądu czy niepsujących się pomidorów o bardzo dyskusyjnym smaku. Oczywiście nic się nie stanie gdy spragnieni nowalijek raz na jakiś czas zjemy takie cudo, ale zachęcałabym do korzystania zimą z marchewki, jabłek, buraków, selera czy naszych wspaniałych kiszonek – porcja kapusty kiszonej to pokaźna dawka witaminy C a ponadto dobroczynne bakterie uzupełniające naszą „dobrą” jelitową florę bakteryjną. Polecam także mrożonki, jest to bardzo wartościowe uzupełnienie naszej diety w tej porze roku.


Podziel się: