kobieta leżąca na kanapie
Mateusz Burak

Hipokinezja – jakie są skutki braku aktywności fizycznej?

Hipokinezja jest terminem, który oznacza niedobór lub całkowity brak ruchu. Czy zubożenie ruchowe może nieść groźne dla zdrowia konsekwencje? Co należy wiedzieć o hipokinezji i w jaki sposób jej skutecznie zapobiec? Podpowiadamy.

Hipokinezja – czym jest?

Mianem hipokinezji określa się zubożenie ruchów. Precyzyjniej można powiedzieć, że wówczas mamy do czynienia z wyraźnie zmniejszoną aktywnością fizyczną lub nawet jej brakiem. Jest to rodzaj zaburzenia ruchu. Przeciwieństwem hipokinezji jest hiperkinezja. Bardzo często zubożenie ruchowe jest utożsamiane z chorobą Parkinsona.  

Aktywność fizyczna a zdrowie organizmu

Dowiedziono naukowo korzystnego wpływu wysiłku fizycznego na organizm człowieka. Regularna, ukierunkowana aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego, co z kolei jest niezbędne, aby utrzymać odpowiednią jakość życia. Bradykinezja (powolny ruch) i akinezja (trudność z zapoczątkowaniem ruchu) generują negatywne skutki zdrowotne w postaci spadku wydolności i upośledzenia pracy narządów wewnętrznych. Po dłuższym unieruchomieniu dochodzi też do niekorzystnych zmian w układzie kostnym w postaci osłabienia struktury kości.

Przyczyny hipokinezji

Zmniejszenie aktywności ruchowej powoduje także obniżenie poziomu dopaminy. Ważnego neuroprzekaźnika, który umożliwia przepływ informacji pomiędzy neuronami. Odgrywa także bardzo ważną rolę w funkcjach ruchowych.

Wśród przyczyn prowadzących do zubożenia ruchowego bardzo często wymienia się: brak nawyków związanych z podejmowaniem aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, pasywne spędzanie wolnego czasu, postęp technologiczny, brak odpowiedniego poziomu wiedzy na temat skutków unieruchomienia i ograniczonej aktywności fizycznej.

Poza tym bardzo wiele mówi się o przebytych kontuzjach i urazach narządu ruchu, stosowaniu niektórych leków upośledzających działanie dopaminy, nowotworach, chorobach układu ruchu i układu nerwowego (choroba Parkinsona) czy zatruciu toksynami (np. metanol).

Powiązane produkty

Objawy hipokinezji

Objawy hipokinezji mogą wystąpić przy każdym ruchu ciała. Ponadto mogą obejmować całe ciało, jedną stroną lub wybraną część ciała. Bradykinezja i hipokinezja sprawiają, że ruchy stają się coraz wolniejsze w miarę ich wykonywania. Najczęściej opisuje się:

 • sztywność kończyn podczas chodu (sprawia to, że pojawia się trudność w poruszaniu stopami. Może występować na krótkich dystansach i prowadzić do groźnych upadków),
 • spowolnienie tempa chodu oraz zmniejszenie długości kroku,
 • zubożenie mimiki twarzy (staje się ona maskowata, wyraźnie zredukowana),
 • mikrografia (zmniejszenie wielkości pisanych liter, ciasne, zmniejszające się z czasem pismo).
Bardzo często hipokinezja wiąże się również ze zmniejszoną tolerancją na przebywanie w pozycji pionowej, z omdleniami podczas gwałtownego przechodzenia do pozycji stojącej, zaburzeniami równowagi.

Skutki hipokinezji

Brak ruchu jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, któremu należy zapobiegać. Powoduje bowiem bardzo duże spustoszenie w naszym organizmie.

Wśród najgroźniejszych konsekwencji wymienia się odkładanie złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co wiąże się z ryzykiem zawału mięśnia sercowego. Do tego dochodzi często zbyt wysoki poziom cukru we krwi, przyrost tkanki tłuszczowej. Stopniowe zmniejszanie gęstości tkanki kostnej może doprowadzić do osteoporozy. A to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo pojawiania się złamań nawet przy drobnych upadkach czy kontuzjach. Zaleganie mas kałowych, wzdęcia, zaparcia również należą do niepokojących objawów. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Występują zaniki mięśniowe i osłabienie układu oddechowego.

Wybierz: Preparaty na wzdęcia na DOZ.pl
U osób z hipokinezją obserwuje się także, że po pewnym czasie dochodzi do obniżenia poziomu koncentracji, przewlekłego zmęczenia, co z kolei doprowadza do występowania epizodów depresyjnych, długotrwałych stanów obniżenia nastroju.  

Jak zapobiegać hipokinezji?

Skutki hipokinezji można ograniczyć, jeśli tylko podstawowa przyczyna jaką może być choroba jest uleczalna. Niektóre modyfikacje stylu życia mogą pomóc złagodzić objawy już występującego zubożenia ruchowego lub zapobiegać powstawaniu jej symptomów w przyszłości. Takim rozwiązaniem są ćwiczenia. Ich wykonywanie wpływa nie tylko na poprawę parametrów związanych z równowagą, zwiększeniem siły i elastyczności mięśni, ale także przyczyniają się do poprawy nastroju.

Warto wybrać też aktywność, sport , który lubimy i pozwoli na aktywne spędzanie wolnego czasu. Może to być pływanie, taniec czy jazda konna. Pomocna może okazać się tutaj konsultacja z fizjoterapeutą, który pomoże nam dobrać najlepszy program aktywności w oparciu o możliwości i zainteresowania.

Chcąc nie dopuścić do zjawisk, jakimi są hipokinezja i związana z nią hipograwia (osłabienie sił ciążenia działających na organizm), ważna jest też dieta. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3. Istotne jest systematyczne nawadnianie i spożywanie dużej ilości warzyw, owoców bogatych w witaminy i składniki mineralne. Bardzo ważne jest również zaszczepienie właściwych zachowań już u dzieci. Ułatwi to kształtowanie nawyków, które będą sprawiały, że atrakcyjniejsze będzie aktywne spędzanie czasu. Pomoże w odnalezieniu pasji i zamiłowania do sportów, ukształtuje charakter. Zbilansowana, zdrowa dieta również umożliwi zachowanie dobrej kondycji i zdecydowanie przyczyni się do zapobiegania hipokinezji.  

Obecnie uważa się, że najbardziej na skutki braku ruchu narażone są osoby, które większość czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej. Dotyczy to zwłaszcza pracowników biurowych. Z czasem u takich osób zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe jako skutek bezruchu. Do tego często dochodzi obniżenie nastroju i spadek chęci do działania. Dlatego warto codziennie poświęcać chociaż kilkanaście minut na ukierunkowany ruch. 
 1. T. Wichmann, M.R. DeLong, Functional neuroanatomy of the basal ganglia in parkinson's disease, „Advances in neurology”, nr 91 2003.
 2. J. L. Whitwell, A. V. Master, R. Avula, K. Kantarci, S. D. Eggers, H. A. Edmonson i in., Clinical correlates of white matter tract degeneration in progressive supranuclear palsy, „Archives of neurology”, nr 68 2011.
 3. C. L. Tomlinson, R. Stowe, S. Patel, C. Rick, R. Gray, C. E. Clarke, Systematic review of levodopa dose equivalency reporting in parkinson's disease, „Movement Disorders Journal”, nr 25 2010.
 4. A. Berardelli, J. C. Rothwell, P. D. Thompson, M. Hallett, Pathophysiology of bradykinesia in parkinson's disease, „Brain”, nr 124 2001.
 5. T. Wu, M. Hallett, A functional mri study of automatic movements in patients with parkinson's disease, „Brain”, nr 128 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

  Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij