×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dieta odchudzająca a zastosowanie produktów light

W sklepach widzimy coraz więcej produktów light. Czy rzeczywiście pozwolą nam schudnąć i możemy je jeść bez większych zahamowań ? Poznaj opinię dietetyka.

Co oznacza „light”

Produkty light są to produkty o zmniejszonej wartości kalorycznej w stosunku do podobnego, tradycyjnego produktu.

Do niedawna, według przepisów Unii Europejskiej, wartość kaloryczna produktu light musiała być mniejsza od tradycyjnego o co najmniej 30 procent.

Obecnie, napisanie na etykiecie słowa „light” reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. Otóż producent takich środków spożywczych będzie mógł je nazwać w ten sposób tylko wtedy, gdy ich wartość kaloryczna nie przekracza 40 kcal na 100 gramów produktu stałego i 20 kcal na 100 ml produktu płynnego. Obserwując polski rynek przepisy te nie znajdują u nas zastosowania. Prawo to można zresztą obejść, stosując na opakowaniach inne słowa i symbole, które kojarzą nam się z niskokaloryczną żywnością – a więc: lekki, fit, fitness, 0% . Czasami już nazwa produktu może wskazywać na jego właściwości „odchudzające”. Miałam wielu pacjentów wprowadzonych w błąd przez reklamy tego typu środków, które stwarzają mylne wrażenie, że można je jeść bezkarnie w dużej ilości – a więc paczka płatków „fit” na przekąskę zamiast chipsów, kilka jogurtów 0% dziennie, paczka pieczywa chrupkiego zjadana podczas 8 godzin pracy przy biurku.

Jeżeli przyjrzeć się składowi i kaloryczności tego typu pokarmów okazuje się, że często kaloryczność jest tylko nieco zmniejszona w stosunku do tradycyjnego  - np. czekolada lekka 0% cukru” zawiera 499 kcal w 100g, zwykła mleczna 530, a więc różnica jest niewielka.

Jeść, czy nie jeść?

Jakie jest rozsądne podejście do tego typu jedzenia? Czytać etykiety, porównywać i nie dać się zwieść wrażeniu, że można je jeść bezkarnie, w dużych ilościach. Skoro czegoś odjęto – np. tłuszczu, to czegoś na to miejsce trzeba było dodać – węglowodanów? wypełniaczy? wody? Czasami lepiej zjeść mniejszą ilość produktu tradycyjnego o lepszych właściwościach odżywczych i mniejszej ilości chemicznych dodatków, niż nieco tylko większą porcję „light”.


Podziel się: