Maślan sodu suplement w tabletkach
Alicja Świątek

Maślan sodu – właściwości i wskazania do suplementacji. Czy pomaga schudnąć?

Maślan sodu jest substancją wytwarzaną naturalnie w jelitach w wyniku przebiegającego w okrężnicy procesu fermentacji bakteryjnej niestrawianych węglowodanów, np. błonnika. Suplementacja maślanu sodu wskazana jest przede wszystkim w chorobach przewodu pokarmowego. Uzupełnienie niedoborów maślanu sodu jest polecane m.in. w przypadku: zespołu jelita nadwrażliwego, zaburzeń mikrobioty jelitowej czy choroby wrzodowej żołądka.

Maślan sodu jest naturalną substancją, zaliczaną do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), która wytwarzana jest przez florę jelitową na drodze fermentacji. To substancja czynna, którą można znaleźć w dietetycznych środkach spożywczych przeznaczonych do stosowania w chorobach przewodu pokarmowego. Często nazywana jest żywnością funkcjonalną, ponieważ endogenny kwas masłowy jest substancją naturalnie produkowaną w jelitach. W wyniku chorób w obrębie przewodu pokarmowego może dojść do wyraźnego obniżenia produkcji maślanu sodu. Wówczas kluczowe jest uzupełnienie jego niedoborów na drodze farmakoterapii oraz właściwego postępowania dietetycznego.

 1. Maślan sodu – co to jest? Właściwości
 2. Maślan sodu – zastosowanie. Kiedy można go suplementować?
 3. Maślan sodu na odchudzanie
 4. Czy kobiety w ciąży mogą suplementować maślan sodu?
 5. Maślan sodu – przeciwwskazania do suplementacji

Maślan sodu – co to jest? Właściwości

Maślan sodu, czyli sól sodowa kwasu masłowego, jest substancją wytwarzaną naturalnie w jelitach w wyniku przebiegającego w okrężnicy procesu fermentacji bakteryjnej niestrawianych węglowodanów, np. błonnika. Związek ten stanowi ważny składnik energetyczny dla kolonocytów – komórek nabłonkowych jelit. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA, ang. Short Chain Fatty Acids), w tym maślan sodu, wpływają korzystnie na rozwój saprofitycznej mikrobioty w jelitach oraz na prawidłowe funkcjonowanie śluzówki przewodu pokarmowego. Maślan sodu wpływa na stabilizację struktury błony śluzowej jelit i determinuje jej integralność oraz prawidłowe funkcjonowanie. Kwas masłowy warunkuje także działanie przeciwzapalne i immunoregulacyjne. Wpływa na ograniczenie stresu oksydacyjnego, przyspieszenie procesów gojenia oraz regeneracji komórkowej, a także usprawnia motorykę jelitową.

Zaobserwowano, że suplementacja kwasu masłowego wpływa korzystnie na stan pacjenta leczonego z powodu:

 • przewlekłego zapalenia jelit po radioterapii i chemioterapii,
 • nieswoistej choroby zapalnej jelit,
 • zapalenia zbiornika jelit,
 • choroby uchyłkowej jelit.

Ponadto jest wykorzystywana w terapii wspomagającej regenerację jelit przy biegunkach infekcyjnych oraz w zaburzeniach czynnościowych jelit.

W produktach aptecznych maślan sodu występuje w formie mikrogranulek, co zabezpiecza cząsteczki kwasu masłowego przed działaniem enzymów trawiennych występujących w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Umożliwia to dotarcie kwasu masłowego do miejsca docelowego, jakim są jelita. Dodatkowo granulki, w których znajduje się substancja czynna, mają taki skład, aby uwalnianie maślanu sodu przebiegało stopniowo, na całym obszarze jelit.

Sprawdź, jakie leki na niestrawność i ból żołądka z maślanem sodu znajdziesz na DOZ.pl

Maślan sodu – zastosowanie. Kiedy można go suplementować?

Suplementacja maślanu sodu wskazana jest przede wszystkim w chorobach przewodu pokarmowego.

Uzupełnienie niedoborów maślanu sodu jest wskazane w przypadku:

 • zespołu jelita nadwrażliwego, zaburzeń mikrobioty jelitowej,
 • choroby wrzodowej żołądka,
 • stanów zapalnych jelit i żołądka (dowiedz się więcej o tym, czym jest wrzodziejące zapalenie jelit),
 • chorób w obrębie jelita grubego, którym towarzyszą zmiany zanikowe w obrębie błony śluzowej,
 • upośledzenia procesu wchłaniania, skutkującego spadkiem wagi, niewłaściwym poziomem wzrostu u dzieci oraz zaburzeniami poziomu substancji odżywczych,
 • czynnościowych zaburzeń układu pokarmowego,
 • niestrawności, uporczywych zaparć, wzdęć, bóli brzucha, biegunki,
 • niewystarczającej ilości przyjmowanego błonnika pokarmowego,
 • diety ubogoresztkowej,
 • niewłaściwego składu flory jelitowej, występującego np. po długim okresie przyjmowania antybiotyków, przy zbyt dużej podaży cukrów prostych, przewlekłym stresie, w chorobach wątroby i nerek,
 • niedoborów krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), które często powstają po leczeniu onkologicznym.

Polecane dla Ciebie

Maślan sodu na odchudzanie

Doniesienia naukowe wskazują, że flora bakteryjna osób szczupłych wyraźnie różni się od mikrobioty osób otyłych, zazwyczaj również chorych z cukrzycą typu 2 oraz zespołem metabolicznym. Prawdopodobnie związane jest to z pozytywnym wpływem maślanu sodu na skład flory bakteryjnej jelit.

Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, do których zaliczany jest maślan sodu, regulują produkcję kwasów tłuszczowych oraz proces lipolizy, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej. W jednym z przeprowadzonych badań na zwierzętach po pięciu tygodniach podawania myszom soli sodowej kwasu masłowego odnotowano spadek ich masy ciała o 10% oraz zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Badania te wskazują na potencjalne korzystne efekty przyjmowania maślanu sodu u osób otyłych, z insulinoopornością czy cukrzycą typu 2.

Czy kobiety w ciąży mogą suplementować maślan sodu?

Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania maślanu sodu w okresie ciąży. Zatem przed zastosowaniem produktu z solą sodową kwasu masłowego należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Maślan sodu – przeciwwskazania do suplementacji

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z maślanem sodu jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Maślan sodu uważany jest za substancję bezpieczną i dobrze tolerowaną. W trakcie przyjmowania soli sodowej kwasu masłowego należy jednak pamiętać, aby leczenie trwało minimum do momentu remisji choroby, a najlepiej do całkowitego wyleczenia. Wynika to z faktu, że niewskazane jest stosowanie przerw w podawaniu leku, ponieważ może to skutkować pogorszeniem stanu chorego. Jak dotąd nie wykazano skutków ubocznych stosowania maślanu sodu. Należy jednak zachować ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik suplementu czy leku z maślanem.

 1. A. Pituch, J. Walkowiak, A. Banaszkiewicz, Butyric acid in functional constipation, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24868272 [dostęp:] 05.12.2021.
 2. D. M. Vergara, Short chain fatty acids (butyric acid) and intestinal diseases, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29156934 [dostęp:] 05.12.2021.
 3. T. Banasiewicz, E. Kaczmarek, J. Maik et al., Jakość życia i objawy kliniczne u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego, leczonych uzupełniająco chronionym maślanem sodu, „Gastroenterologia Praktyczna” 2011; 3: 45-53.
 4. O. C. Velázquez, Butyrate and the colonocyte. Production, absorption, metabolism, and therapeutic implications, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9361838 [dostęp:] 05.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

  Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

 • Wazelina – jak działa?

  Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę, przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, np. takie jak większa przyswajalność, czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu, oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych, powinna być przede wszystkim skuteczność jego działania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij