Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby? - portal DOZ.pl
Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby?
Michał Posmykiewicz

Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby?

Jelito jest fragmentem przewodu pokarmowego, u człowieka jelito składa się z dwóch fragmentów, czyli z jelita cienkiego i jelita grubego. Jelito cienkie z kolei dzieli się na dwunastnicę, jelito czcze oraz jelito kręte. Jelito grube natomiast można podzielić na kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę oraz odbytnicę, ktora zakończona jest odbytem. Należy pamiętać, że jelito cienkie jest najdłuższą częścią całego przewodu pokarmowego człowieka, rozciąga się ono pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym, od którego jest ono oddzielone zastawką krętniczo- kątniczą.

Jaką funkcje pełni w ludzkim organizmie jelito?

Poszczególne części jelita pełnią w organizmie człowieka różnego rodzaju funkcje. Jeśli chodzi o jelito cienkie, to w skrócie można powiedzieć, że jest ono przede wszystkim odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie pokarmu. Wchłanianie strawionego wcześniej pokarmu jest możliwe dzięki temu, że na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego umieszczone są kosmki jelitowe, które właśnie odpowiedzialne są za wchłanianie strawionego pokarmu do krwi. Odnośnie procesu trawienia, który poprzedza proces wchłaniania, to odbywa się to dzięki specjalnym enzymom produkowanym przez niektóre komórki jelita cienkiego.

Jakie enzymy są odpowiedzialne za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim?

Przede wszystkim za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim są odpowiedzialne enzymy, które trawią białko (miedzy innymi jest to trypsyna i chymotrypsyna), cukry (przede wszystkim  jest to amylaza i laktaza) oraz tłuszcze (za trawienie tłuszczy przede wszystkim odpowiada lipaza i elastaza).

Polecane dla Ciebie

Jaką funkcje w ludzkim organizmie spełnia jelito grube?

W jelicie grubym natomiast zachodzi proces wchłania wody i soli mineralnych z resztek pokarmowych, jak również końcowy proces formowania kalu. 

Obecnie panuje powszechne przekonanie, że aby cieszyć sie dobrym zdrowiem i nie cierpieć z powodu poważnych chorób,  bardzo istotnym elementem współczesnej medycyny jest oczyszczanie jelit z zalegających w nich resztek pokarmowych. Oczyszczanie jelita ma zatem dotyczyć jelita grubego.

Czy jest to faktycznie prawda, że regularne usuwanie zalegających w jelicie resztek pokarmowych poprawi nasze zdrowie?

Prawdą na pewno jest to, że rzeczywiście regularne wypróżnienia spowodują, że będziemy czuć się lepiej. Dzięki regularnym wypróżnieniom bowiem nasz brzuch nie jest wzdęty, czujemy się lżej, nie odczuwamy tzw. uczucia ciężkości w brzuchu, mamy więcej energii. Jednak aby regularnie się wypróżniać, wcale nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek zabiegów, które mają na celu oczyścić jelito grube. Wystarczy bowiem dbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik. Błonnik pobudza bowiem perystaltykę, czyli ruchy jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnienia. Do produktów bogatobłonnikowych zalicza się przede wszystkim wszelkiego rodzaju warzywa i owoce, jak również ciemne pieczywo. Ponadto, aby wypróżniać sie regularnie, powinno się spożywać duże ilości płynów. Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej, aby było to około dwóch litrów wody dziennie.

Dzięki przyjmowaniu dużej ilości płynów zalegające masy kałowe będą bardziej miękkie i dzięki temu będą się łatwiej przesuwały w jelicie grubym.

Ponadto, również aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na regularność wypróżnień. Każdy ruch, nawet piętnastominutowe ćwiczenia fizyczne w domu czy tez krótka jazda na rowerze, przyczyniają się do pobudzenia perystaltyki jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnień. 

Co zrobić, gdy problem zaparć występuje pomimo przestrzegania wszystkich zasad? Jak wtedy oczyścić jelita?

Sytuacja, w której pacjent cierpi z powodu zaparć, jest jak najbardziej wskazaniem do zastosowania lewatywy, której jednak absolutnie nie można nadużywać, jest ona wykonywana tylko ze ściśle określonych wskazań lekarskich i absolutnie nie może służyć jako domowa metoda oczyszczania jelit.

Pacjent, który cierpi z powodu zaparć, może stosować też różnego rodzaju środki farmakologiczne, które zleci mu jego lekarz prowadzący. Należy jednak pamiętać o tym, że również tego typu preparatów absolutnie nie wolno stosować jako produktów mających za zadanie oczyszczenie jelit. 

Hydrokolonoskopia- oczyszczanie jelit w gabinecie kosmetycznym

Obecnie coraz bardziej popularny, głównie w środowisku gwiazd i celebrytów, ale także wśród "przeciętnych śmiertelników", staje się zabieg oczyszczania jelit, czyli zbieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych i renomowanych SPA, jest dość kosztowny- cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. W opisach zabiegu podaje się, że jest to "cudowna metoda", która oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczynia się do znacznej utraty masy ciała.

Czy jest to prawda, że zabieg hydrokolonoterapii oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii oraz przyczynia się do znacznej utraty masy ciała?

Otóż nie do końca. Zabieg oczywiście jak najbardziej przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak na pewno nie przyczyni się do opanowania ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego- w tej sytuacji konieczne jest bowiem właściwe leczenie farmakologiczne.

Hydrokolonoterapia nie przyczynia się do długoterminowej utraty masy ciała i schudnięcia- waga spada tylko bezpośrednio po samym zabiegu po prostu na skutek usunięcia mas kałowych zalegających w jelicie, po kilku dniach waga wróci do stanu sprzed zabiegu. 

Należy pamiętać też o tym, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, może być również bolesny, podobnie jak zwykła kolonoskopia, która w gabinetach lekarskich jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu, natomiast hydrokolonoterapia, wykonywana w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obstawy anestezjologa.

Zabieg wykonywany nie przez lekarza zajmującego się na co dzień endoskopią, a przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, może być też niebezpieczny dla zdrowia: może dojść bowiem do perforacji (czyli przebicia) ściany jelita, a to z kolei spowoduje zapalenie otrzewnej, czyli ostry stan wymagający operacji. Ponadto hydrokolonoterapia może przyczynić do powstania zaburzeń wodno- elektrolitowych, które także są niebezpieczne dla zdrowia.

Widać zatem, że hydrokolonoterapia nie jest żadnym cudownym zabiegiem, niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego też lepiej po prostu zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty i wysypiać się - wtedy nie będzie potrzeby korzystania z zabiegów odchudzających i oczyszczających, bowiem organizm będzie funkcjonował w prawidłowy sposób, a my będziemy cieszyć sie zdrowiem i dobrą formą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij