
Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby?
Jaką funkcje pełni w ludzkim organizmie jelito?
Poszczególne części jelita pełnią w organizmie człowieka różnego rodzaju funkcje. Jeśli chodzi o jelito cienkie, to w skrócie można powiedzieć, że jest ono przede wszystkim odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie pokarmu. Wchłanianie strawionego wcześniej pokarmu jest możliwe dzięki temu, że na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego umieszczone są kosmki jelitowe, które właśnie odpowiedzialne są za wchłanianie strawionego pokarmu do krwi. Odnośnie procesu trawienia, który poprzedza proces wchłaniania, to odbywa się to dzięki specjalnym enzymom produkowanym przez niektóre komórki jelita cienkiego.
Jakie enzymy są odpowiedzialne za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim?
Przede wszystkim za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim są odpowiedzialne enzymy, które trawią białko (miedzy innymi jest to trypsyna i chymotrypsyna), cukry (przede wszystkim jest to amylaza i laktaza) oraz tłuszcze (za trawienie tłuszczy przede wszystkim odpowiada lipaza i elastaza).
Jaką funkcje w ludzkim organizmie spełnia jelito grube?
W jelicie grubym natomiast zachodzi proces wchłania wody i soli mineralnych z resztek pokarmowych, jak również końcowy proces formowania kalu.
Obecnie panuje powszechne przekonanie, że aby cieszyć sie dobrym zdrowiem i nie cierpieć z powodu poważnych chorób, bardzo istotnym elementem współczesnej medycyny jest oczyszczanie jelit z zalegających w nich resztek pokarmowych. Oczyszczanie jelita ma zatem dotyczyć jelita grubego.
Czy jest to faktycznie prawda, że regularne usuwanie zalegających w jelicie resztek pokarmowych poprawi nasze zdrowie?
Prawdą na pewno jest to, że rzeczywiście regularne wypróżnienia spowodują, że będziemy czuć się lepiej. Dzięki regularnym wypróżnieniom bowiem nasz brzuch nie jest wzdęty, czujemy się lżej, nie odczuwamy tzw. uczucia ciężkości w brzuchu, mamy więcej energii. Jednak aby regularnie się wypróżniać, wcale nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek zabiegów, które mają na celu oczyścić jelito grube. Wystarczy bowiem dbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik. Błonnik pobudza bowiem perystaltykę, czyli ruchy jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnienia. Do produktów bogatobłonnikowych zalicza się przede wszystkim wszelkiego rodzaju warzywa i owoce, jak również ciemne pieczywo. Ponadto, aby wypróżniać sie regularnie, powinno się spożywać duże ilości płynów. Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej, aby było to około dwóch litrów wody dziennie.
Ponadto, również aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na regularność wypróżnień. Każdy ruch, nawet piętnastominutowe ćwiczenia fizyczne w domu czy tez krótka jazda na rowerze, przyczyniają się do pobudzenia perystaltyki jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnień.
Co zrobić, gdy problem zaparć występuje pomimo przestrzegania wszystkich zasad? Jak wtedy oczyścić jelita?
Sytuacja, w której pacjent cierpi z powodu zaparć, jest jak najbardziej wskazaniem do zastosowania lewatywy, której jednak absolutnie nie można nadużywać, jest ona wykonywana tylko ze ściśle określonych wskazań lekarskich i absolutnie nie może służyć jako domowa metoda oczyszczania jelit.
Hydrokolonoskopia- oczyszczanie jelit w gabinecie kosmetycznym
Obecnie coraz bardziej popularny, głównie w środowisku gwiazd i celebrytów, ale także wśród "przeciętnych śmiertelników", staje się zabieg oczyszczania jelit, czyli zbieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych i renomowanych SPA, jest dość kosztowny- cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. W opisach zabiegu podaje się, że jest to "cudowna metoda", która oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczynia się do znacznej utraty masy ciała.
Czy jest to prawda, że zabieg hydrokolonoterapii oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii oraz przyczynia się do znacznej utraty masy ciała?
Otóż nie do końca. Zabieg oczywiście jak najbardziej przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak na pewno nie przyczyni się do opanowania ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego- w tej sytuacji konieczne jest bowiem właściwe leczenie farmakologiczne.
Należy pamiętać też o tym, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, może być również bolesny, podobnie jak zwykła kolonoskopia, która w gabinetach lekarskich jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu, natomiast hydrokolonoterapia, wykonywana w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obstawy anestezjologa.
Widać zatem, że hydrokolonoterapia nie jest żadnym cudownym zabiegiem, niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego też lepiej po prostu zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty i wysypiać się - wtedy nie będzie potrzeby korzystania z zabiegów odchudzających i oczyszczających, bowiem organizm będzie funkcjonował w prawidłowy sposób, a my będziemy cieszyć sie zdrowiem i dobrą formą.