Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby?
Michał Posmykiewicz

Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby?

Jelito jest fragmentem przewodu pokarmowego, u człowieka jelito składa się z dwóch fragmentów, czyli z jelita cienkiego i jelita grubego. Jelito cienkie z kolei dzieli się na dwunastnicę, jelito czcze oraz jelito kręte. Jelito grube natomiast można podzielić na kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę oraz odbytnicę, ktora zakończona jest odbytem. Należy pamiętać, że jelito cienkie jest najdłuższą częścią całego przewodu pokarmowego człowieka, rozciąga się ono pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym, od którego jest ono oddzielone zastawką krętniczo- kątniczą.

Jaką funkcje pełni w ludzkim organizmie jelito?

Poszczególne części jelita pełnią w organizmie człowieka różnego rodzaju funkcje. Jeśli chodzi o jelito cienkie, to w skrócie można powiedzieć, że jest ono przede wszystkim odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie pokarmu. Wchłanianie strawionego wcześniej pokarmu jest możliwe dzięki temu, że na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego umieszczone są kosmki jelitowe, które właśnie odpowiedzialne są za wchłanianie strawionego pokarmu do krwi. Odnośnie procesu trawienia, który poprzedza proces wchłaniania, to odbywa się to dzięki specjalnym enzymom produkowanym przez niektóre komórki jelita cienkiego.

Jakie enzymy są odpowiedzialne za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim?

Przede wszystkim za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim są odpowiedzialne enzymy, które trawią białko (miedzy innymi jest to trypsyna i chymotrypsyna), cukry (przede wszystkim  jest to amylaza i laktaza) oraz tłuszcze (za trawienie tłuszczy przede wszystkim odpowiada lipaza i elastaza).

Powiązane produkty

Jaką funkcje w ludzkim organizmie spełnia jelito grube?

W jelicie grubym natomiast zachodzi proces wchłania wody i soli mineralnych z resztek pokarmowych, jak również końcowy proces formowania kalu. 

Obecnie panuje powszechne przekonanie, że aby cieszyć sie dobrym zdrowiem i nie cierpieć z powodu poważnych chorób,  bardzo istotnym elementem współczesnej medycyny jest oczyszczanie jelit z zalegających w nich resztek pokarmowych. Oczyszczanie jelita ma zatem dotyczyć jelita grubego.

Czy jest to faktycznie prawda, że regularne usuwanie zalegających w jelicie resztek pokarmowych poprawi nasze zdrowie?

Prawdą na pewno jest to, że rzeczywiście regularne wypróżnienia spowodują, że będziemy czuć się lepiej. Dzięki regularnym wypróżnieniom bowiem nasz brzuch nie jest wzdęty, czujemy się lżej, nie odczuwamy tzw. uczucia ciężkości w brzuchu, mamy więcej energii. Jednak aby regularnie się wypróżniać, wcale nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek zabiegów, które mają na celu oczyścić jelito grube. Wystarczy bowiem dbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik. Błonnik pobudza bowiem perystaltykę, czyli ruchy jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnienia. Do produktów bogatobłonnikowych zalicza się przede wszystkim wszelkiego rodzaju warzywa i owoce, jak również ciemne pieczywo. Ponadto, aby wypróżniać sie regularnie, powinno się spożywać duże ilości płynów. Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej, aby było to około dwóch litrów wody dziennie.

Dzięki przyjmowaniu dużej ilości płynów zalegające masy kałowe będą bardziej miękkie i dzięki temu będą się łatwiej przesuwały w jelicie grubym.

Ponadto, również aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na regularność wypróżnień. Każdy ruch, nawet piętnastominutowe ćwiczenia fizyczne w domu czy tez krótka jazda na rowerze, przyczyniają się do pobudzenia perystaltyki jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnień. 

Co zrobić, gdy problem zaparć występuje pomimo przestrzegania wszystkich zasad? Jak wtedy oczyścić jelita?

Sytuacja, w której pacjent cierpi z powodu zaparć, jest jak najbardziej wskazaniem do zastosowania lewatywy, której jednak absolutnie nie można nadużywać, jest ona wykonywana tylko ze ściśle określonych wskazań lekarskich i absolutnie nie może służyć jako domowa metoda oczyszczania jelit.

Pacjent, który cierpi z powodu zaparć, może stosować też różnego rodzaju środki farmakologiczne, które zleci mu jego lekarz prowadzący. Należy jednak pamiętać o tym, że również tego typu preparatów absolutnie nie wolno stosować jako produktów mających za zadanie oczyszczenie jelit. 

Hydrokolonoskopia- oczyszczanie jelit w gabinecie kosmetycznym

Obecnie coraz bardziej popularny, głównie w środowisku gwiazd i celebrytów, ale także wśród "przeciętnych śmiertelników", staje się zabieg oczyszczania jelit, czyli zbieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych i renomowanych SPA, jest dość kosztowny- cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. W opisach zabiegu podaje się, że jest to "cudowna metoda", która oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczynia się do znacznej utraty masy ciała.

Czy jest to prawda, że zabieg hydrokolonoterapii oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii oraz przyczynia się do znacznej utraty masy ciała?

Otóż nie do końca. Zabieg oczywiście jak najbardziej przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak na pewno nie przyczyni się do opanowania ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego- w tej sytuacji konieczne jest bowiem właściwe leczenie farmakologiczne.

Hydrokolonoterapia nie przyczynia się do długoterminowej utraty masy ciała i schudnięcia- waga spada tylko bezpośrednio po samym zabiegu po prostu na skutek usunięcia mas kałowych zalegających w jelicie, po kilku dniach waga wróci do stanu sprzed zabiegu. 

Należy pamiętać też o tym, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, może być również bolesny, podobnie jak zwykła kolonoskopia, która w gabinetach lekarskich jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu, natomiast hydrokolonoterapia, wykonywana w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obstawy anestezjologa.

Zabieg wykonywany nie przez lekarza zajmującego się na co dzień endoskopią, a przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, może być też niebezpieczny dla zdrowia: może dojść bowiem do perforacji (czyli przebicia) ściany jelita, a to z kolei spowoduje zapalenie otrzewnej, czyli ostry stan wymagający operacji. Ponadto hydrokolonoterapia może przyczynić do powstania zaburzeń wodno- elektrolitowych, które także są niebezpieczne dla zdrowia.

Widać zatem, że hydrokolonoterapia nie jest żadnym cudownym zabiegiem, niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego też lepiej po prostu zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty i wysypiać się - wtedy nie będzie potrzeby korzystania z zabiegów odchudzających i oczyszczających, bowiem organizm będzie funkcjonował w prawidłowy sposób, a my będziemy cieszyć sie zdrowiem i dobrą formą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij