×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Oczyszczanie jelit - zabieg, czy naturalne sposoby?

Jelito jest fragmentem przewodu pokarmowego, u człowieka jelito składa się z dwóch fragmentów, czyli z jelita cienkiego i jelita grubego. Jelito cienkie z kolei dzieli się na dwunastnicę, jelito czcze oraz jelito kręte. Jelito grube natomiast można podzielić na kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę oraz odbytnicę, ktora zakończona jest odbytem. Należy pamiętać, że jelito cienkie jest najdłuższą częścią całego przewodu pokarmowego człowieka, rozciąga się ono pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym, od którego jest ono oddzielone zastawką krętniczo- kątniczą.

Jaką funkcje pełni w ludzkim organizmie jelito?

Poszczególne części jelita pełnią w organizmie człowieka różnego rodzaju funkcje. Jeśli chodzi o jelito cienkie, to w skrócie można powiedzieć, że jest ono przede wszystkim odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie pokarmu. Wchłanianie strawionego wcześniej pokarmu jest możliwe dzięki temu, że na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego umieszczone są kosmki jelitowe, które właśnie odpowiedzialne są za wchłanianie strawionego pokarmu do krwi. Odnośnie procesu trawienia, który poprzedza proces wchłaniania, to odbywa się to dzięki specjalnym enzymom produkowanym przez niektóre komórki jelita cienkiego.

Jakie enzymy są odpowiedzialne za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim?

Przede wszystkim za procesy trawienia zachodzące w jelicie cienkim są odpowiedzialne enzymy, które trawią białko (miedzy innymi jest to trypsyna i chymotrypsyna), cukry (przede wszystkim  jest to amylaza i laktaza) oraz tłuszcze (za trawienie tłuszczy przede wszystkim odpowiada lipaza i elastaza).

Jaką funkcje w ludzkim organizmie spełnia jelito grube?

W jelicie grubym natomiast zachodzi proces wchłania wody i soli mineralnych z resztek pokarmowych, jak również końcowy proces formowania kalu. 

Obecnie panuje powszechne przekonanie, że aby cieszyć sie dobrym zdrowiem i nie cierpieć z powodu poważnych chorób,  bardzo istotnym elementem współczesnej medycyny jest oczyszczanie jelit z zalegających w nich resztek pokarmowych. Oczyszczanie jelita ma zatem dotyczyć jelita grubego.

Czy jest to faktycznie prawda, że regularne usuwanie zalegających w jelicie resztek pokarmowych poprawi nasze zdrowie?

Prawdą na pewno jest to, że rzeczywiście regularne wypróżnienia spowodują, że będziemy czuć się lepiej. Dzięki regularnym wypróżnieniom bowiem nasz brzuch nie jest wzdęty, czujemy się lżej, nie odczuwamy tzw. uczucia ciężkości w brzuchu, mamy więcej energii. Jednak aby regularnie się wypróżniać, wcale nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek zabiegów, które mają na celu oczyścić jelito grube. Wystarczy bowiem dbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik. Błonnik pobudza bowiem perystaltykę, czyli ruchy jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnienia. Do produktów bogatobłonnikowych zalicza się przede wszystkim wszelkiego rodzaju warzywa i owoce, jak również ciemne pieczywo. Ponadto, aby wypróżniać sie regularnie, powinno się spożywać duże ilości płynów. Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej, aby było to około dwóch litrów wody dziennie.

Dzięki przyjmowaniu dużej ilości płynów zalegające masy kałowe będą bardziej miękkie i dzięki temu będą się łatwiej przesuwały w jelicie grubym.

Ponadto, również aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na regularność wypróżnień. Każdy ruch, nawet piętnastominutowe ćwiczenia fizyczne w domu czy tez krótka jazda na rowerze, przyczyniają się do pobudzenia perystaltyki jelit, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dochodzi do wypróżnień. 

Co zrobić, gdy problem zaparć występuje pomimo przestrzegania wszystkich zasad? Jak wtedy oczyścić jelita?

Sytuacja, w której pacjent cierpi z powodu zaparć, jest jak najbardziej wskazaniem do zastosowania lewatywy, której jednak absolutnie nie można nadużywać, jest ona wykonywana tylko ze ściśle określonych wskazań lekarskich i absolutnie nie może służyć jako domowa metoda oczyszczania jelit.

Pacjent, który cierpi z powodu zaparć, może stosować też różnego rodzaju środki farmakologiczne, które zleci mu jego lekarz prowadzący. Należy jednak pamiętać o tym, że również tego typu preparatów absolutnie nie wolno stosować jako produktów mających za zadanie oczyszczenie jelit. 

Hydrokolonoskopia- oczyszczanie jelit w gabinecie kosmetycznym

Obecnie coraz bardziej popularny, głównie w środowisku gwiazd i celebrytów, ale także wśród "przeciętnych śmiertelników", staje się zabieg oczyszczania jelit, czyli zbieg hydrokolonoterapii (hydrokolonoskopii). Proponuje go coraz większa ilość gabinetów kosmetycznych i renomowanych SPA, jest dość kosztowny- cena zazwyczaj waha się pomiędzy 200-250 zł. W opisach zabiegu podaje się, że jest to "cudowna metoda", która oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii, jak również przyczynia się do znacznej utraty masy ciała.

Czy jest to prawda, że zabieg hydrokolonoterapii oczyszcza organizm z toksyn, kamieni, pasożytów, grzybów i bakterii oraz przyczynia się do znacznej utraty masy ciała?

Otóż nie do końca. Zabieg oczywiście jak najbardziej przyczynia się do oczyszczania jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych, jednak na pewno nie przyczyni się do opanowania ewentualnej infekcji grzybiczej, bakteryjnej czy pasożytniczej przewodu pokarmowego- w tej sytuacji konieczne jest bowiem właściwe leczenie farmakologiczne.

Hydrokolonoterapia nie przyczynia się do długoterminowej utraty masy ciała i schudnięcia- waga spada tylko bezpośrednio po samym zabiegu po prostu na skutek usunięcia mas kałowych zalegających w jelicie, po kilku dniach waga wróci do stanu sprzed zabiegu. 

Należy pamiętać też o tym, że sam zabieg jest bardzo nieprzyjemny, może być również bolesny, podobnie jak zwykła kolonoskopia, która w gabinetach lekarskich jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu, natomiast hydrokolonoterapia, wykonywana w zwykłych gabinetach kosmetycznych, jest zabiegiem bez znieczulenia i obstawy anestezjologa.

Zabieg wykonywany nie przez lekarza zajmującego się na co dzień endoskopią, a przez fizjoterapeutę lub kosmetyczkę, może być też niebezpieczny dla zdrowia: może dojść bowiem do perforacji (czyli przebicia) ściany jelita, a to z kolei spowoduje zapalenie otrzewnej, czyli ostry stan wymagający operacji. Ponadto hydrokolonoterapia może przyczynić do powstania zaburzeń wodno- elektrolitowych, które także są niebezpieczne dla zdrowia.

Widać zatem, że hydrokolonoterapia nie jest żadnym cudownym zabiegiem, niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego też lepiej po prostu zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty i wysypiać się - wtedy nie będzie potrzeby korzystania z zabiegów odchudzających i oczyszczających, bowiem organizm będzie funkcjonował w prawidłowy sposób, a my będziemy cieszyć sie zdrowiem i dobrą formą.


Podziel się: