×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wpływ diety roślinnej na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Jest korzystna dla serca i sylwetki, pomaga ograniczać negatywne skutki dla środowiska, a według piramidy żywienia powinna być tą, w której kierunku zmieniamy nasze codzienne nawyki. Dieta roślinna – niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, których lista wydłuża się wraz z ujawnianiem wyników kolejnych badań. Najnowsze z nich wskazuje, w jaki sposób przejście na wegetarianizm może sprzyjać osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. 

Dieta w RZS – najnowsze doniesienia naukowe

Autorami wspomnianego badania są naukowcy z Waszyngtonu, którzy przeanalizowali wyniki dotychczas prowadzonych prac nad wpływem diety na mechanizmy biologiczne stojące za rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jak się okazało, przejście na dietę roślinną może doprowadzić do zmian, które łagodzą skutki tej wyjątkowo dotkliwej choroby. Jednym z nich jest zdolność do redukcji stanu zapalnego w organizmie, z którym wiąże się reumatyzm. Już po dwóch miesiącach od przejścia na dietę roślinną u pacjentów stwierdzono wyraźne zmniejszenie stanu zapalnego w porównaniu z tymi, pozostającymi na diecie wysokotłuszczowej i bogatej w produkty zwierzęce. Dieta mięsna ma również zwiększać liczbę markerów stanu zapalnego, natomiast roślinna, lekkostrawna i bogata w błonnik zauważalnie ją obniżać.

Dieta roślinna łagodzi dolegliwości reumatyczne

Jedno z analizowanych badań pokazało, że po czterech tygodniach na diecie wegańskiej osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów stwierdzały wyraźną redukcje dotkliwości takich symptomów jak bóle i sztywność stawów, jak również ich tkliwość i opuchlizna. 

Przejście na dietę roślinną sprzyja również utracie wagi, a jak pokazało badanie z 2018 r., utrata zaledwie pięciu kilogramów przez osobę z nadwagą zwiększa szansę na zmniejszenie dotkliwości symptomów aż trzykrotnie w stosunku do tych pacjentów, którzy schudli mniej. 

Dodatkowo osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów często mają również zubożoną mikrobiotę, a jak dowodzi szereg badań, dieta roślinna ma pozytywny wpływ na skład flory jelitowej, między innymi za sprawą wysokiej zawartości błonnika. 

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Poszukiwania leku na reumatoidalne zapalenie stawów nie ustają, ponieważ to schorzenie łączy stosunkowo częstą występowalność z bardzo dotkliwymi skutkami zdrowotnymi. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi średnio 1 proc. populacji, a u nawet połowy z nich z czasem wywołuje ona całkowitą niezdolność do pracy. Zapalenie obejmuje nie tylko stawy, ale też część narządów, a wśród jego przyczyn wskazuje się przede wszystkim obciążenie genetyczne i dysfunkcje układu odpornościowego. Zagrożeni wystąpieniem choroby są palacze, czynnikiem ryzyka jest też silny stres i płeć, ponieważ na chorobę częściej zapadają kobiety.

Skutki reumatoidalnego zapalenia stawów to przede wszystkim ból i obrzęk stawów, mogące prowadzić do ich zniekształceń i zaniku mięśni. Ponadto RZS przyspiesza rozwój miażdżycy i to właśnie ona najczęściej prowadzi do śmierci powiązanej ze schorzeniem. Zapalenie może również uszkadzać serce, co charakteryzuje się między innymi dusznościami, jak również może wpływać na funkcjonowanie oczu, powodując tzw. syndrom suchego oka, czy też płuc, co sprzyja powstawaniu zapalenia i problemów z oddychaniem. 

Aktywność i zdrowy styl życia

Wśród sposobów leczenia na pierwszym miejscu znajduje się odpowiednia fizjoterapia, która pozwala łagodzić sztywność i tkliwość stawów. Towarzyszy jej terapia farmakologiczna nastawiona na leczenie objawów choroby i hamowanie procesu niszczenia stawów. Nie są to leki mogące całkowicie wyeliminować chorobę, a jedynie złagodzić lub opóźnić jej skutki, dlatego zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie ich przez cale życie. Aktywność fizyczna jest możliwa i zalecana, ponieważ nadwaga i otyłość potęgują dolegliwości, co wiąże się także ze zmianą diety na zdrowszą. Stosowanie się do zaleceń i regularne przyjmowanie leków umożliwia normalne funkcjonowanie, a nawet wprowadzenie choroby w stan remisji. W zwiększeniu szans na życie z chorobą bez bólu pomaga jak najszybsze wykrycie jej pierwszych objawów i zastosowanie profilaktyki, co umożliwi spowolnienie postępów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. M. Cohut, How plant based diets can help people with rheumatoid arthritis, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326554.php, [dostęp:] 07.10.2019 r.
  2. J. Alwarith, H. Kahleova, E. Rembert i in.,Nutrition Interventions in Rheumatoid Arthritis: The Potential Use of Plant-Based Diets. A Review, "Frontiers in Nutrition", 10 September 2019 | https://doi.org/10.3389/fnut.2019.00141.
  3. Reumatoidalne zapalenie stawów, "medonet.pl" [online], http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-autoimmunologiczne,reumatoidalne-zapalenie-stawow--rzs----przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1580088.html, [dostęp:] 07.10.2019 r.

Podziel się: