×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Skąd się biorą rozstępy i jak z nimi walczyć?

Rozstępy powstają na skutek zrywania włókien kolagenowych. Zazwyczaj dzieje się to w wyniku różnego rodzaju zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, kiedy to komórki odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych nie działają już tak sprawnie jak wcześniej, a także na skutek nadmiernego rozciągania się skóry.

U kogo najczęściej powstają rozstępy?

Rozstępy bardzo często powstają u kobiet w ciąży. Wiąże się to zarówno z zaburzoną gospodarką hormonalną organizmu, jak i z nadmiernym rozciąganiem się skóry na brzuchu i na piersiach, które w okresie ciąży znacznie zwiększają swoje rozmiary i skóra na nich staje się „zbyt ciasna”. Ponadto rozstępy są dość częste u dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania płciowego. W tym czasie u dziewczynek rozstępy bardzo często pojawiają się na piersiach i na biodrach, zaś u chłopców zwykle na plecach. Zdarza się, że rozstępy zaczynają się również pojawiać u osób, które wyczynowo uprawiają sport na skutek szybkiego przyrostu masy mięśniowej – typowe są na przykład rozstępy na plecach u osób uprawiających pływanie. Należy pamiętać, że rozstępy są również typowe dla osób z dużą nadwagą lub też wręcz otyłych, u których doszło do gwałtownego przyrostu masy ciała. Dodatkowo rozstępy mogą też powstawać na skutek osłabienia i uszkodzenia włókien kolagenowych skóry u osób, które z powodu jakiejś choroby w sposób przewlekły zażywają preparaty glikokortykosteroidów. Zdarza się też, że niektóre osoby mają po prostu predyspozycje genetyczne do powstawania na ich skórze rozstępów lub też cierpią z powodu różnych chorób układu endokrynologicznego, w których dochodzi do nadmiernego wytwarzania naturalnych glikokortykosteroidów.

Wygląd i lokalizacja rozstępów

Rozstępy mają postać czerwonych wrzecionowatych pasm, które zwykle lokalizują się na piersiach, udach, pośladkach, brzuchu oraz na ramionach. Zdecydowanie częściej rozstępy powstają u kobiet niż u mężczyzn, co ma związek przede wszystkim z huśtawkami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. 

Czy można zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Tak, można starać się nie dopuścić do powstawania rozstępów, chociaż nie zawsze się to udaje. Przede wszystkim zatem należy dbać o prawidłową masę swojego ciała. Jeśli nie będziemy tyć i w nadmiernie krótkim czasie przybierać na wadze, wtedy też nie grozi nam oszpecenie skóry rozstępami. Musimy pamiętać też o tym, aby w sposób racjonalny ćwiczyć na siłowni i uprawiać różnego rodzaju sporty. Nie wolno nam doprowadzić do tego, aby doszło u nas do bardzo szybkiego przyrostu masy mięśniowej – wtedy nasza skóra będzie „zbyt krótka” i dojdzie do powstania rozstępów. Niesłychanie istotną sprawą w profilaktyce powstawania rozstępów jest również właściwe nawilżanie skóry. Codzienna właściwa jej pielęgnacja zapewni bowiem skórze elastyczność, co zapobiegnie w przyszłości zrywaniu włókien kolagenowych i powstawaniu rozstępów.

Najlepiej do pielęgnacji skóry stosować kosmetyki, które zawierają w swym składzie substancje odżywcze, między innymi witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B.

Warto również, aby kosmetyki do codziennego nawilżania skóry zawierały krzem, cynk i skrzyp polny. Składniki te dodatkowo niwelują działanie wolnych rodników w skórze oraz korzystnie wpływają na stan komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych (czyli fibroblastów). Bardzo ważna jest również właściwa dieta, bogata w różnego rodzaju witaminy i minerały. Dzięki właściwie zbilansowanej diecie nasza skóra jest również we właściwy sposób odżywiona i nawilżona. Dodatkowo, celem zapobiegania powstawaniu rozstępów, warto raz na jakiś czas wykonać peeling złuszczający, który usunie martwy naskórek oraz poprawi krążenie skóry, przez co wszystkie kosmetyki służące do codziennej pielęgnacji będą lepiej przyswajalne. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze – pomimo stosowania profilaktyki i zdrowego stylu życia – uda nam się uchronić przed rozwojem rozstępów. 

Co zrobić, gdy pojawią się rozstępy?

Przede wszystkim można stosować różnego rodzaju kremy i balsamy, które mają za zadanie zmniejszyć rozstępy i sprawić, że staną się one mniej widoczne – bardziej blade – i tym samym nie będą się tak bardzo rzucały się w oczy. Kiedy rozstępy są naprawdę bardzo duże i stanowią bardzo poważny defekt kosmetyczny (co przeszkadza zwykle bardziej kobietom), warto skonsultować się z lekarzem specjalistą medycyny estetycznej. Lekarz po obejrzeniu zmian zdecyduje, jakie dalsze postępowanie będzie najwłaściwsze. Być może zapadnie decyzja o możliwości usunięcia rozstępów za pomocą lasera. Zabieg laseroterapii czasami bywa również wzmacniany zabiegiem fototerapii. Dość dobre efekty w walce z rozstępami może dawać również mezoterapia, w przebiegu której w miejscach, w których powstały rozstępy, wstrzykuje się substancje pobudzające tworzenie się kolagenu. Inną formą walki z rozstępami jest wstrzykiwanie w nie osocza bogatopłytkowego, które przyspieszy przebudowę blizn w zdrową tkankę. Rozstępy można ponadto zmniejszyć podając dwutlenek węgla w okolicę, w której powstały – taki zabieg nosi nazwę karboksyterapii.

Musimy pamiętać, że czasami pomimo wykonania któregoś z zabiegów usuwających rozstępy, nie znikną one zupełnie. Na pewno jednak staną się bardziej blade i zdecydowanie mniej będą rzucały się w oczy.

Podziel się: