Przebieg i leczenie ostrego zapalenia oskrzeli
Anna Posmykiewicz

Przebieg i leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest chorobą dolnych dróg oddechowych. Czas trwania zapalenia oskrzeli jest rożny, więc chorobę tę można podzielić na postać ostrą, podostrą i przewlekłą. Zapalenie oskrzeli – zwłaszcza w postaci ostrej – występuje często i może dotyczyć wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tak naprawdę praktycznie każdy z nas choć raz w swoim życiu cierpiał z powodu ostrego zapalenia oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli trwa krócej niż trzy tygodnie, podostre – od trzech do ośmiu tygodni, zaś czas trwania przewlekłego zapalenia oskrzeli jest dłuższy niż osiem tygodni.

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

Najczęstszą przyczyną są te same wirusy, które są odpowiedzialne za rozwój grypy i przeziębienia. Przede wszystkim wirusy grypy typu A i B, wirusy paragrypy, wirusy RSV, jak też adenowirusy, koronawirusy oraz rynowirusy. Mimo że najczęstszą etiologią ostrego zapalenia oskrzeli są infekcje wirusowe, to zdarza się – stosunkowo rzadko – że za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie. Zazwyczaj są to bakterie atypowe, czyli Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae oraz Bordetella pertussis.

Objawy choroby

Najczęstszym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel – prawie zawsze mokry, inaczej nazywany produktywnym lub wilgotnym; chory podczas kaszlu odkrztusza bowiem wydzielinę. W przebiegu infekcji wirusowej wydzielina jest biała, jeśli jednak ostre zapalenie oskrzeli zostało spowodowane infekcją bakteryjną – wtedy tez plwocina ma kolor żółtawy lub – zdecydowanie rzadziej – zielonkawy.

Kaszel może mieć różne nasilenie: od nieznacznego pokasływania do bardzo silnych ataków kaszlu. Ponadto w przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli może pojawić się gorączka o różnym nasileniu; czasami jest to jedynie stan podgorączkowy, innym razem może osiągać wartość nawet 39oC.

Dodatkowo pacjent cierpiący z powodu ostrego zapalenia oskrzeli może odczuwać osłabienie, bóle mięśni czy też po prostu skarżyć się z powodu uogólnionego złego samopoczucia.

Czy każdy kaszel wiąże się z zapaleniem oskrzeli?

Oczywiście, że nie. Początkowo zawsze warto próbować samodzielnie zastosować leki, które można nabyć w aptece bez recepty. Jeśli jednak mimo stosowania tych leków kaszel zaczyna się nasilać lub trwa dłużej niż siedem dni, musimy mieć na uwadze, że prawdopodobnie nie jest to jednak zwykłe przeziębienie. Należy się wtedy udać do swojego lekarza POZ.

Na wizytę lekarska należy zgłosić się wtedy, kiedy występuje gorączka wyższa niż 38oC i trwa ona dłużej niż trzy dni. Konsultacja z lekarzem jest również niezbędna w przypadku pojawienia się świszczącego oddechu lub gdy chory zacznie odczuwać ból w klatce piersiowej.

Rozpoznanie ostrego zapalenia oskrzeli

Lekarz przy osłuchiwaniu klatki piersiowej za pomocą stetoskopu może przed wszystkim stwierdzić zjawiska osłuchowe pod postacią furczeń, czasami pojedynczych świstów. Zdarza się też, że lekarz nie wysłuchuje patologicznych szmerów nad polami płucnymi, ale na podstawie kaszlu i szczegółowego wywiadu zebranego od pacjenta i tak może z całą pewnością zdiagnozować ostre zapalenie oskrzeli. Rzadko zachodzi potrzeba wykonania zdjęcia RTG klaki piersiowej w celu weryfikacji diagnozy.

Jak wygląda leczenie?

Pacjent, u którego lekarz zdiagnozuje ostre zapalenie oskrzeli, powinien przebywać w domu i odpoczywać. Wskazane jest przyjmowanie dużej ilości płynów, dzięki czemu odpluwana przez chorego wydzielina ulegnie rozrzedzeniu i łatwiej będzie ją odkrztusić. W przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli zaleca się też zażywanie leków ułatwiających odkrztuszanie zalegającej lepkiej wydzieliny – część z nich jest dostępna bez recepty, inne pacjent może wykupić tylko na podstawie recepty otrzymanej od swojego lekarza w czasie wizyty. Najczęściej stosowane w leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli preparaty zawierają w sobie ambroksol, acetylocysteinę oraz karbocysteinę.

Zdarza się, że pacjent cierpi z powodu uporczywego kaszlu również w godzinach nocnych; czasami kaszel ten uniemożliwia spokojny sen. W takiej sytuacji stosuje się leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu – zalicza się do nich głównie preparaty zawierające dekstrometorfan, butamirat oraz lewodropropizynę. Jeśli w przebiegu choroby pacjent cierpi z powodu gorączki, powinien zażywać preparaty ibuprofenu lub paracetamolu. Ponieważ najczęściej ostre zapalenie oskrzeli jest wywołane przez wirusy, podawanie antybiotyku nie jest konieczne. Jeśli jednak chory zaczyna odpluwać żółtą lub zieloną wydzielinę, zachodzi konieczność włączenia antybiotyku.

Czasami pacjent z ostrym zapaleniem oskrzeli odczuwa duszność lub jego kaszel jest naprawdę mocno nasilony – warto wtedy do terapii dołączyć leki wziewne o działaniu rozkurczowym; leki te działają na oskrzela i tym samym przyczyniają się do ustępowania duszności. Niektóre leki wziewne działają też przeciwzapalnie, co przyczynia się do szybszego zwalczania stanu zapalnego w drogach oddechowych.

Ostre zapalnie oskrzeli to częsta choroba dolnych dróg oddechowych, która – jeśli jest właściwie leczona – mija szybko, a pacjent równie szybko wraca do pełnego zdrowia. Najważniejsze jest, aby w odpowiednim momencie zgłosić się do swojego lekarza POZ, który zaleci w właściwe postępowanie. Umożliwi to szybkie pozbycie się uciążliwego kaszlu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij