Zabawki edukacyjne
Ewa Brożek

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne pobudzają i stymulują rozwój dzieci poprzez najbardziej naturalną dla nich rzecz, czyli zabawę. Polecane są już od pierwszych dni naszych pociech. Pobudzają ich wyobraźnię, pozwalają ćwiczyć wszystkie zmysły, budzą w nich ciekawość świata, zachęcają do twórczego myślenia, a przy tym dają wiele radości i uśmiechu.

W celu dobrania odpowiedniej zabawki powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek dziecka:

Dzieci do 1 roku życia

Dzieci w okresie niemowlęcym uczą się siebie, rodziców i nowego, otaczającego je świata. Lubią badać przedmioty dotykając je, wkładając do buzi, lubią wyrzucać je z łóżeczka lub uderzać nimi o jego ramy. W tym okresie ważne jest aby otaczające je zabawki miały intensywne barwy, były miękkie i przede wszystkim bezpieczne. Dobrze jest aby wydawały różne dźwięki, by dziecko zauważyło związek pomiędzy, np. naciskaniem na zabawkę, a wydawaniem przez nią określonego dźwięku. Co jakiś czas powinno się zmieniać zabawki, aby dzidziuś się nie nudził i miał możliwość poznawania nowych przedmiotów. Nie muszą to być drogie zabawki. Wystarczy kupić jakąś małą, niedrogą maskotkę, kolorową grzechotkę, gryzaka lub misia – maluszek z pewnością to zauważy. Zabawki powinniśmy kłaść w zasięgu wzroku i rączki dziecka, by wymusić u niego ruchy ciałka, kształtując jego sprawność ruchową. Dobrym pomysłem są zabawki wiszące nad główką dziecka lub kolorowa spirala z wesołymi zwierzątkami, którą można owinąć, np. poręcz łóżeczka, czy pałąk wózka. Koncentrują one uwagę dziecka, pobudzają jego wyobraźnię i zmysły – przede wszystkim wzroku. Dodatkowo, jeżeli zabawka emituje muzykę – działa relaksująco, pomaga dziecku zasnąć, stymuluje jego rozwój emocjonalny i intelektualny. Przydatną rzeczą łączącą w sobie zabawkę i kojec jest mata edukacyjna. Nie jest ona najtańsza, ale „rośnie razem z dzieckiem” i posłuży mu na długo. Mata zawiera wiele ukrytych skarbów, które dziecko odkrywa miesiąc po miesiącu w miarę swojego rozwoju. Intensywne kolory, piszczące elementy, wiszące zabawki z pewnością dadzą mu wiele frajdy, pobudzą jego zmysły oraz wymuszą odwracanie się niemowlęcia z pleców na brzuszek i na odwrót. Dla niemowląt ok. 10 miesiąca życia rewelacyjne mogą okazać się pudełka i pojemniki do napełniania i opróżniania oraz sorter o miękkich ściankach i otworach w różnych kształtach, do których dziecko musi dopasować odpowiednie klocki. Uczy on rozpoznawania kształtów oraz rozwija zdolności manualne i koordynację ruchową.

Dzieci od 1 do 3 roku życia

Jest to wiek, w którym dzieci bardzo szybko się rozwijają. Stawiają pierwsze kroki, później doskonalą się w chodzeniu, mówieniu, kopią piłkę, tańczą, malują... i bardzo szybko się nudzą. Dlatego też w tym wieku zabawki powinny być różnorodne i stymulować mózg dziecka do przyswajania wiadomości o otaczającym je świecie. Wskazane są kredki, klocki, bardziej skomplikowane sortery lub inne zabawki rozwijające i doskonalące umiejętności manualne dziecka oraz jego wyobraźnię. Proste układanki nauczą dzieci nie tylko dopasowywania kształtów, ale również będą ćwiczyć ich koncentrację i uwagę. Książeczki z dużymi rysunkami i pojedynczymi słowami okażą się pomocne w nauce mowy i rozpoznawaniu przedmiotów. Warto również pomyśleć o płytach z piosenkami dla dzieci. W miły sposób pomogą dziecku nie tylko w nauce mowy i śpiewania ale również puszczane często będą ćwiczyły jego pamięć, a skoczny rytm zachęci je do tańca. W sklepach dostępne są również zabawki muzyczne emitujące odgłosy zwierząt, instrumenty: cymbałki, bębenki, tamburyn, flety rozwijające muzycznie. Uczą one dziecko kojarzenia dźwięku z danym przedmiotem lub zwierzątkiem. W nauce rozpoznawania cyfr i liczenia pomocne mogą okazać się kuleczki do nawlekania czy klocki z namalowanymi cyferkami i różnymi przedmiotami w takiej ilości, jak wskazuje cyferka. Latem wspaniałym pomysłem może okazać się zestaw do piaskownicy. Dzięki nim dziecko zetknie się z pojęciem objętości, będzie rozwijało swoją wyobraźnię robiąc, np. ciastka z piasku oraz nauczy się zabawy i dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi. Maluch będzie się świetnie bawił, a co ważne - spędzał czas na świeżym powietrzu.

Dzieci od 3 do 6 lat

Jest to wiek, w którym dzieci doskonalą swoje umiejętności, zadają mnóstwo pytań, wręcz chłoną wiedzę. Ich ulubioną formą aktywności jest zabawa. Warto to dobrze wykorzystać. Najlepszym sposobem na miłe i efektywne spędzenie czasu, a zarazem przygotowanie małej rączki dziecka do pisania jest rysowanie, wycinanie, malowanie farbami oraz lepienie z plasteliny. Kolorowe cyferki lub literki pomogą w nauce alfabetu, liczb, później mogą okazać się pomocne w układaniu pierwszych słów lub uporządkowywaniu liczb w odpowiedniej kolejności. Ciekawą alternatywą mogą okazać się gry tj. domino lub „Piotruś”. Z pewnością dadzą dziecku dużo frajdy, a przy okazji utrwalą znajomość cyferek. Wśród zabawek nie powinno zabraknąć również tych, które przybliżą dziecku świat dorosłych, tj. ciężarówki, samolot, plastikowe sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do majsterkowania, kasa sklepowa, telefon, plastikowe talerzyki, kubki, sztućce... oraz  ubrania i rekwizyty do przebierania się. Dzieci w tym wieku naśladują rodziców oraz bohaterów swoich ulubionych bajek, a to jest bardzo dobry i bezpieczny sposób, aby im to umożliwić. Dzięki wymyślanym przez siebie zabawom dzieci stają się bardziej kreatywne, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dla trochę starszych dzieci polecane są zabawki edukacyjne interaktywne, tj. koty, psy, które imitują żywe zwierzęta, posiadają takie same jak one potrzeby i zachcianki. Dzięki nimi dzieci uczą się odpowiedzialności, stają się bardziej wrażliwe na potrzeby drugiej istoty. Warto pomyśleć również o zabawkach i zabawach, tj. memory, quizy, labirynty, rebusy, zagadki, które ćwiczą spostrzegawczość, pamięć, wzbogacają słownictwo i ćwiczą logiczne myślenie. Oczywiście muszą być one dopasowane do ich wieku, w przeciwnym razie dzieci mogą się do nich zniechęcić. Puzzle i układanki uczą wytrwałości i spostrzegawczości, i z pewnością wywołają uśmiech na twarzy dziecka, jeżeli ułoży je do końca. Klocki konstrukcyjne, np. lego rozwijają myślenie przestrzenne i techniczne. Są interesujące zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a nie ma lepszej frajdy dla dziecka niż wspólna zabawa z rodzicami. Z pewnością warto zainwestować również w gry planszowe. Na rynku zabawkarskim dostępne są setki różnych gier, m.in. „nieśmiertelne”: chińczyk, monopol czy warcaby, które łączą pokolenia i za każdym razem dostarczają dużo radości i zabawy. Uczą one gry zespołowej, liczenia, przewidywania i strategii.

Dla dzieci, które opanowały już sztukę czytania i liczenia polecane są kolorowe, elektroniczne laptopy wyprodukowane specjalnie dla maluchów w tym wieku. Pozwalają one nie tylko doskonalić ich wcześniej nabyte umiejętności, ale również zapoznają je z obsługą komputera. Ponadto niektóre posiadają wiele innych przydatnych funkcji jak np. program do nauki języków obcych, gry logiczne, zadania matematyczne, program muzyczny itp. Nie można zapominać również o grach sprawnościowych, tj. bierki, pchełki i innych. Dzięki nimi dziecko poćwiczy precyzyjność swoich ruchów, stanie się bardziej zręczne, a przede wszystkim nauczy się cierpliwości.

Dzieci od 7 lat

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym kształtują swoje zainteresowania, stykają się z nowymi dziedzinami wiedzy.  Warto więc pomyśleć o grach, które będą ćwiczyły ich pamięć, rozwój intelektualny, zmuszą do myślenia i korzystania z nabytej wiedzy. Jak najbardziej pomocne będą memo, quizy, zagadki, krzyżówki, sudoku, gry słowne i inne, oczywiście dobrane do wieku dziecka. W celu udoskonalania sprawności manualnych, rozwijania i ćwiczenia wyobraźni przestrzennej pomocne będą np. modele do sklejania. Uczą one dokładności, cierpliwości, a samo ich sklejenie daje ogromną satysfakcję, gdyż dziecko widzi efekt swojej pracy i starań. W sklepach dostępne są również różnego rodzaju układanki, łamigłówki edukacyjne i zabawki logiczne (np. kostka rubika). Jest to wspaniały pomysł dla trochę starszych dzieci, młodzieży oraz ich rodziców. Zmuszają one do szukania nowych rozwiązań, ćwiczą umysł, a na to nigdy nie jest za późno. Im częściej będziemy to robić, tym dłużej będzie niezawodny.

Kupując zabawkę edukacyjną powinniśmy ją dopasować do wieku dziecka, płci oraz jego umiejętności. Jeżeli kupimy zabawkę „na wyrost” nie będzie ona odpowiednio stymulowała jego rozwoju, gdyż dziecko nie będzie w stanie odkryć wszystkich jej możliwości. W doborze powinniśmy się kierować również gustem pociechy. Nawet najciekawsza i najbardziej edukacyjna zabawka nie będzie pełniła swojej roli, jeżeli dziecko nie będzie nią zainteresowane.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zwiedzasz Europę w wakacje? Dowiedz się wszystkiego o EKUZ

  Które państwa honorują EKUZ? Jaki zakres świadczeń przysługuje posiadaczom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Za jakie usługi będziemy musieli płacić mimo posiadania EKUZ? Co musimy zrobić, aby otrzymać taką kartę? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 • Bezpłatne profilaktyczne programy zdrowotne

  Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z szeregu bezpłatnych badań profilaktycznych nie potrzebując do tego skierowania! Programy stworzone zostały dla osób w różnym wieku w celu zmniejszenia zachorowalności i umieralności w wyniku chorób, na które są najbardziej narażone.

 • Do czego uprawnia EKUZ podczas tymczasowego pobytu w Polsce? Niezbędne informacje dla Polaków pracujących za granicą.

  Z dniem rozpoczęcia pracy za granicą podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu w tym państwie, w którym ją podjęliśmy, posiadamy więc prawo do uzyskania pełnych świadczeń medycznych na jego terenie. Oznacza to jednak również, że nie możemy korzystać bezpłatnie z opieki medycznej po przyjeździe do Polski na takich samych zasadach jak dotychczas. Gdy myślimy o przyjeździe do kraju, np. na urlop czy w celu odwiedzenia bliskich, powinniśmy się zaopatrzyć w EKUZ.

 • Do czego uprawnia EKUZ podczas tymczasowego pobytu w Polsce? Informacje dla obcokrajowców.

  EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Polsce została wprowadzona 1.01.2006 r. Od tego czasu osoby podlegające ustawodawstwu innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (posiadające prawo do korzystania z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w swoim kraju) po przyjeździe do Polski, na jej podstawie mogą korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt swojego państwa.

 • Jak uchronić się przed grypą?

  Rozpoczął się sezon grypowy, a wraz z nim wybuchła panika przed zachorowaniem. Pacjenci zamawiają szczepionki, zaopatrują się w leki i suplementy diety zwiększające odporność organizmu. W jakim stopniu chronią one nas przed zachorowaniem? Co robić, by uchronić się przed grypą?

 • Anatomia serca i układu krwionośnego

  Układ krwionośny jest utworzony przez układ naczyń, w którym nieprzerwanie płynie krew tłoczona przez mięsień sercowe. Serce pompuje krew do tętnic, którymi dociera do każdego zakątka naszego ciała.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij