Lordoza szyjna – spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej
Michał Posmykiewicz

Lordoza szyjna – spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej

Kręgosłup jest główną osią szkieletu w organizmie człowieka. To do niego przyczepiają się różnego rodzaju mięśnie, jak również to dzięki niemu możliwe jest zachowanie właściwej postawy ciała. Lordoza szyjna to naturalne wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy głowy względem tułowia oraz ochrona szkieletu przed przeciążeniami. Kiedy dochodzi do patologicznego zmniejszenia naturalnej krzywizny  kręgosłupa

Lordoza szyjna – budowa kręgosłupa

Kręgosłup człowieka dzieli się na pięć różnych odcinków. Pierwszy z nich to odcinek szyjny, który zbudowany jest z siedmiu kręgów szyjnych. Kolejny odcinek kręgosłupa to odcinek piersiowy, który utworzony jest z dwunastu kręgów piersiowych. Następny w kolejności to odcinek lędźwiowy kręgosłupa, w skład którego wchodzi pięć kręgów lędźwiowych. Ostatnie dwa odcinki kręgosłupa to odcinek krzyżowy utworzony z pięciu zrośniętych ze sobą kręgów krzyżowych oraz odcinek guziczny składający się z czterech–pięciu również zrośniętych ze sobą kręgów.

Kręgi zbudowane są z trzonów i łuków. Przestrzeń pomiędzy trzonami kręgów a łukami kręgowymi tworzy tzw. kanał kręgowy, przez który przebiega rdzeń kręgowy. Pomiędzy trzonami poszczególnych kręgów znajdują się krążki międzykręgowe, które popularnie nazywane są dyskami. Ich główną funkcją jest zapewnienie ruchomości sąsiadującym ze sobą kręgom oraz amortyzowanie wszelkiego rodzaju wstrząsów. 

Należy pamiętać, że dzięki kręgosłupowi jesteśmy zdolni do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała. Prawidłowa postawa ciała i sylwetka jest związana z obecnością fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Zalicza się do nich lordozę  szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową i krzyżową (wygięcie w tych częściach kręgosłupa do tyłu). 

Lordoza szyjna – spłycenie i zniesienie lordozy szyjnej

Lordoza jest to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, czyli ku przodowi. Zdarzają się sytuacje, że dochodzi do zaburzenia fizjologicznego wygięcia kręgosłupa, wtedy też dochodzi do pogłębienia lub zniesienia lordozy. 

Kiedy może dojść do spłycenia lub nawet zniesienia lordozy szyjnej? Czym różni się spłycenie lordozy od jej zniesienia? Zniesienie lordozy szyjnej jest to sytuacja, w której dochodzi do całkowitego wyprostowania fizjologicznego wygięcia kręgosłupa ku przodowi w jego odcinku szyjnym. W przypadku spłycenia natomiast dochodzi jedynie do zmniejszenia tego wygięcia, natomiast nadal jest ono obecne. 

Powiązane produkty

Lordoza szyjna – przyczyny

Jeśli chodzi o spłycenie lordozy szyjnej, to bardzo często do takiego stanu rzeczy doprowadza choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych oraz krążków międzykręgowych. Wtedy też pacjent zaczyna zwykle zgłaszać bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, czasami ból ten może też promieniować do ręki czy do pleców. Zdarza się, że poza bólem szyi pacjent odczuwa też wzmożone napięcie mięśni szyjnych i mięśni na karku. Ponadto do spłycenia lordozy szyjnej mogą też czasem doprowadzić różnego rodzaju urazy okolicy karku i szyi. Zazwyczaj do spłycenia lub nawet zniesienia lordozy szyjnej przyczyniają się wypadki komunikacyjne. W ich przebiegu bowiem dochodzi do przesunięcia głowy do przodu, a następnie do gwałtownego szarpnięcia do tyłu. Na skutek tego dochodzi do rozluźnienia mięśni i więzadeł odcinka szyjnego kręgosłupa, a to może pociągnąć za sobą konsekwencje pod postacią spłycenia lub zniesienia lordozy szyjnej.

Do spłycenia lub też nawet całkowitego zniesienia lordozy szyjnej może również przyczynić się siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna. W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że z powodu spłycenia lordozy szyjnej cierpią ludzie pracujący za biurkiem przy komputerze. Dzieje się tak dlatego, że zwykle przybierają oni charakterystyczną, nieprawidłowa postawę ciała, a mianowicie wysuwają głowę do przodu, co bardzo niekorzystnie wpływa na krzywiznę kręgosłupa szyjnego. Dlatego niesłychanie ważne jest, aby pracując z komputerem czy laptopem siedzieć prosto i absolutnie nie pochylać głowy do przodu.

Ważne jest, aby siedzieć w pozycji, w której głowa tworzy z kręgosłupem linie prostą. Warto jest też nawet kilka razy w ciągu godziny choć na chwile podnieść się z krzesła i przespacerować po pokoju. 

Lordoza szyjna – objawy

Przede wszystkim pacjenci ze spłyconą lub zniesioną lordozą szyjną odczuwają dolegliwości bólowe. Dzieje się tak dlatego, że zaburzenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa może doprowadzić do tego, że dojdzie do dyskopatii (czyli przesunięcia się krążka  międzykręgowego), co może pociągać za sobą konserwacje pod postacią ucisku na nerwy i tym samym wywoływać ból. Czasami ból z odcinka szyjnego kręgosłupa może też promieniować do ręki czy też do innego odcinka pleców. 

Lordoza szyjna – diagnostyka

Pacjent, który zaczyna odczuwać bóle szyjnego odcinka kręgosłupa, które promieniują do innych części ciała, zwykle zostaje skierowany przez swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na zdjęcie rtg kręgosłupa. I właśnie po wykonaniu zdjęcia RTG lekarz będzie mógł stwierdzić, że dolegliwości bólowe są wywołane spłaceniem lub zniesieniem lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa.

W takiej sytuacji pacjent zostaje dalej skierowany na konsultacje z lekarzem ortopedą, a czasami także z lekarzem neurologiem. 

Lordoza szyjna – leczenie spłycenia lub zniesienia lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa

Przede wszystkim, jeśli pacjent cierpiący z powodu spłycenia lordozy szyjnej wykonuje prace siedzącą przy komputerze, zaleca mu się zachowanie właściwej postawy ciała w czasie pracy, jak również częste wstawanie w czasie pracy. Ponadto, ważne też jest, aby unikać wszelkiego rodzaju przeciążeń.

Dodatkowo, bardzo ważnym elementem leczenia jest właściwie prowadzona rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia i zabiegi muszą zostać dobrane przez lekarza ortopedę lub lekarza specjalistę rehabilitacji, tylko bowiem właściwy zestaw ćwiczeń i zabiegów będzie przynosił pacjentowi ulgę, zaś niewłaściwy ich dobór może spowodować efekt odwrotny i doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych. Warto też chodzić na basen, bowiem pływanie również przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych, rozluźnia mięśnie oraz naprawdę znacząco poprawia wadliwą postawę ciała pacjenta. Ponadto, doraźnie można też stosować różnego rodzaju leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jak również  środki rozluźniające mięśnie. Czasami niestety, jeśli doszło do dużej dyskopatii i znacznego ucisku na nerwy, może zajść potrzeba wykonania zabiegu neurochirurgicznego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij