×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pierwsze wybudzenie w Budziku dla dorosłych

Klinika dla pozostających w śpiączce dorosłych, prowadzona pod egidą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, odniosła pierwszy sukces – pierwszy z jej pacjentów wybudził się ze śpiączki. Obecnie 49-letni mężczyzna stawia pierwsze kroki i jest w stanie komunikować się z otoczeniem.

Budzik dla dorosłych istnieje od 1 kwietnia, a wybudzony pacjent trafił do niego po urazie, którego doznał w połowie stycznia podczas jazdy na nartach. Jego stan był bardzo ciężki, bez nawet minimalnej świadomości, ale ponieważ od chwili wypadku minęło stosunkowo niewiele czasu (największe szanse na wybudzenia daj rozpoczęcie leczenia w pół roku od zapadnięcia w śpiączkę), klinika postanowiła podjąć wyzwanie i poddać pacjenta intensywnej neurorehabilitacji. 

W środę 7 czerwca oficjalnie stwierdzono wybudzenie pacjenta, który dzięki leczeniu był w stanie wstać z łóżka, przywitać się, zrobić pierwsze kroki i wypowiadać pierwsze słowa, konkretnie imiona swojej żony i córki. 

Kompleksowa neurorehabilitacja

Mężczyzna zapadł w śpiączkę w wyniku urazy głowy, co w połączeniu z szybkim rozpoczęciem leczenia daje największe szanse na wybudzenie. Leczenie, poza neurorehabilitacją skoncentrowaną na odzyskaniu świadomości, polega także na nie dopuszczeniu do długotrwałego unieruchomienia i przykurczy mięśni, by po przebudzeniu pacjent był w stanie samodzielnie się poruszać. Etapy wybudzenia są różne – budzący się ze śpiączki nie od razu wstanie z łóżka i zacznie normalnie rozmawiać. Początkowym etapem odzyskania świadomości może być, np., komunikacja za pomocą gałek ocznych, w czy pomaga zastosowanie cyberoka. 

Szansa dla dorosłych w śpiączce

Budzik dla dorosłych działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie i posiada miejsca dla ośmiu pacjentów. Przyjęcia, jeszcze bez kontraktu z NFZ, rozpoczął już w grudniu 2016 roku. Pracujący w nim lekarze od lat zajmują się badaniem osób pozostających w śpiączce. Z leczenia mogą korzystać dorośli pozostający w śpiączce przez maksymalnie 12 miesięcy od czasu urazu oraz nie dłużej niż pół roku od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. Z kolei minimalny okres pozostawania w śpiączce kwalifikujący pacjenta do przyjęcia do kliniki to 6 tygodni. Każdy z pacjentów będzie mógł przebywać w klinice przez rok, choć w szczególnych przypadkach ten okres może zostać przedłużony.

Kogo można wybudzić?

Wybudzenie ze śpiączki wymaga jak najszybszego podjęcia leczenia, ponieważ im dłużej trwa, tym gorsze są rokowania na wyzdrowienie. Stan uśpienia jest wynikiem poważnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W medycynie jest on porównywalny ze śmiercią mózgu, choć zgodnie z badaniami ponad połowa pozostających w niej osób ma pełną świadomość tego, co dzieje się wokół nich, choć nie mogą tego okazać. Podczas śpiączki zniesione są wszystkie odruchy poza oddechem, źrenice przestają reagować na światło, a nawet mocne bodźce nie spotykają się z reakcją.

Największe szanse na wybudzenie mają chorzy po wypadkach, ponieważ wtedy uszkodzona jest tylko część mózgu. Zdecydowanie trudniejsze są przypadki, w których do śpiączki doszło w wyniku wylewu, podtopienia, zatrucia, czy zachłyśnięcia, ponieważ towarzyszyło im długotrwałe niedotlenienie mózgu. Proces wybudzania polega przede wszystkim na intensywnej stymulacji zmysłów chorego bodźcami, od wzrokowych, przez słuchowe po smakowe czy dotykowe. Bardzo ważne są również masaże wibracyjne oraz właściwa, stymulująca mózg dieta.

Źródło: PAP, Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza


Podziel się: