Zanieczyszczone powietrze może wywoływać nadwagę
Dominika Węcławek

Zanieczyszczone powietrze może wywoływać nadwagę

Do długiej listy powodów, dla których należy ograniczyć emisję spalin dopisano właśnie kolejny. Nowe badania pokazują, że u szczurów, które oddychały niefiltrowanym, pekińskim powietrzem - a właściwie smogiem - rozwinęły się problemy z przemianą materii. Doprowadziło to do znacznego wzrostu wagi w krótkim okresie czasu.

“Dawniej uważaliśmy, że zanieczyszczone, miejskie powietrze może mieć negatywny wpływ przede wszystkim na nasz układ oddechowy” powiedział autor badania Junfeng Zhang i dodał “W ciągu zaledwie dziesięciu ostatnich lat zweryfikowaliśmy ten pogląd. Okazało się bowiem, że przebywanie w miejscu, gdzie obecny jest smog może prowadzić do chorób serca. W tej chwili możemy śmiało powiedzieć, że zanieczyszczone powietrze niszczy cały nasz organizm powodując także zmiany w naszym układzie trawiennym i wywołując nadwagę”.

Smog niszczy cały organizm

Doświadczenia przeprowadzone w Pekinie nie są pierwszymi, które wskazywałyby na związek między wzrostem wagi a zanieczyszczeniem powietrza. Badania prowadzone w Południowej Kalifornii pokazały, że ludzie żyjący w strefach natężonego ruchu samochodowego mają wyższe BMI. Podobny był wynik badań prowadzonych w Nowym Jorku - tam jednak obserwowano przede wszystkim grupę kobiet w ciąży i wpływu  zanieczyszczonego powietrza na rozwój ich dzieci. Okazało się, że ciężarne żyjące w miejscach o podwyższonym stężeniu tlenków węgla w powietrzu rodziły dzieci o wyższej skłonności do nadwagi.

Wcześniejsze eksperymenty na szczurach pozwoliły naukowcom lepiej obserwować mechanizm działania zanieczyszczonego powietrza na organizm, aczkolwiek badania koncentrowały się przede wszystkim na wzroście masy indukowanym dietą, lub używały protokołów, które nie odpowiadały prawdziwej sytuacji wynikającej z obcowania z zanieczyszczonym powietrzem.

By uzupełnić dotychczasową wiedzę zespół z Duke University postanowił wykorzystać duszące powietrze z Pekinu. Odkąd stężenie trujących związków chemicznych w miejscowym powietrzu przekroczyła normy dopuszczalne aż czterdziestokrotnie, naukowcy zrezygnowali z tworzenia laboratoryjnych warunków pozwalając szczurom na oddychanie powietrzem czerpanym bezpośrednio z zewnątrz. Grupa kontrolna przebywała w drugim pomieszczeniu i oddychała powietrzem oczyszczonym przez specjalne filtry.

Wszystkie szczury były ciężarne i odżywiane w ten sam sposób. Gdy na świat przyszły młode, przebywały wraz z matkami do czasu, aż skończyły osiem tygodni.

Wyniszczenie organizmu przez smog następuje błyskawicznie

Jak zauważyli autorzy badania w artykule opublikowanym na łamach Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, wystarczyło 19 dni, by w organizmie szczurów oddychających zanieczyszczonym powietrzem nastąpiły zmiany funkcjonowania metabolizmu, w tym oporność na insulinę powodującą cukrzycę typu 2, podwyższenie poziomu “złego” cholesterolu i zmniejszoną wydajność pracy nerek. Wszystkie szczury na początku eksperymentu ważyły tyle samo. Już w połowie eksperymentu oddychające smogiem szczurzyce przybierały na wadze więcej, niż ich koleżanki z pomieszczenia wypełnionego powietrzem filtrowanym.

“Jeśli nasz metabolizm zaczyna szwankować, nie jesteśmy w stanie w prawidłowy sposób przetwarzać tłuszczy i cukrów w energię” - mówi Zhang i dodaje “właśnie tę sytuację zaobserwowaliśmy u zwierząt wystawionych na zanieczyszczone powietrze”.

Zwierzęta oddychające smogiem okazały się mieć także liczne stany zapalne - nie tylko w płucach. Potomstwo urodzone w zanieczyszczonym środowisku zdradzało podobne skłonności. Szybciej przybierało na wadze i było bardziej chorowite.

Choć dalsze studia nad związkiem zanieczyszczonego powietrza i otyłości u ludzi są konieczne, już dziś wiemy, iż przebywanie w miejscach, w których utrzymuje się smog może wywoływać poważne problemy zdrowotne i znacznie skrócić życie. Nie warto więc pozostawać obojętnym, czy wręcz bagatelizować problemu zanieczyszczonego powietrza.

Żródło: IFLscience.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij