×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kardiolog zbada nas wirtualnie?

NFZ rozpoczyna pilotażowy program telemedyczny, w ramach którego podczas wizyty u lekarza rodzinnego możliwe będzie przeprowadzenie konsultacji kardiologicznej za pomocą łączą wideo.

Pilotaż programu ma się rozpocząć jeszcze we wrześniu i początkowo obejmie konsultacje kardiologiczne i geriatryczne w pięciu województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim, śląskim oraz opolskim.

Wdrożenie rozwiązań telemedycznych ma ułatwić życie pacjentom, którzy by dostać się do specjalistów muszą czekać w długich kolejkach i ponosić często wysokie koszty dojazdu. W tym kontekście rozwiązanie szczególnie przysłuży się mieszkańcom wsi, którzy mają największe trudności z dotarciem do specjalistów. Z tego względu pilotażowy program usług telemedycznych w pierwszej kolejności wystartuje właśnie tam, a wyposażenie gabinetów konieczne do ich przeprowadzania zostanie sfinansowane ze środków KRUS.

Żeby móc przeprowadzić zdalne badanie, w gabinecie musi znajdować się stanowisko z kamerą HD, mikrofonem i elektronicznym stetoskopem, przez który lekarz będzie mógł usłyszeć bicie serca pacjenta, a nawet przeprowadzić badanie EKG i echo serca na odległość. Za przeprowadzanie konsultacji telemedycznych zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: Dziennik.pl


Podziel się: