×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Światowa Organizacja Zdrowia wyróżniła dwie polskie fundacje

„Akogo?” oraz „Rodzić po ludzku” to dwie polskie fundacje, które otrzymały nagrody WHO za szczególne osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego. Polskie organizacje zdobyły wyróżnienia Światowej Organizacji Zdrowia po raz pierwszy od 2009 roku.

Fundacja „Akogo?” założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza, otrzymała nagrodę United Arab Emirates Health Foundation Prize w wysokości 20 tys. dolarów, ufundowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wyróżnienie przyznawane jest co roku osobom lub instytucjom za szczególny wkład w rozwój działań na rzecz ochrony zdrowia. W przypadku „Akogo?” kapituła doceniła sukcesy założonej przez fundację kliniki „Budzik” zajmującej się leczeniem i rehabilitacją dzieci po ciężkich urazach mózgu pozostających w śpiączce. Od 2013 roku w klinice udało się wybudzić 18 pacjentów. Wartość nagrody podkreśla fakt, że „Akogo?” jest pierwszą instytucją z Europy Środkowej uhonorowaną tą nagrodą od jej ustanowienia, czyli 1995 roku.

Fundacja „Rodzić po ludzku” otrzymała nagrodę Sasakawa Health Prize w uznaniu za znaczący, innowacyjny wkład w zdrowie publiczne w Polsce. Założona w 1996 roku organizacja działa na rzecz poprawy sytuacji  pacjentek polskich oddziałów położniczych, a także stworzenie ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej. W ramach działań między innymi organizuje konferencje i szkolenia dla personelu medycznego oraz prowadzi jedyną w Polsce bazę szpitali tworzoną pod kątem oceny oddziałów położniczych.

Ministerstwo Zdrowia, które nominowało obie fundacje do nagrody podkreśla, że świadczą one o międzynarodowym uznaniu dla działalności polskich organizacji pozarządowych związanych ze zdrowiem.

Źródło: PAP/Klinika Budzik


Podziel się: