mężczyzna z bólem pleców w domu
Mateusz Burak

Dehydratacja krążków międzykręgowych – przyczyny, objawy, leczenie

Dehydratacja (odwodnienie) krążków międzykręgowy jest stanem, który wiąże się z postępującym zwyrodnieniem dysku. To proces, który jest związany nie tylko z urazem kręgosłupa, ale także ze starzeniem się organizmu. Jakie są objawy odwodnionych krążków między kręgowych? Jak nawodnić krążki międzykręgowe?

Dehydratacja krążków międzykręgowych – co to za problem?

Dehydratacja krążków międzykręgowych jest jedną z bardzo częstych przypadłości dotyczących narządu ruchu. To stan związany z postępującym zwyrodnieniem dysku. Fizjologicznie jest on zbudowany z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Ten ostatni posiada odpowiedni stopień hydratacji, czyli uwodnienia, co umożliwia efektywne spełnianie funkcji amortyzacyjnych. Z upływem czasu eksploatacja prowadzi do stopniowej utraty tych właściwości. Mowa oczywiście  o elastyczności i wytrzymałości. Wraz z wiekiem krążki międzykręgowe ulegają powolnemu odwadnianiu, utracie zawartości płynu, co określa się mianem dehydratacji.  

Co powoduje dehydratację (odwodnienie) krążka?

Jak już wcześniej wspomniano, dehydratacja krążków międzykręgowych spowodowana jest ich eksploatacją, która postępuje naturalnie wraz z wiekiem. Dodatkowo proces ten może zostać przyspieszony przez różne czynniki. Przykładem są wypadki komunikacyjne, upadki oraz urazy, w których dochodzi do uszkodzenia struktury kręgosłupa. Podobnie jest w przypadku kontuzji sportowych, powtarzających się przeciążeń pleców spowodowanych dźwiganiem ciężkich przedmiotów.

Na zmiany dehydratacyjne wpływ ma także gwałtowne odchudzanie. Dochodzi wówczas do jednoczesnej, szybkiej utraty dużej ilości wody w organizmie, co sprzyja obniżeniu elastyczności i wytrzymałości krążków międzykręgowych. Przyczyną może być także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Powiązane produkty

Objawy odwodnionych krążków międzykręgowych

Odwodnione krążki międzykręgowe mogą generować bardzo wiele różnych objawów. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • sztywność pleców,
  • przewlekłe dolegliwości bólowe pleców,
  • osłabienie siły mięśniowej tułowia,
  • parestezje, mrowienie w okolicy kręgosłupa.

W wielu przypadkach ból może rozprzestrzeniać się na obwód ciała. Mowa tutaj o kończynach dolnych, górnych. Jest to uzależnione od lokalizacji uszkodzonych krążków oraz stopnia ich odwodnienia i obniżenia wysokości. Najczęściej do takich zmian dochodzi w odcinku lędźwiowym (L4-L5 i L5-S1), w odcinku szyjnym (C5-C6), rzadziej w odcinku piersiowym.  

Metody leczenia dehydratacji krążków międzykręgowych

Sposób leczenia jest uzależniony od przyczyny i stopnia zaawansowania odwodnienia krążków międzykręgowych.

Łagodne symptomy mogą ograniczyć postępowanie lecznicze do zaleceń utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, ćwiczeń poprawiających stabilizację i umożliwiających utrzymywanie prawidłowej postawy. Zaleca się także unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów powyżej 5 kg.

W sytuacji kiedy odwodnienie dysku międzykręgowego jest w bardziej zaawansowanej fazie, a objawy są wyraźnie nasilone, zalecenia są odmienne. Stosuje się środki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, masaż, zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz metody usprawniania jak np. McKenzie.

Bardzo ważna jest reedukacja posturalna – nauka odciążania pleców poprzez wykorzystanie strategii, pozycji pomagających unikać ruchów, które mogą nasilać objawy. Niekiedy stosuje się także zastrzyki nadtwardówkowe oraz iniekcje z kortykosteroidu.

Bardzo rzadko konieczna jest operacja kręgosłupa. Kiedy jest już wymagana, to wówczas przeprowadza się wymianę krążka międzykręgowego. Również rzadko stosuje się tak zwaną fuzję, która polega na trwałym zespoleniu sąsiednich kręgów tak, aby ustabilizować kręgosłup i wyeliminować ruchy powodujące dolegliwości bólowe. Czynnikiem mogącym zadecydować o konieczności zastosowania tej ostatniej procedury jest dyskopatia wielopoziomowa.  

Jak nawodnić krążki międzykręgowe?

Dehydratacja krążków międzykręgowych jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym procesowi starzenia. Może ona jednak przebiegać szybciej lub wolniej. Chcąc spowolnić ten proces, należy dbać o kondycję fizyczną. Mowa tutaj o regularnych ćwiczeniach fizycznych, które pomogą wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację tułowia.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie dobrze zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały, picie dużej ilości wody oraz unikanie palenia tytoniu również decyduje o utrzymaniu dysków na odpowiednim poziomie uwodnienia.  

Dehydratacja krążka międzykręgowego – ćwiczenia

Ćwiczenia, rehabilitacja i fizjoterapia są podstawą postępowania w przypadku odwodnienia dysków. Przykładem ćwiczeń możliwych do wykonania w domu są:

  1. Pozycja: siad klęczny, ręce na kolanach. Ruch: polega na wykonaniu zgięcia tułowia i przesuwaniu rąk po podłożu jak najdalej. Jest to tzw. ukłon japoński. Pozycję skrajną należy utrzymać 8–10 sekund. Doprowadzamy w ten sposób do rozciągania kręgosłupa i zwiększania przestrzeni międzykręgowych. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 3 seriach.
  2. Pozycja: leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia. Ruch: polega na jednoczesnym przesuwaniu po podłożu głowy i dolnej części tułowia w przeciwnych kierunkach. Ma to za zadanie elongację kręgosłupa. Pozycję skrajną należy utrzymać 8–10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy w 2 seriach.
  3. Pozycja: klęk podparty. Ruch: polega na unoszeniu lewej kończyny dolnej i prawej kończyny górnej do poziomu tułowia. Głowa ustawiona w przedłużeniu tułowia. Pozycję skrajną należy utrzymać 3–5 sekund. Następnie należy powtórzyć ćwiczenia przeciwnoimiennymi kończynami. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 razy.
  4. Pozycja: siedzenie na piłce o średnicy 90 cm. Ruch: polega na jednoczesnym unoszeniu lewej kończyny górnej do poziomu barku i prawej kończyny dolnej 20 cm nad podłoże. Pozycję skrajną należy utrzymać 5–10 sekund. Warto pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej, stabilnej pozycji odcinak lędźwiowego podczas tego ćwiczenia. Wykonujemy je w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  5. Pozycja: Leżenie tyłem. Ręce wzdłuż tułowia. Ruch: polega na wywołaniu izometrycznego napięcia mięśni brzucha poprzez wciskanie pępka w podłoże. Napięcie utrzymujemy 5–10 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć w 2 seriach po 10 powtórzeń.   
  1. R. C. Mulholland, D. K. Sengupta, Rationale, principles and experimental evaluation of the concept of soft stabilization, „European Spine Journal”, nr 11 2002.
  2. A. F. Ozer, N. R. Crawford, M. Sasani i in., Dynamic lumbar pedicle screw-rod stabilization: two-year follow-up and comparison with fusion, „The Open Orthopaedics Journal”, nr 4 2010.
  3. W. Schmoelz , J. F. Huber, T. Nydegger, L. Claes, H. J. Wilke, Influence of a dynamic stabilisation system on load bearing of a bridged disc: an in vitro study of intradiscal pressure, „European Spine Journal”, nr 15 2006.
  4. C. M. Bono, M. Kadaba, A. R. Vaccaro, Posterior pedicle fixation-based dynamic stabilization devices for the treatment of degenerative diseases of the lumbar spine, „Journal of Spinal Disorders & Techniques Impact Factor”, nr 22 2009.
  5. B. Y. Cho, J. Murovic, K. W. Park, J. Park, Lumbar disc rehydration postimplantation of a posterior dynamic stabilization system, „Journal of Neurosurgery: Spine”, nr 13 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.